Wywrota

Jak zadbać o bezpieczeństwo w magazynie?

Magazyny to najczęściej budynki o bardzo dużych powierzchniach. To miejsca, gdzie szczególnie trzeba dbać o bezpieczeństwo pracowników oraz przechowywanych towarów. Aby nie doszło do niebezpiecznych wypadków w magazynie, należy zadbać o przeszkolenie pracowników z zakresu podstawowych przepisów oraz z instrukcji korzystania z urządzeń i maszyn.

Regały magazynowe

Na bezpieczeństwo systemu magazynowania wpływają przede wszystkim właściwie dobrane regały magazynowe ze sklepu e-regaly.pl. Muszą to być konstrukcje dostosowane do przechowywanych towarów. 

Aby powierzchnia magazynu została w pełni wykorzystana, trzeba dobrać takie regały, które zapewnią możliwość przechowywania odpowiedniej ilości towaru. Regały muszą być na tyle wytrzymałe, aby nawet przy umieszczeniu na nich cięższych przedmiotów nie doszło do żadnego wypadku. 

 

Pracownicy magazynu powinni wiedzieć, jakie jest maksymalne obciążenie każdego regału, czasami jednak zdarza im się nie przestrzegać informacji o maksymalnym obciążeniu regałów, dlatego każdy regał magazynowy powinien posiadać pewien zapas w dopuszczalnym obciążeniu. 

 

Co pewien czas należy sprawdzać stan wyposażenia magazynu i robić regularne przeglądy regałów. Przeglądy należy zlecić doświadczonej firmie, wtedy pracodawca otrzyma audyt, który potwierdza bezpieczeństwo pracy w magazynie oraz zawiera ewentualne uwagi. 

Odpowiedni podział magazynu

Ważną kwestią związaną z bezpieczeństwem jest stworzenie odpowiedniego podziału magazynu. Stworzenie dróg komunikacyjnych sprawi, że wszystkie prace będą szybsze, a pracownicy będą uświadomieni, w których miejscach mogą np. poruszać się wózki widłowe. Gdy konstrukcja hali magazynowej pozwala na stworzenie szerokich ścieżek komunikacyjnych, bardzo dobrym rozwiązaniem są stalowe barierki oddzielające drogi dla wózków widłowych od szlaków dla pieszych. 

Dbanie o porządek w magazynie

Bardzo ważne jest utrzymywanie porządku na regałach. Również przy układaniu towarów na regałach należy zwrócić uwagę na to, aby każda paczka stała stabilnie i nie wystawała poza krawędzie półek, gdyż to może grozić jej upadkiem. Trzeb też uważać, aby w przejściach między regałami nie znalazły się elementy, o które można się potknąć.

 

Najczęstsze wypadki w magazynie to właśnie potknięcia, poślizgnięcia i upadki. Trzeba wyeliminować wszelkie progi, śliskie i nierówne powierzchnie. Koniecznie trzeba zadbać o dobre oświetlenie magazynu. Warto też wyposażyć pracowników magazynu w kamizelki odblaskowe. 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 kwietnia 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca