Wywrota
Marcin Sierszyński

Marcin Sierszyński premium

34 Wrocław
131 artykułów 5 tekstów 6555 komentarzy
Opiekun sekcji poetyckiej od stycznia 2008 roku do czerwca 2010 roku, prozatorskiej od kwietnia do września 2011. Redaktor prowadzący serwisu od lipca 2013 do marca 2015. Redaktor projektu Nisza Krytycznoliteracka i recenzent literacki. Aktywista…
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2 3 4 5 6 »
alfabetycznie chronologicznie

Nakręć wiersz Krystyny Miłobędzkiej

Już po raz piąty festiwalowi Port Literacki towarzyszyć będzie konkurs Nakręć wiersz . Od 2008 roku filmowcy z kraju i zagranicy realizują etiudy filmowe ilustrujące wiersze współczesnych…

Marcin Sierszyński · 25 pazdziernika 2011 · konkurs literacki ·

Nakręć wiersz: końcówka zgłoszeń

Zbliża się finał przyjmowania zgłoszeń do piątej edycji Nakręć wiersz . W banku wierszy Krystyny Miłobędzkiej pozostało już niewiele wolnych utworów. Na realizację filmów pozostało…

Marcin Sierszyński · 4 listopada 2011 · konkurs literacki · 1 komentarz

Nie ma barykady w poezji

Rozmowa z Krzysztofem Szeremetą, autorem omawianego w Niszy Krytycznoliterackiej tomu „Nowy dokument tekstowy”.

Marcin Sierszyński: Nowy dokument tekstowy to książka, która powstawała długo. Mam rację? Pamiętam, że gotowy tomik miałeś jeszcze przed dwa tysiące dziewiątym rokiem, a tu nagle…

Marcin Sierszyński · 9 kwietnia 2012 · nisza krytycznoliteracka ·

Niebawem „Farsz" Sendeckiego

1 grudnia nakładem Biura Literackiego ukaże się Farsz , nowy tom wierszy Marcina Sendeckiego. Czytałem ostatnio sporo Karpińskiego, Słowackiego, Iwaszkiewicza - mówi Sendecki. - To są rzeczy …

Marcin Sierszyński · 6 pazdziernika 2011 · literatura ·

Niech już raz się ten romans (nie) skończy

Być może, jak sądzę, z nieustannego napięcia pomiędzy rolą kobiety w konserwatywnym społeczeństwie a potrzebą uznania własnego niezależnego bytu rodzi się istota poezji Justyny Bargielskiej.
Marcin Sierszyński · 10 marca 2012 · książka · 3 komentarze

Nietoaletowy słodko-gorzki humor Šabacha, czyli „Gówno się pali”

Dopiero dziś, 25 lat po jego debiucie, a 17 od pierwszego wydania Hovno hoři, mamy okazję powoli poznawać tego sławetnego czeskiego pisarza.

Petr abach. Ostoja czeskiej literatury, jeden z motorów ichniej kinematografii, błyskotliwy żartowniś, idol naszych południowych sąsiadów, bezustannie wznawiany w coraz to bardziej udanych…

Marcin Sierszyński · 24 lipca 2011 · książka · 4 komentarze

Nieujarzmione zwierzę zrodzone z Góry

Czytając „Siłę niższą (full hasiok)”, zapomnijmy na chwilę o całym kontekście narzuconym aktualną recepcją wierszy „zaangażowanych”, jakkolwiek byłby on przydatny jako skrót myślowy.
Marcin Sierszyński · 19 kwietnia 2013 · książka ·

Nominacje do OKP im. Jacka Bierezina 2010

Komisja kwalifikacyjna XVI Ogólnopolskiego Konkursu im. Jacka Bierezina w składzie: Lucyna Skompska (przewodnicząca), Rafał Gawin, Zdzisław Jaskuła, Maciej Robert i Andrzej Strąk…

Marszyński · 10 grudnia 2010 · konkurs literacki · 1 komentarz

Notatka z czytania „Wierszy i dwóch poematów” Adama Ważyka

Wśród młodzieży czytelniczej nastało poruszenie i dobrze to wróży nie tylko „44. Polskiej poezji od nowa”, ale przede wszystkim żywotności twórczości poetów, którzy będą prezentowani w serii. (...) Oby wszystkie książki były tak wydawane życzę sobie i czytelnikom.
Marszyński · 13 maja 2011 · książka · 1 komentarz

Notatki o debiucie Rafała Gawina

Wierzę w ten tom, gdy czytam „Antykwariat. Dom publiczny” czy „Ogniskowa. Skupiony wiersz dla Konrada Góry”. Wierzę, że są to istotne teksty. Może nie dla poezji polskiej w ogóle, ale dla pogrążonego w lekturze – najpewniej.
Marcin Sierszyński · 24 grudnia 2011 · nisza krytycznoliteracka · 3 komentarze

Nowy numer „Res Publiki” już w sprzedaży!

Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, że od jutra będzie można kupić nowy numer Res Publiki Powroty . Zachęcamy także do lektury najnowszych artykułów, które pojawiły się na…

Marszyński · 19 kwietnia 2011 · kultura ·

Nowy wspaniały świat v. 2.0

Tracą na tym tak naprawdę wszyscy – ludzie oczekujący na fachową recepcję literatury, dostęp do rzetelnych źródeł informacji, szukający profesjonalnych usług; ale także ci fachowcy, profesjonaliści (a nawet profesorowie!) którzy za swoje wykształcenie i doświadczenie w usługach dostają pieniądze (...)
Marcin Sierszyński · 18 lipca 2010 · książka · 7 komentarzy

Oswajanie z językiem rodzimym i obcym. 10. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Ponoć opowiadania nie są tak popularne, jak powieści, co szczególnie widać na rynku wydawniczym, gdzie te drugie nieodmiennie znajdują swoje miejsce na listach bestsellerów.

Zdarzają się wyjątki potwierdzające regułę, jednak by mogły się one wydarzyć, potrzeba silnego impulsu płynącego prosto z jednej z akademii, dokładnie szwedzkiej, przyznającej co roku…

Marcin Sierszyński · 9 pazdziernika 2014 · literatura ·

Osłabianie języka, przybieranie kostiumów, konsekwencja – „Osłabić” Grzegorza Kwiatkowskiego

Drugi esej omawiający twórczość Grzegorza Kwiatkowskiego w ramach Niszy Krytycznoliterackiej wyszedł spod pióra Marcina Sierszyńskiego.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4…

Marszyński · 1 września 2010 · nisza krytycznoliteracka · 3 komentarze

Październikowy Port po godzinach z Dyckim i Dehnelem

Bohaterami drugiej odsłony Portu Literackiego po godzinach będą Jacek Dehnel i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Spotkanie z autorami książek "Rubryki strat i zysków oraz Imię i znamię poprowadzą …

Marcin Sierszyński · 4 pazdziernika 2011 · literatura ·

Pedał z Północy, filozof

Jako były polityk, były maoista i komunista, aktualny socjalista, filozof, wykładowca, katolik i homoseksualista, stanowi pociągającą mieszankę wybuchową, z której powstał oryginalny czytelnik oraz interpretator Heideggera i Nietzschego.
Marcin Sierszyński · 15 listopada 2011 · książka · 1 komentarz

Pochwała poezji polskiej w warunkach zagrożenia

Nawet wyjątkowo sceptyczna i nieżyczliwa lektura nie może pominąć niezbywalnych dowodów na ciągły rozwój tej poezji (przynajmniej do tego momentu).

W swoim poprzednim tomie wierszy, Piosence o zależnościach i uzależnieniach, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki stwierdza, że istotą poezji jest nie tyle zasadność / co bezzasadność napomknień i…

Marcin Sierszyński · 1 pazdziernika 2011 · książka · 4 komentarze

Początek 16. edycji festiwalu literackiego Port Wrocław 2011

Pięć wydarzeń poświęconych twórczości Tadeusza Różewicza, najobszerniejsza jak dotąd w Polsce prezentacja poezji latynoamerykańskiej, pisarze z Wysp Brytyjskich, poetki z Łotwy, Danii,…

Marszyński · 8 kwietnia 2011 · spotkania poetyckie · 2 komentarze

Początek czerwca w Tajnych Kompletach

02.06: MAIL US ART - WERNISAŻ WYSTAWY W zeszłym roku Centrum Kultury Zamek hasłem wyślij nam sztukę zmobilizowało do działania ponad 200 artystów z najróżniejszych części świata. Każda …

Marcin Sierszyński · 1 czerwca 2011 · spotkania poetyckie ·

Poetycki avant-pop

Gdyby spróbować czytać tomik jako tradycyjnie napisaną wydaną książkę poetycką, poczulibyśmy się jak dziecko we mgle. Nie ma mowy, by zacząć czytać od środka, końca, czy w jakikolwiek inny perwersyjny sposób.
Marcin Sierszyński · 17 sierpnia 2011 · książka ·

Pokolenie przemian - dyskusja wokół „Jesteś Bogiem”

Klub Krytyki Politycznej we Wrocławiu oraz Kino Helios NH zapraszają na spotkanie-dyskusję o pokoleniu przemian . Punktem wyjścia do rozmowy o ludziach urodzonych w Polsce w latach 80 będzie…

Marcin Sierszyński · 23 pazdziernika 2012 · kino ·

Pomost między starą a nową lewicą, czyli wyrażenie nadziei znad lektury

„Wiernym jest więc nie ten, kto zachowuje w formie nieskazitelnej czystości dogmat marksowski, lecz ten, kto stosuje realistycznie rewolucyjną metodę Marksa – a więc za podstawę polityki obiera analizę istotnego stanu rzeczy”. Te słowa z października 1906 roku mogłyby tu posłużyć za motto.
Marcin Sierszyński · 25 maja 2012 · książka · 1 komentarz

Postapokaliptyczny kontekst pytania „być albo nie być?”

Jak pozostać człowiekiem w czasie zarazy, katastrofy, końca świata? Czy solidarność ludzka może przetrwać tak wielkie i tragiczne wydarzenie, jakim jest koniec znanego nam ładu społecznego?

Po co się kłócić ? zadaje pytanie swemu towarzyszowi niedoli jeden z nielicznych, którzy przeżyli katastrofę niemal całkowicie eliminującą życie na planecie Ziemia. Jest ono postawione w…

Marcin Sierszyński · 20 grudnia 2011 · teatr · 4 komentarze

Połów 2011 - laureaci

Znamy już nazwiska najciekawszych w Polsce autorów przed debiutem literackim, którzy otrzymają zaproszenia do udziału w przyszłorocznej edycji festiwalu Port Literacki. Jurorzy Połowu wybrali …

Marcin Sierszyński · 25 pazdziernika 2011 · konkurs literacki ·

Połów 2011: Ostatnie dni zgłoszeń

Właśnie zakończył się pierwszy etap rozpatrywania zgłoszeń do siódmej edycji "Połowu". Już teraz widać, że projekt skierowany do młodych poetów, jak co roku, cieszy się bardzo dużym…

Marcin Sierszyński · 2 września 2011 · literatura · 3 komentarze



strony: « 1 2 3 4 5 6 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca