Reaktywacja zabytkowej sceny w Krakowie

 

Tego roczna jesień to wyjątkowy czas dla widzów Teatru Odwróconego. Niewielki teatr przyszykował z okazji jubileuszu 5-lecia wielkie zmiany. Dyrektorzy zapewniają, że zdecydowanie na lepsze.

 

W 2012 roku z inicjatywy absolwentów PWST w Krakowie powstał Teatr Odwrócony – profesjonalna scena niezależna. Teatrowi patronuje prof. Jerzy Trela, który wspiera tę inicjatywę od samego początku.

 

Odwrócony od zarania był teatrem z autorską wizją – jako pierwszy Polsce wprowadził metodę płatności Pay What You Want, dzięki której to widz decyduje, ile zapłaci za spektakl.

 

To forma autorskiego manifestu – na sztukę powinno być stać każdego” – przekonuje Karolina Fortuna. „Zawsze przewodziła nam chęć dotarcia nie tylko do teatralnego środowiska, ale do każdej warstwy społecznej, każdej najmniejszej komórki. Chodzi nam o udostępnienie sztuki wszystkim – bez względu na status ekonomiczny.”

 

Jesienią tego roku Teatr Odwrócony obchodzi jubileusz pięciolecia i z tej okazji oficjalnie zapowiedział:

 

Nasz Teatr w nadchodzącym sezonie będzie mieścił się w nowym, absolutnie wyjątkowym miejscu – przy ulicy Sławkowskiej 14. Nowa scena to postawienie na wyszukaną jakość dialogu z widzami.” – mówi Szymon Budzyk.

 

Nowa siedziba Teatru Odwróconego będzie znajdować się w miejscu skądinąd kultowym – dokładnie tam do 1998 roku mieściła się "Scena przy Sławkowskiej" Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.

 

Dawna scena przy ulicy Smoleńsk była undergroundem. Robiliśmy teatr pod oknami ludzi. Czasem
nie było łatwo, ale wytrwaliśmy. Przy wypełnionej po brzegi sali stawialiśmy krzesła i poduszki w każdym możliwym miejscu, atmosfera zawsze była gorąca. Udawało nam się, ale wszyscy potrzebowaliśmy zmiany na lepsze. Nasi widzowie na to zasłużyli. Tej jesieni wkraczamy w nową erę ze zdwojoną siłą. Scena przy Sławkowskiej 14 musi znów oddychać najlepszym możliwym teatrem”.

 

Odwróceni zapraszają na swoje sprawdzone spektakle już od listopada – czwartego i piątego zagrają „Narkotyki” według Witkacego, a od jedenastego do szesnastego przedstawią „Zbrodnię i karę” na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego.

 

Z okazji 120. rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego, Teatr przygotował coś specjalnego: wznawia kochaną przez widzów „WARszawiankę” – dwudziestego dziewiątego oraz trzydziestego listopada. Szykuje się także premiera instalacji teatralnej „Wyspa Wyspiański”. Niepowtarzalne wydarzenie będzie można oglądać dwudziestego czwartego listopada.

 

Szczegółowe informacje na temat repertuaru i rezerwacji miejsc znajdują się na stronie www.odwrocony.pl

 

 

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
24 wyświetlenia
przysłano: 8 pazdziernika 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło