Wywrota

nisza krytycznoliteracka

strony: « 1 2 3 4 »
alfabetycznie chronologicznie

O POEZJI I NIE TYLKO … część 2

O POEZJI I NIE TYLKO część 2 I . LEGENDY MŁODEJ POLSKI. Legendy Młodej Polski żyją i są wciąż obecne, jak nie możemy napisać i my, że nasze utwory są podobne w jednym obrazie do tunelu …

Andrzej Feret · 21 kwietnia 2020 · nisza krytycznoliteracka ·

O śmierci i „Zabawie w chowanego” Beaty Patrycji Klary

Nastała w poezji niekorzystna koniunktura dla śmierci – zużytej, powszedniej już, oswojonej po stokroć, po tysiąckroć ukazanej jako nieoswojona, uświadamianej wielekroć na nowo i zestawionej ze wszystkim w milknących echach romantycznej emfazy.
Michał Słotwiński · 29 lutego 2012 · nisza krytycznoliteracka ·

Obróbka echa - notatki o „Odach odbitych”

Niepisana zasada decorum zostaje mimowolnie zachowana: niekompletny obraz oddaje się za pomocą wytrąconego z rytmu języka, który niejako się z nim zespaja i zyskuje na autoteliczności; jest po części metajęzykiem, sam zwraca na siebie uwagę.
Jakub Antolak · 22 kwietnia 2012 · nisza krytycznoliteracka ·

Od samego rdzenia cielesnej strony osobowości

W tomie znajdą się i gorsze teksty, nasiąknięte manierą o której była mowa wcześniej - stąd podejrzewałam autora o zajęcie wakatu nowego hochsztaplera. Znacznie więcej jest jednak wierszy Tarankowych - digital czy figure, dzięki którym chcę czytać poetę jutro i za dziesięć lat, czekając co z tego wyniknie.
kresowiak · 5 marca 2014 · nisza krytycznoliteracka ·

Osłabianie języka, przybieranie kostiumów, konsekwencja – „Osłabić” Grzegorza Kwiatkowskiego

Drugi esej omawiający twórczość Grzegorza Kwiatkowskiego w ramach Niszy Krytycznoliterackiej wyszedł spod pióra Marcina Sierszyńskiego.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4…

Marszyński · 1 września 2010 · nisza krytycznoliteracka · 3 komentarze

Październikowa Nisza Krytycznoliteracka

Już 1 października powakacyjna odsłona Niszy Krytycznoliterackiej! Kontynuacja projektu wiązać się będzie z kilkoma zmianami, mającymi na celu ożywić dyskusje i sprawić, aby zarówno…

Nisza Krytycznoliteracka · 29 września 2012 · nisza krytycznoliteracka · 1 komentarz

Po trzech razach sztuka*

Już za 22 złote z groszami można na stronie Państwowego Instytutu Wydawniczego kupić słynne dziełko Pierre'a Bayarda, „Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało?”

The cake is a lie -GlaDOS, Portal 2 Już za 22 złote z groszami można na stronie Państwowego Instytutu Wydawniczego kupić słynne dziełko Pierre'a Bayarda, Jak rozmawiać o książkach,…

A. Loobeensky · 8 września 2011 · nisza krytycznoliteracka · 9 komentarzy

Poezja to skok w nieskończoność

...we wszystkim, co piszemy, pobrzmiewa jakieś „stare”. Karol Maliszewski, autor m.in. zbioru „Ody odbite" (analizowanym na Wywrocie w Niszy Krytycznoliteackiej), e-mailem odpowiedział Michałowi Domagalskiemu.
Michał Domagalski · 22 kwietnia 2012 · nisza krytycznoliteracka ·

Poniedziałek ma na imię Środa i przychodzi w piątek

I może właśnie wykreowany, przeintelektualizowany chwilami, fragmentaryczny język Kwiatkowskiego jest najodpowiedniejszym narzędziem, by móc w ogóle zawrzeć w słowie tak doświadczane „zewnątrz”?
Magda Łuka · 10 września 2011 · nisza krytycznoliteracka ·

Poziome spadanie „Ocalonego"

Zabić jak zwierzę, spalić w piecu krematoryjnym, strzelić z pistoletu w tył głowy. Każda metoda jest dobra, żeby oczyścić ludzkość z odpadów historii. – Esej o twórczości Tadeusza Różewicza.
Jan Stasica · 2 czerwca 2012 · nisza krytycznoliteracka ·

Rafała Gawina „Wycieczki osobiste” – recenzja negatywna

Długa, zimowa doba, na ten cel przeznaczona, nie pozwoliła mi dociec, czym jest poezja Rafała Gawina. Mogę za to z większą lub mniejszą precyzją określić, czym nie jest.

Co pierwsze rzuca się w oczy: to nie są wiersze nazbyt rozmowne, nie narzucają się z sobą, cichym głosem podają ważone nabożnie słowa. Język nie goni tu własnego ogona, choć motywuje i…

Michał Słotwiński · 24 grudnia 2011 · nisza krytycznoliteracka · 1 komentarz

Rafała Różewicza "Product Placement"

Raz jeszcze o tomiku Product plecement Rafała Różewicza, który został nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2015 w kategorii Debiut roku . Nieliczni z nas usiłują…

kresowiak · 17 kwietnia 2015 · nisza krytycznoliteracka ·

Rozmowa o debiutanckiej książce, pisaniu... z Karolem Ketzerem

Nigdy nie czułem przymusu pisania. Wiesz, mój mózg jest poważnie upośledzony jeżeli chodzi o percepcje przymusu. To wielkie nieszczęście.

Paulina W.: Jesteś rozpoznawalny w sieci jako autor rewelacyjnej poezji tak określa cię wielu bywalców sieciowych salonów. Nawet debiutanckie opowiadania ująłeś w poetycką klamrę, dlaczego …

Paulina Wielbicka · 6 maja 2013 · nisza krytycznoliteracka · 3 komentarze

Rząd rzeczy. Rafała Różewicza „Produkt placement”

Świat istot ujarzmionych, osamotnionych i ociężałych, przytłoczonych przez uwewnętrzniony przymus nabywania.

Z debiutanckiego tomiku Rafała Różewicza Produkt placement wyłania się wizja teraźniejszości, w której centrum stoi jednostka uwikłana w dyskurs medialny, reklamowy, historyczny i…

Łukasz Wróblewski · 4 maja 2015 · nisza krytycznoliteracka · 2 komentarze

Rzeczywistość jest czymś zarażona

Rozmowa z Urszulą Kulbacką, autorką omawianego w Niszy tomu „Rdzenni mieszkańcy".

Marcin Sierszyński: Zadziwić może fakt, jak szybko zdobyłaś pozycję na scenie poetyckiej w Polsce. Nie mam na myśli twojego wieku, lecz błyskawiczną drogę między pierwszą poważną…

Marcin Sierszyński · 9 lutego 2013 · nisza krytycznoliteracka · 2 komentarze

Sen, literatura i inne śliskie sprawy (trzy uwagi)

Literatura zdaje się tylko ślizgać po rzeczywistości. Szukanie odpowiednich słów staje się tylko grą.

3 Wiersze Jakuba Sajkowskiego każą podróżować na krawędzi rzeczywistości. Zadają nam wieczne pytanie o relacje pomiędzy światem realnym a przedstawionym. Przedstawionym nie tylko w…

Michał Domagalski · 25 stycznia 2012 · nisza krytycznoliteracka · 2 komentarze

Sezon krytyczny

Zwieńczenie ostatniego przed wakacjami wątku Niszy Krytycznoliterackiej: recenzja debiutanckiej książki Kamila Kwidzińskiego.

Już otwierający debiutancką książkę Kamila Kwidzińskiego cytat z Witolda Gombrowicza pokazuje, że czytelnik nie może liczyć na jakąkolwiek litość, a bezkompromisowość będzie…

Damian Kowal · 18 czerwca 2012 · nisza krytycznoliteracka · 1 komentarz

Smakowity kawałek celulozy - debiutancka książka Karola Ketzera

Zbiór opowiadań "Czereśnie prosto z drzewa" jest jak lampka wytrawnego, dobrego wina, choć świeżego rocznika. Mam nadzieję, że nie skończy się na tej jednej książce, bo mam poważnie rozbudzony apetyt na więcej.
Sonia Szczerbakowska · 28 kwietnia 2013 · nisza krytycznoliteracka · 3 komentarze

TAZM - spektakl poznańskiej PRACOWNI||ROSA

29 i 30 stycznia oraz 1 lutego o godz. 19.00, a także 13 lutego (godz. 20.00) i 14 lutego (godz. 18.30) w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego grany będzie spektakl TAZM Milczenie…

Justyna Elżbieta Barańska · 23 stycznia 2016 · nisza krytycznoliteracka ·

To nie jest poezja o przechodzeniu z punktu A do punktu B

Poetka nie przekracza granic kultury (jakby to chciał widzieć Dawid Jung), ba! nawet ich nie dotyka.

Poezja funeralna nigdy nie należała ani do przyjemnej, ani do lekkiej, a jednak jej obecność w literaturze jest dla nas jedną z najbardziej oczywistych. Motywy żalu, bólu oraz odnajdywania…

Ania Baron · 4 listopada 2012 · nisza krytycznoliteracka · 5 komentarzy

Tolle, lege

„Zdanie jest obrazem rzeczywistości. Zdanie jest modelem rzeczywistości, jak ją sobie myślimy” – pisał Wittgenstein, a Kwiatkowski dowodzi, że myśl ta jest ulotna i tylko aforystyczne fragmenty znajdują swoją stałą.
Marcin Sierszyński · 9 września 2011 · nisza krytycznoliteracka ·

Topofilia i utrata

Poezję Jakobe’a Mansztajna czyta się jak prozę, ale nic bardziej mylnego, niż odwołać się do popularnego pejoratywu tego skojarzenia.

To obrazowanie oniryczne i liryczne, przemycone jednak w formie sankcjonowanej przez wątki, fabułę, rzeczywiste punkty odniesienia, narrację, w końcu bohaterów pierwszego i dalszych planów.…

Magda Łuka · 14 listopada 2011 · nisza krytycznoliteracka ·

Treny na miarę czasów, czyli „Zabawa w chowanego” Beaty Patrycji Klary

Dawno już napisanie recenzji nie przysporzyło mi tylu trudności. Próbowałam ugryźć ten tomik z różnych stron: że liryka funeralna, że ciężki temat, że ojciec i że coś jak Kochanowski, tyle tylko, że na odwrót (znaczy się córka pisze, a nie o córce jest pisane).
dominika ciechanowicz · 28 lutego 2012 · nisza krytycznoliteracka ·

W co Taranek gra? Od chłonożernego języka do resztek z „ja”

Zamiast trawić język, podmiot oddaje się dzikiej grze z językiem, w której stawką jest wolność. Język jako twór bez gotowego znaczenia, jako czysta potencja staje się przeznaczeniem podmiotu umykającemu gramatyce. Poezja to triumf krzyku – przejawu desperacji, ale i momentów pozornego zwycięstwa nad lingwalną opresją.
Łukasz Wróblewski · 4 marca 2014 · nisza krytycznoliteracka ·

W tym szaleństwie jest metoda, albo o debiutanckim tomiku Agnieszki Mirahiny „Radiowidmo”

Na przełomie grudnia i stycznia w ramach projektu Nisza Krytycznoliteracka na Wywrocie.pl analizowaliśmy wiersze Agnieszki Mirahiny w wątku „Czy to jest ta dobra poezja?”. Efektem i kontynuacją tego projektu jest recenzja Dominiki Ciechanowicz otwierająca cykl omówień poezji autorki „Radiowidma” i „Do rozpuku” na naszej witrynie.
dominika ciechanowicz · 6 marca 2011 · nisza krytycznoliteracka · 12 komentarzy



strony: « 1 2 3 4 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca