Film

"Efekt domina" nominowany do nagrody ORŁY 2015

Ekipa nominowanego do Oscara "Królika po berlińsku"  prezentuje wyjątkowy film dokumentalny znad Morza Czarnego - dając nam dogłębne spojrzenie na życie w małym kraju, uzależnionym od kaprysów wielkiej Rosji.

 

Jest nam niezwykle miło poinformować Państwa, że pełnometrażowy dokument „Efekt domina” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, został nominowany w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny do Polskich Nagród Filmowych – ORŁY 2015. Nominacje zostały ogłoszone dziś w Pałacu Prymasowskim w Warszawie. Nagrody Polskiej Akademii Filmowej są odpowiednikiem francuskich Cezarów i hiszpańskich Goi czy czeskich Lwów.

 

„Efekt domina” E. Niewiery i P. Rosołowskiego miał swoją kinową premierę 26 września. Jest również laureatem 3 nagród Krakowskiego Festiwalu Filmowego: nagrody Złoty Róg i Złoty Lajkonik oraz Nagrody Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. W listopadzie film wygrał Konkurs Niemiecki na 57. festiwalu Dok.Leipzig. Wcześniej film został nagrodzonym.in. MFF Dokumentalnych w Budapeszcie, na DokuFest w Prisztinie, Visions du Réel w Szwajcarii. Był też nominowany do Nagrody POLITYKI w kategorii FILM.

18 lutego film będzie miał premierę amerykańską w MoMA w Nowym Jorku w ramach festiwalu Documentary Fortnight: MoMA's International festival of Nonfiction Film and Media.

 

FESTIWALE:

2014 – 54. Krakowski Festiwal Filmowy – Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny: Nagroda: ZŁOTY RÓG

2014 – 54. Krakowski Festiwal Filmowy – Konkurs Polski – Nagroda: ZŁOTY LAJKONIK

2014 – 54. Krakowski Festiwal Filmowy – Nagroda Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych

2014 - Kanadyjski Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HotDocs: selekcja „Love Factually”

2014 – Międzyanarodowy Festiwal Filmowy Visions du Réel: Konkurs Międzynarodowy – Nagroda jury ekumenicznego

2014 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy Golden Aporicot Yerevan: Konkurs Dokumentów - Nagroda Silver Apricot.

 

O FILMIE:

W państwie, które się jeszcze naprawdę nie narodziło, Rafael i Natasza zaczynają wspólne życie. On jest ministrem sportu nieuznawanej republiki Abchazji, ona rosyjską śpiewaczką operową. Dla Rafaela Natasza porzuciła swoją karierę i rodzinę w Rosji. Jednak ich wspólny początek dosyć szybko okazuje się pełną dramatycznych napięć drogą w nieznane. Życie w kraju nieuznawanym praktycznie przez nikogo, naznaczonym wojną domową i całkowicie uzależnionym od kaprysów i wpływów Rosji szybko przestaje być romantyczną przygodą. Natasza, jako Rosjanka, musi zmierzyć się z niechęcią, zamknięciem i podejrzliwością otoczenia. Rafael przez lata walczył o wolną i suwerenną Abchazję, jednak to marzenie nigdy nie zostało w pełni spełnione. Nadzieją na zmianę są organizowane przez niego mistrzostwa świata w domino. Być może dzięki tej imprezie świat chociaż na chwilę zwróci uwagę na ten maleńki kraj na brzegu Morza Czarnego.

Jak w reakcji łańcuchowej, kiedy jedno zdarzenie uruchamia szereg następnych, losy bohaterów splatają się z biegiem „wielkiej” historii. Czy miłość w kraju, w którym dramat nieustannie miesza się z absurdem ma jakiekolwiek szanse na przetrwanie?

 

 

O ABCHAZJI

Po rozpadzie Związku Radzieckiego świat   świętował koniec komunizmu, jednak w tym samym czasie wiele byłych republik dawnego imperium walczyło o niepodległość i na nowo wyznaczało swoje granice.

 Doprowadziło to do lawiny konfliktów politycznych i etnicznych, z których nie wszystkie zostały do dnia dzisiejszego rozwiązane. Tyczy się to też Abchazji, małej kaukaskiej republiki położonej  na wybrzeżu Morza Czarnego. Do 1992 roku kraj ten należał do Gruzji. Kiedy Gruzja odmówiła akceptacji  abchaskich roszczeń niepodległościowych, wybuchła krwawa wojna domowa.

Abchazja wspomagana przez Rosję wygrała wojnę, jednak nigdy nie odbudowała powojennych strat. Wciśnięta między Rosję i Gruzję, Abchazja stała się politycznym zakładnikiem kaukaskiego konfiktu. Oficjalnie jest częścią Gruzji, ale ekonomicznie i militarnie jest całkowicie uzależniona od Rosji.

Abchazja niegdyś była najpiękniejszą riwierą Morza Czarnego, najbardziej luksusowym kurortem ZSRR. Dziś jest zapomnianą i zniszczoną wojnią domową republiką, której mieszkańcy od 20 lat żyją w politycznej i ekonomicznej  izolacji.

 

Produkcja: Polska 2014

Gatunek: film dokumentalny

Czas: 76 min.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 lutego 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca