Wywrota

Czym zajmuje się automatyka przemysłowa?

Przez lata linie produkcyjne uległy modernizacji. Obecnie kluczową rolę w osiągnięciu rentowności wielu firm okazuje się automatyzacja, którą osiąga się przez wprowadzaniu nowych, zsynchronizowanych ze soba maszyn i urządzeń. Czy to oznacza, że technologia może zastąpić człowieka?

Linie produkcyjne wspomagające człowieka

 

Da się zauważyć, że automatyka przemysłowa ogranicza konieczność wykorzystania człowieka w niektórych sektorach przemysłu. Roboty przemysłowe wykonują precyzyjne prace, często wymagające sterylnych warunków. Oznacza to, że popyt na robotników do tego typu prac spada, jednak otwiera się z zupełnie innych branżach. Podobnie jak przedsiębiorcy, tak i pracownicy muszą iść z duchem czasu, traktując automatyzację i robotyzację jako szansę na zwiększenie bezpieczeństwa i bardziej ekologiczną produkcję, a nie jako wroga, z którym trzeba walczyć.

Branże, które od lat automatyzują linie produkcyjne

 

Sama automatyzacja nie jest nowością, choć stanowiska zrobotyzowane powszechnie zaczęto stosować stosunkowo niedawno. Na przykład branża automotive i przemysł ciężki od wielu lat wykorzystują zaawansowane technologicznie linie produkcyjne i przyrządy spawalnicze używane w procesach zrobotyzowanych. Z kolei branża farmaceutyczna organizuje linie produkcyjne tak, aby produkt końcowy nie uległ skażeniu czy uszkodzeniu, co mogłoby negatywnie odbić się na zdrowiu ludzkim i wizerunku firmy.

Integrator automatyki - człowiek, który projektuje linie produkcyjne

 

Wszystkie linie produkcyjne muszą być zaplanowane zgodnie z planem biznesowym i produkcyjnym firmy. Zaprojektowane ciągi przemysłowe zwykle służą przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat i tyle czasu musi spełniać swoje zadania. Po uzyskaniu odpowiednio dużo informacji na temat planów przedsiębiorstwa integrator automatyki potrafi tak zaplanować linie technologiczne, aby przy niewielkich modyfikacjach w oprogramowaniu lub po dobudowaniu modułu można było rozszerzyć produkcję lub nieznacznie zmodyfikować.

Dyrektywa maszynowa - zabezpieczenie dla przedsiębiorców

 

Dyrektywa maszynowa wymaga certyfikacji maszyn. Sprzęt spełniający określone normy otrzymuje znak CE dla maszyn. Dla przedsiębiorcy jest to informacja, że może je bezpiecznie użytkować, a samo urządzenie lub cała linia produkcyjna będzie pracować zgodnie z unijnymi przepisami. Obecnie projektowanie maszyn przebiega zwykle w zgodzie z obowiązującymi normami, ale warto zwrócić uwagę na stosowne oznaczenia, nieważne czy chodzi o przenośniki taśmowe, przyrządy spawalniczy, roboty przemysłowe czy inne podzespoły i zespoły stanowiące część linii produkcyjnej.

 

Podsumowując, automatyzacja procesów produkcyjnych jest faktem i możemy mieć swego rodzaju obiekcje, ale chcąc utrzymać firmę na powierzchni, przedsiębiorca musi zmierzyć się z tym wyzwaniem. Choć wiąże się ono z inwestycją, to zyski z automatyzacji zwykle stosunkowo szybko się zwracają i sięgają daleko poza zakład. Dobrze zaplanowana linia produkcyjna stanie się krokiem milowym dla przedsiębiorstwa i pomogą wejść na wyższy pułap produkcji i sprzedaży. Dzięki pomocy specjalistów możliwe będzie reagowanie na potrzeby rynku i wprowadzanie modyfikacji, które pomogą utrzymać się na rynku. 

 

 

Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7905 artykułów 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 listopada 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca