Film

"Syn Szawła", "Mustang" oraz "Amy" z oscarowymi nominacjami!

Filmy z katalogu Gutek Film
nominowane do Oscara:
"Syn Szawła", "Mustang", "Amy"

 

 

4 tytuły z katalogu Gutek Film trafiło na ogłoszoną dziś listę oscarowych nominacji.  

W kategorii Najlepszy Film Zagraniczny znalazły się: 
- MUSTANG, reż. Deniz Gamze Ergüven     
- SYN SZAWŁA, reż. László Nemes

Dodatkowo film "Amy" w reż. Asifa Kapadii został nominowany w kategorii Najlepszy Dokument, a utwór "Simple Song #3" z filmu "Młodość" Paolo Sorrentino - w kategorii Najlepsza Piosenka Oryginalna. 

Węgierski "Syn Szawła" opowiadający o członku Sonderkommando w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Ausch

witz-Birkenau (w kinach od 22 stycznia 2016), w minioną niedzielę zdobył również nagrodę Złotego Globu w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny, a na zeszłorocznym festiwalu Cannes został uhonorowany Grand Prix - co prawie nigdy nie zdarza się debiutantom. 

Zgłoszony do oscarowego wyścigu przez Francję "Mustang", debiut młodej reżyserki, który podbił serca canneńskiej publiczności, a jednocześnie wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet, trafi do kin 8 kwietnia 2016. 

Laureatów tegorocznych Oscarów poznamy 28 lutego 2016 roku na uroczystej gali w Hollywood. 

 

Zobacz zwiastun filmu "Syn Szawła".

 

OPIS FILMU

Rok 1944, niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować nazistom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był. 

Debiut 38-letniego László Nemesa – nagrodzony Grand Prix na tegorocznym festiwalu w Cannes oraz Złotym Globem dla Najlepszego Filmu Zagranicznego – przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła. 

„Syn Szawła” powstał z głębokiej potrzeby autentyczności, a drobiazgowa dokumentacja i produkcja zajęły twórcom pięć lat. Być może dlatego Claude Lanzmann, twórca legendarnego dokumentu „Shoah”, przeciwnik filmowych inscenizacji Zagłady, podszedł po seansie do Nemesa i podziękował mu za film. 

„Syn Szawła” to perfekcyjny, porażający i trzymający w napięciu obraz, który przejdzie do historii kina. 

 

"Syn Szawła" w kinach od 22 stycznia 2016


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 stycznia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca