Wywrota
Agnieszka Kłos

Agnieszka Kłos

24
52 artykuły 3 teksty 17 komentarzy
Dziennikarka, krytyk sztuki, performerka. Wykłada fotografię prasową i dziennikarstwo internetowe na wyższej uczelni. Wiceprezes Stowarzyszenia Artystycznego Rita Baum. Agnieszka Kłos - znana jako agniusza. Stypendystka Ministra Kultury na warsztatach…
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2
alfabetycznie chronologicznie

Netokracja, konsumptariat a sprawa polska

Polacy, mieszkańcy Polski klasy B, należą do tak zwanego "konsumtariatu" - rodzaju proletariuszy zapatrzonych w telewizję. Konsumują jej dobra w poczuciu doświadczenia pełni świata. Pasmo niekończącej się, coraz ogłupiającej rozrywki wystarczy im do szczęścia.
Agnieszka Kłos · 17 stycznia 2008 · książka ·

Nie tak dawno w Ameryce

O Stanach Zjednoczonych mówi się na świecie w samych superlatywach. Mit bogatej i sytej Ameryki, która korzysta z dobrodziejstw technologii i bogactwa naturalnego, kwitnie. Co kryje się jednak pod podszewką doskonale skonstruowanego PR-u?
Agnieszka Kłos · 28 listopada 2007 · kultura · 9 komentarzy

Oczko w systemie - 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni

Spośród kilkunastu filmów, które zobaczyłam podczas tegorocznej edycji festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu, tylko kilka zasłużyło na moją uwagę. Dlaczego?

Bo reprezentują nurt, który dla własnego użytku nazwałam systemem bez oczek . Błąd w systemie okazał się być zbawienny dla kina mocno zaangażowanego, nie poddającego się jakimkolwiek…

Agnieszka Kłos · 19 września 2007 · kino ·

Patrząc w niebo - modlitewnik i kometa

Nie wszyscy zdolni wyjechali z naszego kraju. Ci, co pozostali potrafią w więcej niż skromnych warunkach stworzyć odkrycie i technologię na miarę świata.

Modlitewnik i kometa - oba wynalazki w gruncie rzeczy odnoszą nas do tego, czego nie widać gołym okiem, a co należy do najstarszych tęsknot człowieka na ziemi. Modlitewnik odwołuje nas…

Agnieszka Kłos · 2 grudnia 2007 · kultura ·

Patrzący inaczej

Chińczycy trzęsą rynkiem Stanów Zjednoczonych i Europy. Od kilku lat zajmując stałą pozycję największego producenta plastikowego kiczu.

fot. Agnieszka Kłos Wbrew tytułowi nie będzie to rozprawa o gejach, ale konsumentach produktów z Chin. Tuż przed Bożym Narodzeniem największy portal produktów sprowadzanych z Chin,…

Agnieszka Kłos · 21 grudnia 2007 · kultura ·

Platforma pamięci

Sieć najlepszym źródłem pamiętania i sposobem na zapisywanie treści, której zapomnieć nie sposób? Dlaczego nie?

Stany Zjednoczone od kilku lat prześcigają się w konkursach, których celem jest wyłowienie gwiazdy najlepiej piszącej o historii. Wypada dodać, że największe bitwy o tytuł współczesnego…

Agnieszka Kłos · 21 stycznia 2008 · literatura ·

Pośpieszny do życia

Już wiemy. Możemy być pewni i pisać na ten temat książki; zbyt wczesne i zbyt późne współżycie płciowe rujnuje nasze zdrowie. Na tak zaskakujący wynik badań wpadli właśnie amerykańscy naukowcy.
Agnieszka Kłos · 12 grudnia 2007 · kultura · 1 komentarz

Roboty na drugą zmianę

Życie Japończyków na przełomie wieków zmieniło się nie do poznania. Wielkie zmiany w przemyśle odcisnęły głębokie piętno na obyczajach i życiu codziennym. Roboty i najnowsza technologia znalazła zastosowanie na każdym niemal kroku.
Agnieszka Kłos · 6 stycznia 2008 · technologie ·

Rozgrzane węgle

Kolejne rocznice udowadniają, że coś drgnęło w świadomości Polaków i chcąc nie chcąc przyswajają kawałek żydowskiej historii, coraz częściej traktując ją jak fragment własnej rozgrywki z Niemcami. Po raz pierwszy w tym roku pojawiły się w wielu polskich miastach plakaty informujące o okrągłej rocznicy wybuchu Powstania Żydowskiego w getcie.
Agnieszka Kłos · 23 kwietnia 2008 · obyczaje · 1 komentarz

Samolocik, jowejek

Nigdy droga między dzieciństwem a artystami nie była krótsza. Dzięki coraz sprawniejszej nauce i wielkim odkryciom na miarę świata okazuje się, że w każdym z nas tkwi potencjalny odkrywca. Ostatecznie każdy z nas był kiedyś dzieckiem. Prawda, że trudno w to uwierzyć?
Agnieszka Kłos · 5 kwietnia 2008 · kultura · 1 komentarz

Sieć podpowiedziała - fenomen samotości

Nikt już nie pamięta, a jednak to sieć jako pierwsza wprowadziła zasadę życia w oparciu o poczucie izolacji i samotność. Początkowo wydawało się użytkownikom, że rekompensuje je bogactwem przeżyć jakie oferuje. Nikt wtedy nie przypuszczał, że samotność w sieci okaże się druzgocącym zjawiskiem XXI wieku.
Agnieszka Kłos · 19 marca 2008 · technologie · 1 komentarz

Ślady na chodniku

To nie jest zwykła książka, ale elementarz i podręcznik do tego, jak przeżyć w Berlinie nie znając ani słowa po niemiecku. Jej autorka przyjechała do Berlina z grupą emigrantów ze Stambułu. Uczyła się niemieckiego z nagłówków z gazet. Potrafiła powiedzieć lidami z gazety, co dzieje się danego dnia na świecie, ale nie umiała wyrazić, że jest głodna.
Agnieszka Kłos · 16 maja 2007 · książka · 3 komentarze

Sprawni z technologią

Niepełnosprawni będą mogli wkrótce odkryć urok nieznanego sobie miejsca. Nie za pomocą wzroku, ale urządzenia, które im brak wzroku zrekompensuje. Odpowiednik GPS dla ludzi wyprodukowano właśnie w Tychach. Otwiera on przed niewidomymi nowe horyzonty patrzenia bez oczu.
Agnieszka Kłos · 21 grudnia 2007 · technologie ·

Świąteczne spłukanie

Ile wydaliście w tym roku na świąteczne prezenty? Suma jaką Polacy wydają na święta oraz Sylwestra zwiększa się z roku na rok. Co ciekawe sprzedaż w Internecie nie zmniejsza obrotów w największych sklepach. Polacy wydają pieniądze i tu, i tu. Póki co nie dotarła do naszego kraju moda na recykling prezentów niechcianych.
Agnieszka Kłos · 6 stycznia 2008 · felieton ·

Swobodne złodziejstwo

Internet to mózg współczesnego człowieka; nieco rozdrażnionego, niecierpliwego i skłonnego do impulsywnych zachowań. Wśród zachowań ryzykownych mogą znaleźć się obok siebie przygodny seks, próby okaleczania, sięganie po używki czy w końcu drobna kradzież.
Agnieszka Kłos · 5 lutego 2008 · felieton · 1 komentarz

Syndrom Czerwonego Kapturka

Współczesna Rosja niczym nie odstaje od Zachodnich standardów obyczajowych. Znawcy mówią nawet, że bywa znacznie bardziej okrutna, odważna czy wyuzdana. I to w godzinach największej oglądalności.
Agnieszka Kłos · 21 stycznia 2008 · książka ·

T-Shirt - logo do wyprania

Wybierasz się do Unii? Poszukaj odpowiedniej koszulki, na której napiszesz swoje hasło. Tylko dzięki niej możesz spotkać ludzi sobie podobnych i dowiedzieć się czegoś o świecie. Gruba przesada? Bawełna w połączeniu z siecią tworzą nową jakość. W pewnym sensie takich promocji jeszcze nie było.
Agnieszka Kłos · 23 lutego 2008 · kultura · 1 komentarz

Tatuś od balonów

(...) kim są polscy ojcowie? Złośliwi twierdzą, że bywają osobnym gatunkiem domowym, który objawia się w porze rozgrywek ligowych. Inni definiują swoich ojców jako pilotów do telewizora, jeszcze inni mówią, że ojcowie są, kiedy piją.
Agnieszka Kłos · 30 listopada 2007 · kultura · 2 komentarze

Wężowe plemię

Język to wędka, na którą możesz złapać dobrą pracę, premię i wyborców. Po wielkiej wygranej język udanego spotu chowa się po prostu do szafy, żeby wydobyć stamtąd umęczony, zanieczyszczony angielskimi zwrotami język nasz powszedni. Czy Europa Środkowa skazana jest na głęboką fascynację językiem angielskim i amerykańskim?
Agnieszka Kłos · 7 marca 2008 · kultura ·

Wielkie Ho świętego

Dziennikarze zastanawiali się głośno, czy świąteczne zawołanie Mikołaja "ho, ho, ho" będzie obowiązywać także w tym roku. Zamiast tradycyjnego okrzyku powitalnego proponuje się Mikołajom zastępcze "ha, ha, ha".
Agnieszka Kłos · 18 listopada 2007 · kultura · 1 komentarz

Współczesny miks inteligencji i intuicji

Niezwykle popularna teoria Lacana, który wyróżnił w procesie rozwoju dziecka Fazę Lustra, spotyka się we współczesnym świecie z zadziwiającą kontynuacją. Niektórzy złośliwie komentują, że współczesny świat technologiczny redefiniuje lub aberruje jedynie jedną z najmądrzejszych myśli francuskiego filozofa. Media natomiast z zadowoleniem i pewną pychą donoszą, że lustra we współczesnym świecie zostały zastąpione przez komputery.
Agnieszka Kłos · 2 kwietnia 2008 · kultura · 5 komentarzy

Wyjście z mroku / Wacław Krupiński - Głowy piwniczne

Czy dziś w dobie coraz większej wolności słowa Skrzyneckiego i jego podopiecznych mają jakąś wartość? Czy naszym czasom brakuje prawdziwej "Piwnicy pod Baranami"?

fot. Agnieszka KłosHistoria "Piwnicy pod Baranami" rozciąga się pomiędzy dwiema piosenkami. "Tą naszą młodością" a "Przychodzimy, odchodzimy", które dziś w sieci nie cieszą się wielką…

Agnieszka Kłos · 15 pazdziernika 2007 · książka ·

Wymięta satyna

Stalinizm wymagał ofiar. Malowano trawę i czyszczono krowy, bo wielki wódz miał przejeżdżać obok zagród. W pewnym sensie namiastkę totalitaryzmu przeżyłam we Wrocławiu. Tuż przed wizytą Jana Pawła II wywieziono z Dworca Głównego wszystkich bezdomnych. To miejsce miało lśnić.
Agnieszka Kłos · 19 kwietnia 2008 · kultura ·

Z kolankiem w ręku

Robotnicy wszystkich krajów przestali się łączyć. Od kilku lat konkurują ze sobą w coraz szybszym i wykańczającym rynek procesie podkradania sobie pracy. Im sprawniejsi i silniejsi, tym niższa cena. Robotnik nie marzy już o Międzynarodówce, ale dobrym wykształceniu dla swoich dzieci. Kradzież pracy to cena jaką płacimy za zjednoczoną Europę.
Agnieszka Kłos · 2 marca 2008 · finanse ·

Zabawa w wojenki

Wojna to szybka informacja. Gdyby się dobrze zastanowić, w naszej głowie wojna zajmuje co najmniej dwie klisze; historyczną z zastrzeżeniem, że na tej wojnie się nie znamy, nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie faktów z nią związanych oraz jej wyniku. I współczesną, która opiera się wyłącznie na sztucznie generowanym obrazie. Wojna zatem istnieje w zbiorowej wyobraźni, ale owoców jej nie znamy.
Agnieszka Kłos · 14 marca 2008 · kultura · 4 komentarze



strony: « 1 2

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca