Teatr

„Mikrokosmos” Wrocławskiego Teatru Pantomimy trafi do małych miast

Przedstawienie Wrocławskiego Teatru Pantomimy "Mikrokosmos" w reż. Konrada Dworakowskiego znalazło się w finale prestiżowego Programu Teatr Polska organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Teatralny.

 

 
Już 2 października 2012 Wrocławski Teatr Pantomimy ruszy w objazd ze spektaklem "Mikrokosmos". W ramach Programu TEATR POLSKA przedstawienie zaprezentowane zostanie w m.in. w ośmiu miejscowościach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych: Andrychowie, Nowej Soli, Dzierżoniowie, Brzegu Dolnym, Jarocinie, Międzyrzeczu, Świdnicy i Bolesławcu.  W sumie Teatr odwiedzi województwa: małopolskie, lubuskie, wielkopolskie i dolnośląskie.
 
Program Teatr Polska – organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – został zainicjowany w 2009 roku celem ułatwienia dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli  w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury, społecznie zdegradowanych, ubogich w instytucje kultury i środowiska twórcze.

 
Inspiracją dla programu stały się objazdy Teatru Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, który w okresie Drugiej Rzeczpospolitej organizował tournées spektakli po całym kraju. W repertuarze znalazła się wówczas klasyka światowa (Szekspir, Molier) oraz polski repertuar - dawny i współczesny (Słowacki, Fredro, Żeromski). Przedsięwzięcie to miało na celu zaktywizowanie środowisk małych miasteczek i przybliżenie mieszkańcom najważniejszych osiągnięć kultury polskiej w tamtym okresie. W ramach "teatru objazdowego" zespół Reduty przemierzył cały obszar ówczesnych ziem polskich. Objazdy odbywały się sezonowo w okresie zimowym i letnim.
 
Do pierwszej edycji programu Teatr Polska zgłosiło się 77 spektakli. Spośród nich Komisja Artystyczna wyłoniła 20 przedstawień, które tym samym zakwalifikowały się do drugiego etapu. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 16 teatrom. Objazdy trwały od 12 września do 13 grudnia 2009. Teatry odwiedziły 73 miejscowości w Polsce, odbyło się w sumie 107 przedstawień, które zobaczyło ponad 21 tysięcy widzów. Przygotowana została baza blisko 200 ośrodków kultury posiadających sale teatralne, która jest nadal rozbudowywana.
 
Druga edycja programu umożliwiła zorganizowanie objazdów 17 teatrom. Prezentacje odbywały się od 12 czerwca do 11 grudnia 2010 r. Odbyło się 158 prezentacji w 116 miejscowościach. Zaangażowanych zostało 99 ośrodków kultury, oprócz tego szkoły, udostępniano również przestrzenie miejskie i prywatne. Spektakle obejrzało 35 567 widzów, odbyło się także 219 godzin warsztatów, dyskusji, spotkań z aktorami i autorami sztuk.
 
Trzecia edycja z 2011, która odbyła się w dniach od 18 czerwca do 15 grudnia 2011 r., to 175 prezentacji spektakli w 16 województwach. Teatry gościły w 122 miejscowościach, 117 razy zaangażowane zostały domy kultury, a program zgromadził 35 024 widzów. Odbyło się 121 warsztatów i 30 spotkań z publicznością.
 
W ramach tegorocznej edycji programu Teatr Polska teatry będą miały możliwość zaprezentowania swoich spektakli w objazdach pomiędzy lipcem a grudniem.

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 września 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca