Wywrota

Sprawni z technologią

Niepełnosprawni będą mogli wkrótce odkryć urok nieznanego sobie miejsca. Nie za pomocą wzroku, ale urządzenia, które im brak wzroku zrekompensuje. Odpowiednik GPS dla ludzi wyprodukowano właśnie w Tychach. Otwiera on przed niewidomymi nowe horyzonty patrzenia bez oczu.

 

Micro Look to sprawne urządzenie, które w całości opiera się na telefonii komórkowej. Niewidomy może nosić je przy sobie niczym telefon, a w razie potrzeby uruchomić zdalny przewodnik, który wspomaga jego orientację w nieznanym terenie. Co więcej, małe urządzenie zostało wyposażone w czytnik oraz funkcję komunikacji, rejestrując otoczenie z poziomu okularów osoby niewidzącej. Testujący nowe urządzenie orzekli, że otworzyło ono przed nimi furtkę do niezależności.

Póki co Micro Look zaprezentowano w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Jak pokazują wstępne badania z urządzenia będą mogli korzystać nie tylko niewidomi, ale również ludzie z upośledzonym narządem ruchu, którzy w terenie tracą orientację. Od tej pory nie będą czuli się opuszczeni czy zagrożeni w nowym miejscu. Wystarczy, że przestudiują e- przewodnik po świecie rzeczywistym i nauczą się korzystać z jego dobrodziejstw. Jak pokazują pierwsze wyniki testów, małe urządzenie przypominające komórkę, budzi powszechny zachwyt wśród niepełnosprawnych. Konstruktorzy mówią, że również osoby zupełnie unieruchomione mogą korzystać z Micro Looka. W pewnym metaforycznym sensie będą mogli "wędrować" po okolicy. Wirtualny świat pomoże im odtworzyć ten realny, po którym na co dzień nie mogą się poruszać z przyczyn technicznych.

Wydaje się , że skromne urządzenie niewiele zmienia w sensie społecznym. Jest jednak wielkim wydarzeniem dla sporej grupy osób niepełnosprawnych w Polsce. Z reguły są oni pomijani w ofertach handlowych wielu firm i nie traktowani poważnie jako konsumenci. Tymczasem na Zachodzie niewidomi i niepełnosprawni mają nie tylko specjalny segment produktów, ale również reklamy skierowanych do siebie. Pomagają im na co dzień dizajnerzy oraz konstruktorzy, którzy z pozycji osoby niepełnosprawnej wprowadzają sporo innowacji. Wiele z nich dotyczy sfery publicznej, która w Polsce stanowi co najwyżej wielki tor przeszkód dla osoby niepełnosprawnej.

Futurystyczna wizja (c) Cechowski

Być może konstruktorzy skupieni wokół Sfery Designu Intergacji Innowacji, którzy wymyślili sprytne urządzenie do nawigacji, zmienią nieco pustynny krajobraz wynalazków dla sprawnych inaczej. Ostatecznie ludzie, którym zabrakło sprawności biologicznej są od dawna na świecie wspomagani urządzeniami technologicznymi. Polacy, którzy otwierają horyzonty przed niepełnosprawnymi mają wielki apetyt na świat. Jak pokazuje epizod z Micro Lookiem jego twórcy przygotowują projekt, aby przedstawić go sieciom telefonii komórkowej w Europie, Parlamentowi Europejskiemu i Państwowego Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Jakie mają szanse? Wbrew pozorom bardzo duże. Na korzyść polskiego wynalazku przemawia niska cena (około 100 zł abonamentu miesięcznie) oraz fakt, że wynalazek dotyczy bezpośrednio rynku telefonii komórkowej. Warto dodać, że ten prężnie rozwijający się segment ekonomiczny zupełnie zaniedbał grupę sprawnych inaczej.

Agnieszka Kłos

Agnieszka Kłos

24
52 artykuły 3 teksty 17 komentarzy
Dziennikarka, krytyk sztuki, performerka. Wykłada fotografię prasową i dziennikarstwo internetowe na wyższej uczelni. Wiceprezes Stowarzyszenia Artystycznego Rita Baum. Agnieszka Kłos - znana jako agniusza. Stypendystka Ministra Kultury na warsztatach…
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 grudnia 2007 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca