Film

Afrykański hip-hop na ekranach polskich kin!

Tylko w tym tygodniu, w kilku polskich miastach będzie można zobaczyć egipski film „Mikrofon” – rewelacyjny obraz przestawiający subkulturę hip-hopową w Egipcie.

To inspirujący, pełen energii i żywych dźwięków portret współczesnej młodej sceny muzycznej i street artu rozwijających się w północnej Afryce. Film wyświetlany będzie w ramach Festiwalu Filmy Świata Ale Kino+.


Od kilku dni w Warszawie trwa już siódma edycja Festiwalu Filmy Świata Ale Kino+, a w najbliższych dniach wybrane z jego programu filmy zobaczyć będzie mogła publiczność w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Jednym z ciekawszych prezentowanych filmów będzie właśnie „Mikrofon” w reżyserii Ahmada Abdalla, tegoroczna egipska produkcja, która już zdobyła nagrodę m.in. Złotego Tulipana dla najlepszego filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Stambule.


„Mikrofon” to pierwszy egipski film poświęcony artystycznemu środowisku undergroundowemu tego kraju. Opowiada historię Khaleda, który po kilku latach spędzonych w Nowym Yorku, wraca do rodzinnej Aleksandrii. Zaskoczony zmianami, które zaszły w mieście, nie może się odnaleźć również w życiu prywatnym: jego dawna dziewczyna zamierza wyjechać do Londynu, a ojciec stał się niedostępny. Spacerując po mieście Khaled spotyka ciekawych ludzi - muzyków, graficiarzy, hip-hopowców - w czym pomaga mu para studentów szkoły filmowej, realizująca dokument o undergroundowych artystach.
Pierwowzorem filmu był dokument Abdallego poświęcony 18-letniej graficiarce - Ayi. Dzięki niej reżyser poznał innych młodych artystów, którzy zostali uwiecznieni - tym razem w fabule - gdzie grają samych siebie. Hip-hopowcy, graficiarze, skateboarderzy, rockmani tworzący w Egipcie to ludzie, którzy, aby wyrazić siebie, często pozostają poza głównym nurtem poprawności politycznej, nachalnie wytyczającej ramy wolności artystycznej. Reżyser oddaje głos artystom pozbawionym możliwości szerszego rozprzestrzeniania swojej sztuki. Obnaża również obłudę egipskich instytucji kulturalnych, które zamiast wspierać młodych artystów, stawiają przed nimi kolejne ograniczenia i wymuszają dostosowywanie się do swoich reguł.

 

MIKROFON (Microphone)
reż. Ahmad Abdalla, Egipt 2010
w ramach Festiwalu Filmy Świata Ale Kino+
5.12.2011, Kraków – Kino pod Baranami, godz. 20:45
6.12.2011, Wrocław – Kino Helios przy ul. Kazimierza Wielkiego, godz. 20:30
7.12.2011, Poznań – Kino Muza, godz. 19:00
9.12.2011, Gdańsk – Kino Żak, godz. 18:15
 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 26 kwietnia 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca