Teatr

Teatr WARSawy - offowa wizytówka kulturalnej stolicy

Jest taki punkt na mapie Warszawy od lat związany z kulturą. Rynek Nowego Miasta 5/7. Powstała pod tym adresem w latach 50. Kamienica, wpisana do rejestru zabytków, wydaje się być miejscem wprost stworzonym do inicjatyw związanych ze sztuką. Starsze pokolenie pamięta funkcjonujące tu przez kilkadziesiąt lat kultowe kino WARS – PRL-owskie i trącące myszką, niemniej urokliwe. Zamknięte w 2004 roku ponownie odżyło pod wpływem energii Teatru WARSawy, który w ducha lat 50. tchnął nowoczesnego i offowego ducha teatru.

 

Teatr WARSawy to swoista oaza twórczości artystycznej na terenie Starego i Nowego Miasta, które prawie w całości zostały zaadaptowane pod wymagania i potrzeby turystów zagranicznych. Ostatni bastion kultury na tym terenie trzyma się jednak mocno i nieodmiennie przyciąga ludzi ukierunkowanych na sztukę. 

 

Teatr WARSawy jest w prostej linii spadkobiercą Teatru Konsekwentnego – profesjonalnej grupy teatralnej, która działa w Warszawie od 1997 roku. Stery teatru dzierży Adam Sajnuk – założyciel, aktor i reżyser wielu spektakli wystawianych na jego deskach. W 2013 roku Teatr Konsekwentny został przeniesiony na  Rynek Nowego Miasta, gdzie pod nową nazwą Teatr WARSawy kontynuuje i rozwija swoją działalność artystyczną, edukacyjną i kulturotwórczą. Placówka przyciąga wybitnych aktorów i zaspokaja apetyt na sztukę ciekawym i ambitnym repertuarem. Pokazuje tym samym, że stolica Polski – miasto, w którym prawie wszystko jest ponazywane i instytucjonalne ma również swoje artystyczne podziemie oraz nie boi się inicjatyw offowych.

 

Teatr nie ma stałego teamu aktorskiego, tylko zespół osób współpracujących z nim. Są to zawodowi i uznani reżyserzy oraz aktorzy, scenografowie, kostiumologowie i reżyserzy świateł. Oprócz znanych i wybitnych artystów oraz specjalistów w swoich dziedzinach teatr zaprasza do współpracy początkujących, aczkolwiek utalentowanych reżyserów i aktorów – realizując m.in. projekt o nazwie „Społeczna Scena Debiutów”, który ma na celu stworzenie szansy kolejnemu pokoleniu artystów. Spektrum repertuarowe WARSawy jest dość szerokie – obok sceny dramatycznej, która jest sceną bazową tego teatru, znajdziemy tu również coś dla miłośników stand-upu na wysokim poziomie a także wartościową propozycję skierowaną do młodej widowni. 

 

Prowadzony przez organizację pozarządową teatr jest „niepubliczną instytucją kultury”. Doceniany przez krytyków teatralnych i recenzentów, wymieniany w ogólnopolskich podsumowaniach sezonu, z tytułami i rolami teatralnymi, które są nagradzane i wskazywane w recenzjach oraz podsumowaniach. 

 

Niekomercyjny, ambitny i otwarty na różne kierunki w sztuce taką opinię udało się mu uzyskać, a co ważniejsze utrzymać przez lata funkcjonowania. Teatr offowy, który nareszcie znalazł swoją bezpieczną przystań. Czyż jednak Warszawa nie zasługuje na to by inicjatywa tak nietuzinkowa i ambitna miała w niej swoje stałe miejsce?

 

 

Teatr WARSawy

Rynek Nowego Miasta 5

http://teatrwarsawy.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 grudnia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca