Wywrota

Ile będzie kosztować nowa pamięć RAM do laptopa i jak ją wybrać?

Modernizacja żelaza laptopa nie jest tak łatwa jak komputera. Jeśli jednak stary laptop działa wolniej niż by się chciało, jeszcze można tchnąć w niego nowe życie. Przede wszystkim warto zwiększyć ilość pamięci RAM – to pomoże laptopowi szybciej pobierać programy i otwierać pliki, a także zwiększy wydajność w trybie wielozadaniowości. Więcej szczegółów można otrzymać od ekspertów agregatora cen E-Katalog.

Rodzaje pamięci RAM do laptopów i ich koszt

Obecnie na rynku pamięci RAM istnieją dwa standardy pamięci: DDR3 (w tym jego ulepszona modyfikacja DD3L) oraz DDR4. Pamięć DDR3 jest używana głównie w starszych modelach laptopów wydanych przed 2016 rokiem, a także w niektórych budżetowych modelach, które pojawiły się później. Nowszy standard DDR4 charakteryzuje się zwiększoną wydajnością i jest stosowany w większości nowoczesnych laptopów.Niestety każdy laptop ma złącze przeznaczone dla określonego typu pamięci, więc instalacja pamięci RAM DDR4 w laptopie z interfejsem DDR3 nie zadziała. Dowiedzieć się, jaki rodzaj pamięci jest używany w urządzeniu, można za pomocą specjalnych narzędzi (na przykład AIDA64) lub po prostu otwierając pokrywę laptopa i patrząc na oznaczenia na starym pasku. Ile będzie kosztować nowa pamięć RAM do laptopa? Porównywarka cen w sklepie internetowym udostępnia następujące dane:

  • 8 GB w standardzie DDR3 - od 100 zł;
  • 8 GB (2 moduły po 4 GB) DDR3 - od 150 zł;
  • 16 GB (2x8 GB) DDR3 - od 380 zł;
  • 8 GB DDR4 - od 160 zł;
  • 8 GB (2x4 GB) DDR4 - od 160 zł;
  • 16 GB DDR4 - od 250 zł;
  • 16 GB (2x8 GB) DDR4 - od 300 zł;
  • 32 GB DDR4 - od 585 zł;
  • 32 GB (2x16 GB) DDR4 - od 555 zł;
  • 64 GB (2x32 GB) DDR4 - od 1200 zł.

Te informacje są aktualne na grudzień 2021 r. Porównać charakterystyki modeli, wybrać optymalną pamięć RAM dla swojego laptopa i znaleźć sklepy z najniższą ceną można na portalu E-Katalog.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jednym z najważniejszych kryteriów porównywania różnych modułów pamięci RAM jest taktowanie. Im wyższa jego liczba, tym większa wydajność pamięci RAM, tym lepiej jest dla gier i „ciężkich” aplikacji. Jednocześnie ważne jest, aby upewnić się, że odpowiednia częstotliwość taktowania jest obsługiwana przez płytę główną laptopa. Ten parametr musi być określony w jej charakterystyce.

Nie zapomnij sprawdzić, ile gniazd RAM jest w komputerze. Jeśli gniazdo jest tylko jedno, należy zrezygnować z zakupu modeli składających się z dwóch prętów.

 

Jeśli masz dość mocnego laptopa i uwielbiasz gry, warto zwrócić uwagę na pamięć RAM z możliwością podkręcania (overlocking). Pozwala ona zmieniać napięcie robocze i taktowanie w celu zwiększenia wydajności (w niektórych modelach nawet o 10%). Teoretycznie normalną pamięć RAM też da się podkręcić, ale może to prowadzić do awarii, a nawet wypaleń układów scalonych, podczas gdy modele z overlockingiem sprawiają, że podkręcanie jest szybsze i łatwiejsze. Dodatkowo one często mają gwarancję producenta.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 maja 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca