Wywrota
Nisza Krytycznoliteracka

Nisza Krytycznoliteracka

14 Polska
116 artykułów 11 komentarzy

strony: « 1 2
alfabetycznie chronologicznie

Nisza Krytycznoliteracka: Maciej Taranek

Czytelniczki i czytelnicy poezji wszelkiej maści, łączcie się ponownie! Po wystarczająco już długiej przerwie od Niszy Krytycznoliterackiej wracamy naładowani nową energią. Wykorzystamy…

Nisza Krytycznoliteracka · 3 lutego 2014 · nisza krytycznoliteracka · 7 komentarzy

Nisza Krytycznoliteracka: Rafał Gawin

W grudniowej odsłonie Niszy Krytycznoliterackiej prezentujemy twórczość Rafała Gawina.

Drodzy Wywrotowcy! Ciężkie czasy nastały: dni krótkie, noce długie, ciemno, zimno i do wiosny daleko. Nie wiem, doprawdy, czy dałoby się przetrwać tę porę, gdyby nie wynaleziono poezji.…

Nisza Krytycznoliteracka · 13 grudnia 2011 · nisza krytycznoliteracka · 31 komentarzy

Nisza Krytycznoliteracka: Rafał Krause

Każde powstanie ma swoich poetów. A poeta pamięta.

Czytelniczki i czytelnicy, kojarzycie termin poe-konomii? Już widzimy te skonfundowane twarze. Nic nie szkodzi, po to tu jesteśmy aby termin wam przybliżyć i od razu nad nim podyskutować.…

Nisza Krytycznoliteracka · 10 kwietnia 2014 · nisza krytycznoliteracka · 6 komentarzy

Nisza Krytycznoliteracka: Rafał Różewicz

Najnowsza polska poezja nie składa się z samych Rafałów, jednak ich silna reprezentacja w Niszy Krytycznoliterackiej rzuca się w oczy: najpierw rozmawialiśmy o Rafale Gawinie, ostatnio zaś o…

Nisza Krytycznoliteracka · 13 pazdziernika 2014 · nisza krytycznoliteracka · 3 komentarze

Nisza Krytycznoliteracka: Urszula Kulbacka

Porozmawiajmy o „Rdzennych mieszkańcach”.

Witamy z powrotem turystów i tubylców! W grudniu przypatrzymy się bliżej książce Rdzenni mieszkańcy, debiutującej na scenie poetyckiej w tym roku Urszuli Kulbackiej. Zastanowimy się kim są …

Nisza Krytycznoliteracka · 9 grudnia 2012 · nisza krytycznoliteracka · 16 komentarzy

O literackim autoportrecie matki w „Aniele o dwóch twarzach” Lisy Mayer

Twórcza koncepcja logopedy i jej związki z lepidopterologią, czyli o literackim autoportrecie matki w „Aniele o dwóch twarzach” Lisy Mayer.

Kiedy w 1954 roku w okolicach Salzburga przyszła na świat Lisa Mayer, żadne trzęsienie ziemi nie zapowiadało tego, że odegra ona znaczącą rolę w świecie hermetycznej poezji…

Nisza Krytycznoliteracka · 7 listopada 2010 · nisza krytycznoliteracka ·

O tym, co spajają „Spojenia” Jacka Bieruta

Metafora spojenia elementu poziomego z pionowym przewija się w tej książce dość często: nie tylko jako zetknięcie słupka z poprzeczką, ale też jako punkt przecięcia belek krzyża. W takim sensie „Spojenia” mogą odnosić się do łączenia wszystkiego, co teoretycznie sprzeczne...
Nisza Krytycznoliteracka · 29 lipca 2010 · książka · 1 komentarz

Sztuka z morza nie wyszła… O spektaklu „Pani z morza” wg Henrika Ibsena w reżyserii Piotra Chołodzińskiego.

Recenzja – na dwa głosy – spektaklu „Pani z morza” wg Henrika Ibsena w reżyserii Piotra Chołodzińskiego. Teatr Polski, scena im. Jerzego Grzegorzewskiego, Wrocław 25, 26 czerwca 2010. Spostrzeżeniami dzielą się: Joanna Szydełko i Paweł Kaczorowski. Fotografie: Maciej Łącki.
Nisza krytycznoliteracka · 27 czerwca 2010 · kultura · 3 komentarze

Tygiel Kultury, nr 1-3 (169-171) 2010

Pismo to od lat plasuje się w czołówce najważniejszych w Polsce czasopism kulturalno-społecznych, ze względu na merytoryczną zawartość i edycyjną dbałość, ale i z uwagi na opiniotwórczy charakter i kompetencje autorów tutaj publikujących.
Nisza Krytycznoliteracka · 10 sierpnia 2010 · książka · 3 komentarze

Warsztat Niszy Krytycznoliterackiej wokół poezji Gabriela Leonarda Kamińskiego

Moderuje: Paweł Ivo Kaczorowski Nisza Krytycznoliteracka, projekt, który w 2006 powołałem do życia na portalu Wywrota.pl, jako jego ówczesny redaktor prowadzący, na różnych etapach swojego…

Nisza Krytycznoliteracka · 8 lutego 2016 · literatura · 5 komentarzy

Widać i słychać – „Uchoko” Patryka Zimnego

O debiucie poetyckim Patryka Zimnego pisze Karolina Hajduk - debiutująca w dziedzinie krytyki literackiej uczennica szkoły średniej i adeptka Niszy Krytycznoliterackiej.

Tomik poezji Patryka Zimnego zatytułowany Uchoko ma w sobie wiele charyzmy i ogromną siłę. Być może dlatego, że autor to młody twórca z tętniącym życiem zapałem do poezji. Na pierwszy…

Nisza Krytycznoliteracka · 3 sierpnia 2010 · książka · 10 komentarzy

Wiedeński rozrabiaka

Mikromitologia bycia, polegająca na wgłębianiu się w tkankę życia i pasożytowaniu na niej w celu budowania idiomu, głębokiej mowy konstytuującej jestestwo, mnie i to, co wokół się przedstawia, co spotykam.
Nisza Krytycznoliteracka · 21 listopada 2011 · nisza krytycznoliteracka ·

Wojaczek – wywrotowy poeta, o którym nie sposób zapomnieć…

Rafał Wojaczek urodził się 6 grudnia 1945 roku w Mikołowie, debiutował dwadzieścia lat później na łamach miesięcznika „Poezja”. Zmarł w nocy z 10 na 11 maja 1971 roku we Wrocławiu. W 40. rocznicę śmierci poety przypominamy artykuł Amandy Banaszak.
Nisza Krytycznoliteracka · 1 listopada 2010 · literatura · 5 komentarzy

Wycieczka do Różewicza

Jej zadanie polega na przypomnieniu i zapoznaniu się z sytuacją dwudziestowiecznego człowieka. Ale także staje się niejako „wycieczką” do Różewicza – tego sprzed pół wieku, jak i tego dzisiaj.
Nisza Krytycznoliteracka · 23 sierpnia 2010 · książka · 4 komentarze

Wywrotowy wywiad z Agnieszką Mirahiną

Nisza Krytycznoliteracka ogłasza ekspresowy konkurs na najciekawszą recenzję tomu „Do rozpuku” Agnieszki Mirahiny. Termin: do 28 lutego 2011. Na zwycięzcę czeka atrakcyjny zestaw książek. Pliki doc słać na adres: redakcja@wywrota.pl.
NiszaKrytyczna · 17 lutego 2011 · nisza krytycznoliteracka · 1 komentarz

Zupełnie inny obłęd Mikołaja Sarzyńskiego

Poetycka optyka nie jest narzędziem dojścia do prawdy, lecz samą prawdą – ostatnią, do której bezpiecznie jest dotrzeć, i jedyną, której nie sposób zakwestionować.

Miłosz zjadł hot-doga. Zagajewski zachwycił się wzniosłą prostotą smaku bułki z parówką. Różewicz wyszedł po hot-doga i nigdy nie wrócił. Sarzyński jak wielu innych zajada w domu…

Nisza Krytycznoliteracka · 17 pazdziernika 2010 · książka · 6 komentarzy

„Książki i ekrany. Eseje o kulturze popularnej”

Autorzy już od samego początku odważnie stawiają tezy, dość trafnie analizują zachowania, obyczaje i oczekiwania współczesnego społeczeństwa...

Zmieszały się estetyki i poetyki, style i sposoby komunikowania. Środki przekazu [...] stały się obiektem uwielbienia. tak dzisiejszy świat widzą autorzy Książek i ekranów. Generalnie…

Nisza Krytycznoliteracka · 28 marca 2011 · nisza krytycznoliteracka · 17 komentarzy

„Książki i ekrany”

„Książki i ekrany...” to pozycja, która nadaje się przede wszystkim do medytacji.

Książki i ekrany. Eseje o kulturze popularnej to zbiór tekstów na temat współczesnej kultury masowej. Leszek Pułka, Małgorzata Kosińska-Pułka i Agnieszka Ziółek zawarli w nich swoje…

Nisza Krytycznoliteracka · 16 sierpnia 2010 · książka · 7 komentarzy

„Ty albo zupełnie inny obłęd” Mikołaja Sarzyńskiego.

O wywrotowym debiucie poetyckim sprzed dziesięciu lat.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Ucieczka podmiotu i odzysk języka.* Zaledwie dwadzieścia pięć wierszy Mikołaja Sarzyńskiego i dziewięć fotografii…

Nisza Krytycznoliteracka · 2 września 2010 · książka · 3 komentarze

„Wężyk spustowy kontra mrugający kursor”

Projekt „Nisza krytycznoliteracka” . Pierwsza (z planowanego cyklu) recenzja książki „Dno oka” Wojciecha Nowickiego, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2010. Okładka miękka, stron: 184.

No i siedzę przed klawiaturą i patrzę w mrugający kursor... problem to: recenzja książki Wojciecha Nowickiego Dno oka. Problem, bo nie jestem miłośnikiem tego typu książek, zdecydowanie…

Nisza krytycznoliteracka · 27 czerwca 2010 · książka ·

„Wiązka” Filipa Surowiaka – Podsumowanie warsztatu Niszy Krytycznoliterackiej

„Siedzę w barze i udaję, że nie piję” – od tych słów zaczyna się Wiązka Filipa Surowiaka. Te otwarcie znaczy więcej, niż sugerowałaby prostota zdania.

Siedzę w barze i udaję, że nie piję od tych słów zaczyna się Wiązka Filipa Surowiaka. To otwarcie znaczy więcej, niż sugerowałaby prostota zdania. Autor pisze książkę i udaje, że to…

Nisza Krytycznoliteracka · 16 maja 2011 · nisza krytycznoliteracka · 3 komentarze



strony: « 1 2

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca