Film

Poradnik pozytywnego kina (RMW)

Poradnik pozytywnego myślenia to film odsłaniający terapeutyczną wartość X Muzy. W pozytywnym kinie Davida Owena Russella światełkiem w tunelu jest znakomite aktorstwo, zabawa filmowymi motywami i lekkie, nienachalne poczucie humoru.

Pozytywne myślenie, wiara w siebie i swoje możliwości są dzisiaj tematami poruszanymi niezwykle często. Większość ludzi za swój główny cel obiera odniesienie sukcesu, a do tego poza ciężką pracą, szczęściem, znajomościami (i tak dalej, i tak dalej...) potrzebna jest siła psychiczna, której próbują nauczyć nas niezliczone poradniki w księgarniach czy mentorskie kazania psychologów o uznanym prestiżu. Także Hollywood dołącza się do poszukiwaczy światełka w tunelu, a w Poradniku pozytywnego myślenia Davida O. Russela szuka go dwójka ludzi mocno doświadczonych przez życie, którzy po prostu chcą wrócić do rzeczywistości „zdrowych” i odnaleźć swój złoty środek.

 

Patrick (Bradley Cooper) i Tiffany (uhonorowana Oscarem Jennifer Lawrence), jak to często bywa w Hollywood, spotykają się w dość przypadkowy sposób, na nędznym przyjęciu, podczas którego gospodarze próbują ich ze sobą zeswatać. On – właśnie wrócił ze szpitala psychiatrycznego, gdzie po utracie żony i pracy leczył się z depresji. Ona – straciła męża i uświadomiła sobie, że nie odnajdzie go w przygodnym seksie. Ich pierwsze spotkanie kończy się fiaskiem, jednak gwoli kolejnych przypadków odnajdują wspólny język i nawiązują osobliwą relację przypominającą taką chemię, jak słynny już duet z Nietykalnych. On weźmie z nią udział w konkursie tańca, który przynosi jej ukojenie, ona postara się naprawić jego relacje z byłą żoną.

 

W filmie urzeka przede wszystkim lekkość w łączeniu motywów. Akcja rozwija się na wielu frontach – raz Patricka próbują uleczyć rodzice (spisujący się bez zarzutów duet Jacki Weaver i Roberta De Niro) w typowo amerykańskim domu ze standardowymi problemami i najlepszymi na świecie przekąskami, to znowu zaciekle trenuje taniec wraz z Tiffany. Pojawia się była żona, sąsiedzi, dawne znajomości, stara praca, awantury rodzinne, a także miłość, której nie mogło zabraknąć. Twórcy te wszystkie elementy składają w ścieżkę do wielkiego finału, który musi skończyć się happy endem. Patrick innego nie zaakceptuje, co dobitnie pokazał, wyrzucając przez okno kończące się tragicznie Pożegnanie z bronią Hemingwaya w jednej z najlepszych scen filmu.

 

Film dysponuje niebywałą energią, jaką twórcy eksponują na każdym kroku. Obsadzona w głównej roli Jennifer Lawrence dała znakomitą, docenioną zresztą przez Akademię rolę. Niemalże cały kadr wypełniała swoim urokiem, siłą – była ponętna i energiczna, a przede wszystkim nie przekroczyła żadnej z granic pretensji. Świetne kreacje aktorskie wiele zawdzięczają scenariuszowi – obraz ocieka od scen czyniących Poradnik pozytywnego myślenia kinem pełnym klimatu. Mnóstwo tu gry na motywach – poranne bieganie niesie w stworzonej przez Russela terapii takie oczyszczenie, jak swego czasu biegający Forrest Gump – dziś już postać kultowa. Natomiast w finale wszystkie emocje dają ujście na konkursie tańca i są równie autentyczne, jak w słynnym i równie kultowym Dirty Dancing. Poradnikdoskonale spełnia oczekiwania wobec dzisiejszej Fabryki Snów – precyzyjnie wykonany, bawi, czerpie z kina już owianego kultem i zbiera najbardziej prestiżowe nagrody. Oscara za najlepszy film zgarnęła Operacja Argo, ale także Poradnik pozytywnego myślenia zapisze się w historii kina tymi samymi literami. Bo oto mamy do czynienia z tendencją kina hołdującego – w Argo Affleck kinem ratował, a w Poradniku Russel kinem leczy.

 

 

 

 

Poradnik pozytywnego myślenia
reżyseria: Dawid O. Russell
scenariusz: Dawid O. Russell
muzyka: Danny Elfman
zdjęcia: Masanobu Takayanagi
produkcja: USA
data premiery: 8 lutego 2013 (Polska), 8 września 2013 (świat)
obsada: Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Jacki Weaver, Chris Tucker i
inni.

 

 

 

__________________________________________________________
 

 

Powyższa recenzja przynależy do projektu Wywroty – Recenzencka Młodzieżówka Wywrotka, w którym nastoletni Wywrotowcy pod opieką Redakcji ćwiczą swoje umiejętności pisarskie. Prosimy zatem o wyrozumiałość oraz o uwagi i porady dla naszych początkujących recenzentów. 

 

Młodzieży! Do dzieła! Wszystkich chętnych proszę o przesłanie próbki tekstu (recenzja dowolnej książki; długość: 1 str. kartki a4) na adres: justyna.baranska@wywrota.pl Zasada jest prosta: my Wam dajemy książki, Wy piszecie, a potem wspólnymi siłami dłubiemy w tekście. 

 

Głównym opiekunem RMW jest Michał Domagalski. 

 

 

Masz ochotę również wziąć udział w projekcie Wywroty: Recenzencka Młodzieżówka Wywrotka? Zajrzyj: tutaj.

 

Mateusz Górniak

Mateusz Górniak

28 Imielin
3 artykuły
bierze udział w projekcie Recenzencka Młodzieżówka Wywrotka Chodzę do szkoły, ale zdecydowanie wolę przebywać w kinie. Lubię też z kimś porozmawiać.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Ata
Ata 11 marca 2013, 20:56
Oglądałam i przyznam szczerze, że bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie gra aktorska J. Lawrence.
jutrzenka 19 marca 2013, 11:41
bardzo ciekawy film, zarówno ze względu na grę aktorską oraz ciekawy scenariusz...jeśli do tej pory uważaliście coopera za aktora z amerykańskich komedii po tym filmie docenicie jego grę
Leon Gutek
Leon Gutek 24 kwietnia 2013, 23:47
Bardzo zachęcająca recenzja, może się skuszę na film w wolnej chwili.
przysłano: 11 marca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca