Wywrota
Marcin Sierszyński

Marcin Sierszyński premium

34 Wrocław
131 artykułów 5 tekstów 6555 komentarzy
Opiekun sekcji poetyckiej od stycznia 2008 roku do czerwca 2010 roku, prozatorskiej od kwietnia do września 2011. Redaktor prowadzący serwisu od lipca 2013 do marca 2015. Redaktor projektu Nisza Krytycznoliteracka i recenzent literacki. Aktywista…
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2 3 4 5 6 »
alfabetycznie chronologicznie

Praktyki w BL

Interesujesz się współczesną literaturą? Jesteś studentem? A może zakończyłeś już naukę, ale bardziej niż o pracy w wielkiej korporacji marzysz o przyjaznej atmosferze kameralnej…

Marcin Sierszyński · 23 września 2011 · sprawy organizacyjne ·

Program festiwalu „Literaturomanie” 2011

Tegoroczne Dni Nagrody Literackiej Gdynia - Literaturomanie odbędą się w specjalnie zbudowanym na tę okazję Gdyńskim Miasteczku Literackim. Organizatorzy ogłosili program festiwalu, ale…

Marcin Sierszyński · 27 maja 2011 · literatura · 3 komentarze

Prolegomena do zachowań literackich w internecie. Liternet, czyli chów estetów

(...) zamknięci w niemal hermetycznych warunkach uczestnicy wirtualnej niszy pisarskiej, mogą dyktować gusta i mody. I jakie są tego skutki?

Ze wszystkiego, co czytam, lubię tylko to, co krwią było pisane. Pisz krwią, a dowiesz się, że krew jest duchem. Fryderyk Nietzsche Tako rzecze Zaratustra1 Kultura zmniejszonego dystansu Mamy…

Marszyński · 20 lutego 2010 · literatura · 7 komentarzy

Przekłady Pounda w serii Poezje

Ezra Pound, jeden z czołowych przedstawicieli anglosaskiego modernizmu i jeden z najważniejszych poetów XX wieku w ogóle, był postacią tyleż wybitną, co kontrowersyjną. Na początku…

Marcin Sierszyński · 30 listopada 2011 · literatura ·

Przystanek literacki i Skrzynka na wiersze

Biuro Literackie rozpoczyna wydawanie nowego pisma poświęconego książkom. W pierwszym numerze Przystanku Literackiego m.in. teksty poświęcone Rafałowi Wojaczkowi i laureatowi Silesiusa 2011…

Marcin Sierszyński · 21 czerwca 2011 · literatura ·

Przystanek Literacki nr 2

Ukazał się drugi numer Przystanku Literackiego , a w nim m.in. nowe wiersze Jacka Łukasiewicza i Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, szkice o Urszuli Kozioł i Tadeuszu Nowaku oraz rozmowy z Jackiem …

Marcin Sierszyński · 30 września 2011 · literatura ·

Rafał Wojaczek: Wiersze zebrane

11 maja do księgarń trafi nowa, wzbogacona o nigdy wcześniej niepublikowane materiały, edycja Wierszy zebranych Rafała Wojaczka. Tom ukaże się w dniu czterdziestej rocznicy śmierci poety. Po …

Marszyński · 11 maja 2011 · literatura ·

Relacja z pierwszego dnia Portu Wrocław poświęconego w całości Tadeuszowi Różewiczowi

Dobiegł końca Port Wrocław. Jego najjaśniejszym punktem był pierwszy dzień festiwalu, z okazji 90. urodzin Tadeusza Różewicza poświęcony wyłącznie temu Poecie.

W bardzo dobrze przygotowanej sali Instytutu Grotowskiego na Grobli przyszło nam uczcić wspólnie dziewięćdziesiąte urodziny poety Tadeusza Różewicza. Autora wielu tomów wierszy, ale…

Marszyński · 12 kwietnia 2011 · spotkania poetyckie · 4 komentarze

Rozmowy z laureatem Silesiusa

Nakładem Biura Literackiego ukaże się wkrótce Klasyk na luzie , obszerny tom rozmów z Bohdanem Zadurą. W jednej z nich laureat tegorocznej edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius…

Marszyński · 18 maja 2011 · literatura ·

Rozmowy z laureatem Silesiusa 2011

Nakładem Biura Literackiego ukaże się wkrótce Klasyk na luzie , obszerny tom rozmów z Bohdanem Zadurą. W jednej z nich laureat tegorocznej edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius…

Marszyński · 11 maja 2011 · literatura ·

Rozmowy z Różewiczem jesienią

Jeszcze w tym roku nakładem Biura Literackiego ukażą się "Rozmowy z Tadeuszem Różewiczem". Poza wszystkimi dotychczasowymi wywiadami z obchodzącym w październiku 90. urodziny wrocławskim…

Marcin Sierszyński · 8 września 2011 · literatura · 1 komentarz

Rzeczywistość jest czymś zarażona

Rozmowa z Urszulą Kulbacką, autorką omawianego w Niszy tomu „Rdzenni mieszkańcy".

Marcin Sierszyński: Zadziwić może fakt, jak szybko zdobyłaś pozycję na scenie poetyckiej w Polsce. Nie mam na myśli twojego wieku, lecz błyskawiczną drogę między pierwszą poważną…

Marcin Sierszyński · 9 lutego 2013 · nisza krytycznoliteracka · 2 komentarze

Samiec alfa, orgia i gwałt korekcyjny. „Grzechy i rozpamiętania” w Teatrze Arka

Baza, jakiej dostarczył Fredro reżyserującemu „Grzechy i rozpamiętania” Dariuszowi Taraszkiewiczowi, posłużyła do refleksji nad nowoczesną kondycją instytucji przedmałżeńskich (narzeczeństwo, zaloty, etc.) i ich realizacji w cielesnej, a nawet wprost seksualnej formie.
Marcin Sierszyński · 7 kwietnia 2014 · teatr ·

Sax & Piano - Bossanova & Ballads

Moloco zaprasza na sobotni koncert SAX PIANO - BOSSANOVA BALLADS Sławek Dudar - sax Dominik Mąkosa - piano Sławek Dudar aktywny saksofonista, lider kwartetu jazzowego SŁAWEK DUDAR QUARTET,…

Marcin Sierszyński · 1 grudnia 2011 · muzyka ·

Siódemka nominowanych do NIKE 2011

Jury Nagrody Literackiej NIKE 2011 wybrało tegorocznych finalistów wśród siedmiu nominowanych książek znalazły się trzy powieści, dwa tomy esejów, zbiór opowiadań i dziennik. Zwycięzcę …

Marcin Sierszyński · 17 września 2011 · literatura ·

Siódma edycja Połowu

Występ podczas Portu Literackiego Wrocław 2012, publikacja wierszy w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2011 oraz możliwość pracy z Romanem Honetem, Joanną Mueller i Martą Podgórnik - to…

Marcin Sierszyński · 15 czerwca 2011 · literatura ·

Slam poetycki poświęcony Julio Cortazarowi

23 listopada odbędzie się slam poetycki poświęcony JULIO CORTAZAROWI, wszystkich chętnych do odczytania swoich wierszy mających jakikolwiek związek z autorem RAYUELI zapraszam we wtorek 23…

artykuł odrzucony
Marszyński · 10 listopada 2010 · konkurs literacki · 1 komentarz

Śmierć jest dla mnie największym szaleństwem

Wywiad z Jakobe Mansztajnem, laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za rok 2010 w kategorii debiut i kilku innych ciekawych nagród.

Marcin Sierszyński: Zdecydowałeś się wydać Wiedeński high life po angielsku, w prężnie działającej oficynie OFF_press. Mógłbyś opowiedzieć, jak doszło do tej publikacji? Jakobe…

Marcin Sierszyński · 5 grudnia 2011 · literatura · 7 komentarzy

Spivak jako symbol wszystkiego

„Strategie postkolonialne” to łatanie dziur w polskim dyskursie intelektualnym.

1. Pierwszy wgląd Posługując się opozycją książka-autor, chcemy uniknąć uproszczeń pozwalających krytykowi umywać ręce, bo w ramach prostej lektury symptomatologicznej jest jedynie…

Marcin Sierszyński · 24 stycznia 2012 · książka · 2 komentarze

Świetlicki - reanimacja. „Jeden” Marcina Świetlickiego

Świetlicki pozostaje wciąż pewnym punktem odniesienia dla współczesnej polskiej liryki. Dlatego nawet gdy nie można już spodziewać się niczego nowego, zainteresowanie wokół kolejnych publikacji nie znika.
Marcin Sierszyński · 24 lipca 2013 · książka · 1 komentarz

Świeża krew w poetyckim organizmie

Zakończył się nowatorski projekt „Szkoły z poezją”. Prywatne wrażenia oraz pięć krótkich pytań do Moniki Stopczyk z Fundacji Europejskich Spotkań Pisarzy.

W liceach mojego rodzinnego miasta, Legnicy, w czasie mojego tam urzędowania, poezja była traktowana po macoszemu. Niewiele osób ją rozumiało, mało kto żywo podchodził do niej z…

Marcin Sierszyński · 21 czerwca 2012 · spotkania poetyckie · 2 komentarze

Szkoła z poezją

Szkoła z poezją to nowy edukacyjny projekt Biura Literackiego skierowany do uczniów wrocławskich szkół średnich. Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa oraz zainteresowanie współczesną …

Marcin Sierszyński · 25 pazdziernika 2011 · literatura ·

Tadeusz Nowak - „Psalmy i inne wiersze”

W dwudziestą rocznicę śmierci Tadeusza Nowaka nakładem Biura Literackiego ukazał się tom Psalmy i inne wiersze . Wyboru wierszy dokonał Bohdan Zadura, laureat tegorocznego Silesiusa, który…

Marcin Sierszyński · 12 sierpnia 2011 · literatura ·

Tadeusz Nowak w serii 44

Po bardzo dobrze przyjętych zbiorach poezji Broniewskiego, Konopnickiej i Ważyka, w serii 44. Polska poezja od nowa ukaże się wkrótce tom Psalmy i inne wiersze Tadeusza Nowaka. Autorem wyboru…

Marcin Sierszyński · 30 czerwca 2011 · literatura ·

Tadeusz Pióro: „O dwa kroki stąd”

Nakładem Biura Literackiego ukazały się wiersze zebrane Tadeusza Pióry. Jacek Gutorow o tomie O dwa kroki stąd (1992-2011) : Pióro pisze tak, jakby sam stworzył manifest ruchu niespiesznego…

Marcin Sierszyński · 23 listopada 2011 · literatura ·



strony: « 1 2 3 4 5 6 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca