Teatr

Polska premiera „Mauzera”

Realcja z ostatniego pokazu spektaklu „Mauzer” wg Heinera Müllera w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Świat miejscem prawdy”.

W niedużej sali 36 świadków-widzów uczestniczy w sądzie nad trzema rewolucjonistami. Na przeciwległych końcach siedzą sędziowie, rozliczający szczegółowo zdrajców. Ci z kolei, wierni swojej ideologii zabijania przeciwników, nie godzą się na własną śmierć, powtarzając nieustanie frazę: „Trawę wciąż trzeba wyrywać, żeby rosła zielona”.

 

Mauzer Heinera Müllera przedstawia rozprawę nad mordercami na usługach rewolucji. Ukazuje bezwzględność machiny wojennej, kiedy to zabijanie oznacza „pracę jak każda inna”. Jeśli jednak ofiarą pada sprzymierzeniec rewolucji, za popełniony błąd trzeba zapłacić własnym życiem.

 

Temu niecodziennemu procesowi przyglądają się widzowie, usadowieni kilkanaście centymetrów od skazańców na specjalnie wybudowanej widowni. Mimo wręcz fizycznej bliskości, nie mają jednak żadnego wpływu na wyrok. Są świadkami powolnej śmierci katów. To swoiste widowisko ma jeszcze jedną publiczność. Stanowią ją zasłużeni Polacy i Grecy, często ofiary systemu totalitarnego, których podobizny umieszczono na specjalnie umieszczonej instalacji fotograficznej po jednej stronie przestrzeni.

 

Theodoros Terzopoulos po raz pierwszy zmierzył się z dramatem Mauzer”z zespołem Teatru Attis w 2009 roku. W środę odbyła się polska wersja spektaklu, którą reżyser przygotowywał w Instytucie Grotowskiego w ramach programu Masters in Residence.

 

Premiera prasowa Mauzera w ramach festiwalu „Świat miejscem prawdy” Sezon Mistrzów odbyła się 10 października w Studiu na Grobli. Kolejne pokazy publiczność miała okazję oglądać w dniach 13–14 oraz 18–20 października. Jednorazowo spektakl może obejrzeć jedynie 36 osób.

 

 

 

 

Tekst: Heiner Müller; przekład: Mateusz Borowski, Małgorzata Sugiera; reżyseria, adaptacja, instalacja, światła: Theodoros Terzopoulos; asystent: Antonios Myriagkos; aktorzy: Jolanta Góralczyk, Przemysław Wasilkowski, Przemysław Błaszczak, Marcin Misiura, Mateusz Smaczny, Bartosz Bielenia; instalacja fotograficzna: Johanna Weber; muzyka: Panagiotis Velianitis

 

 

 

Więcej informacji o festiwalu na www.swiatmiejscemprawdy.pl.

Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7893 artykuły 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 pazdziernika 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca