Muzyka

Pięknie jest

O mariażu muzycznego spokoju i zaskoczenia w debiutanckim albumie Grupy Projekt.

Lubię muzykę, której nie potrafię jednoznacznie sklasyfikować i przypiąć jej łatkę z nazwą gatunku. Debiutancki album Grupy Projekt doskonale wpisuje się w ten schemat i nawet nie próbuję podjąć jakiejkolwiek próby klasyfikowania tego, co zaproponowali nam artyści.

Nie byłoby to zresztą takie proste, gdyż Pięknie jest to bardzo udany mariaż poetyckich tekstów, opowiadających niebanalne historie, z muzyką, która raz za razem przywdziewa inne suknie. Stylistyczny pejzaż, jaki proponują nam artyści Grupy Projekt sięga, począwszy od piosenki poetyckiej, przez zgrabne popowe kompozycje, aż do zdecydowanie mocniejszych brzmień. Zaskoczeniem bywają niesztampowe zestawienia instrumentów. Niech nikogo nie zdziwią hałaśliwe gitary elektryczne, na tle których rozbrzmiewają melancholijne skrzypcowe pasaże lub wycieczki w stronę muzyki folkowej, jak w przypadku kompozycji Boję się, że... czy Przykry sen.

Nie brak tu także bardziej stonowanych nastrojów, które zdecydowanie dominują w drugiej części albumu. Warto zwrócić uwagę na kompozycję Everlasting, gdzie na tle melorecytacji Roberta Latocha skrzypce przekomarzają się z gitarą przywodząc na myśl różne tajemnicze obrazy. Miano mojego faworyta zyskuje jednak utwór Moje zajęcie (lubię). Utrzymana w balladowym stylu kompozycja urzeka słuchacza swoim intymnym nastrojem, zaś wieńcząca go partia skrzypiec brzmi wyjątkowo namiętnie.

Trudno pozostać mi obojętnym wobec warstwy tekstowej tegoż albumu. Watro zasłuchać się nie tylko w te fascynujące dźwięki, ale i w słowa, które jak mówi pieśń ,,są piękne, potrafią wszystko, potrafią istnieć w naszej głowie". Teksty autorstwa Darka Bendyka oraz Marka Sadowskiego dowodzą, że słowo stoi na równi z muzyką i to właśnie ono częstokroć decyduje o klęsce lub powodzeniu utworu.

Po wysłuchaniu debiutanckiego albumu Grupy Projekt ubolewam nad faktem, że po ponad dziesięciu latach działalności artyści mają na koncie tylko jeden pełnowymiarowy album. Nie wiem czy winę za to ponoszą uwarunkowania polskiego rynku muzycznego, czy też brak przychylności ze strony managerów oraz impresariów. Wiem jednak, że warto postawić na swoim tylko po to, aby muzyka taka jak ta ujrzała światło dzienne.

 

 

 

Bartosz Domagała

 

 

Grupa Projekt, Pięknie jest

Data premiery: 07.10.2011

Dystrybutor: Grupa Projekt

 

Lista utworów:

1. Cisza już trwa (cisza)

 

2. Jutro też będzie dzień

 

3. Trochę więcej na temat chęci niebycia (słowa)

 

4. Zobacz stoję

 

5. Mglisty dzień (miniony czas)

 

6. Przykry sen

 

7. Namalowałem się

 

8. Moje zajęcie (lubię)

 

9. Idealny sen

 

10. Boję się, że... (boję się)

 

11. Everlasting

 

12. Zobacz stoję (Video)

 

13. Everlasting (Video)

 

 


 

Artykuł ukazał się na portalu Katalog Artystyczny.

Zdjęcia


Redakcja

Redakcja

23 z Internetu
7637 artykułów 1719 tekstów 66 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 sierpnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca