Teatr

Myśli nowoczesnego Polaka w reż. Grzegorza Laszuka

Szanowni Państwo,

 

z przyjemnością informujemy, że premiera spektaklu Myśli nowoczesnego Polaka. Roman Dmowski (nieautoryzowana biografia) w reż. Grzegorza Laszuka, odbędzie się 11 listopada (piątek), o g. 19.00 w Malarni Teatru Polskiego w Poznaniu. Natomiast popremierowe pokazy: 12, 13, 16 oraz 17 listopada, o g. 19.00.

 

 

 

Występują: Monika Roszko, Anna Wojnarowska (gościnnie), Jakub Papuga, Paweł Siwiak

 

Reżyseria: Grzegorz Laszuk

tekst i dramaturgia: Anna Wojnarowska, Grzegorz Laszuk

muzyka: Bartek Rączkowski i zespół aktorski

ruch sceniczny: Weronika Pelczyńska

wideo: Magdalena Mosiewicz, Adrian Cognac

reżyseria świateł: Karolina Gębska

kostiumy: Ewelina Ciuchta

kierownik produkcji: Andrzej Szwaczyk

inspicjent: Magdalena Matusewicz

 

To nie jest zwykłe przedstawienie teatralne. To mroczny musical. Przy akompaniamencie gitary, saksofonu i trąbek wystąpią przed Państwem: Roman Dmowski i Hannah Arendt. Ich biografie w rzeczywistości nigdy się nie przecięły. Do takiego egzotycznego spotkania mogło dojść tylko na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu!

 

Niespodziewanie z książki Romana Dmowskiego wyłania się obraz politycznej rzeczywistości. Wystarczy posłuchać przemówień prawicowych polityków aby dostrzec, że używają języka, którego autorem jest ojciec współczesnej prawicy. Język radykalny, pełen uprzedzeń i resentymentów, podkreślanie roli kościoła i polskości – to kalka z tekstów Dmowskiego.

 

Zanurzone w konkretnym kontekście politycznym rozważania dotyczące biografii Romana Dmowskiego, zamieniają się w znacznie szerzej sformułowane pytania o to, co skłoniło go do tworzenia nacjonalistycznej, antysemickiej i antydemokratycznej ideologii.

 

Czy osobista historia dzieciństwa autora „Myśli nowoczesnego Polaka” wywarła wpływ na jego postrzeganie świata?

 

Jak mogłoby wyglądać spotkanie Hannah Arendt – filozofki, myślicielki i Romana Dmowskiego –  antysemity i ideologa nacjonalizmu? Gdzie leżą źródła triumfu współczesnej prawicy?

 

Zadając sobie te i inne pytania twórcy stworzyli intensywny, nasycony kontrowersjami musical, w którym myśli nie krępują się żadnymi względami.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 2 listopada 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca