Film

Patrzę na: uchodźcy – film Salam + debata

Patrzę na: uchodźcy

filmy + debaty

wstęp wolny

 

Wielokulturowość, migracje, różnice kulturowe i religijne – pojęcia te w ostatnich latach stały się obiektami zainteresowań wielu osób. Szczególne miejsce w dyskusjach zajmuje temat uchodźczyń i uchodźców. W ostatnim czasie zaczął również budzić strach, który prowadzi do utrwalania się stereotypów i uprzedzeń wobec osób migrujących i szukających bezpieczeństwa w Europie.

Patrzę na: uchodźcy jest cyklem pokazów filmowych mających na celu przyjrzenie się obecnej sytuacji migracyjnej, bez stereotypów i uprzedzeń, ale też bez unikania trudnych tematów. Pokazom filmowym towarzyszyć będą debaty przybliżające sytuacje uchodźców oraz ich drogę do Europy.

 

Filmy:

film poranny

Bekas | reż. Karzan Kader | 2012 | Szwecja, Finlandia, Irak | 92'

Podczas emisji filmu Superman w lokalnym kinie dwaj bezdomni chłopcy, Zana i Dana, dostrzegają przez otwór w dachu bohatera z wielkiego ekranu – Supermana. Bracia postanawiają wyruszyć do Ameryki i sprowadzić nadczłowieka do miasteczka. Przygotowują się do tego nader pieczołowicie – młodszy Zana sporządza listę osób, które zasługują na ukaranie przez filmowego bohatera, Dana zaś dba o praktyczne kwestie podróży – pieniądze, paszport i bilety. Mimo napotykanych trudności bracia nie poddają się. Tak silne jest ich marzenie, by wyruszyć w drogę i spotkać superbohatera.

 

film wieczorny

Salam / Salam Neighbor | reż. Zach Ingrasci & Chris Temple | 2015 | USA, Jordania | 75 '

Chris Temple i Zach Ingrasci postanowili pokazać Zachodowi, jak to jest żyć w drugim co do wielkości obozie dla uchodźców na świecie – Za’atari w Jordanii, 11 kilometrów od granicy z Syrią. Współpracując z UNHCR, International Rescue Committe i Save the Children, uzyskali dostęp do obozu i zdecydowali, że zyski z filmu przekażą właśnie tym organizacjom. Młodzi filmowcy nie bardzo wiedzieli, czego się spodziewać i jak się zachować na miejscu, ale postawili sobie za cel zamieszkać w obozie w namiocie i zdobyć zaufanie uciekinierów z Syrii. Okazało się to łatwiejsze niż zakładali, spotkało ich ciepłe przyjęcie i otwartość. Powstał film szczery i intymny, pokazujący codzienne zmaganie się z rzeczywistością i ludzi starających się żyć normalnie mimo traumy czającej się w każdym wspomnieniu.

Pokaz zorganizowany dzięki uprzejmości MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

 

Debaty:

debata po filmie porannym

Dzieci wojny. Sytuacja uchodźców z Syrii.

Z badań dotyczących postrzegania uchodźczyń i uchodźców wynika, że największą niechęć do tej grupy przejawiają uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jednocześnie wśród tych osób przeważająca większość nigdy nie zetknęła się z uchodźczyniami/uchodźcami. W trakcie spotkania przedstawiona zostanie sytuacja osób uciekających z Syrii ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji dzieci i młodzieży.

 

debata po filmie wieczornym

Zagrożone wartości? Co kryzys migracyjny mówi o Europejczykach i Europejkach?

W dyskusji medialnej, ale też tej toczącej się w mediach społecznościowych dotyczących obecnej sytuacji migracyjnej, pojawia się zagadnienie: „Uchodźcy zagrażają naszym wartościom”. W trakcie debaty zastanowimy się jakie wartości są zagrożone? Czy grozi nam niebezpieczeństwo? Czy osoby wyznające rożne religie i pochodzące z różnych kręgów kulturowych mogą wspólnie funkcjonować?

 

Działania Patrzę na: uchodźcy odbywają się w ramach projektu Uchodźcy? Zapraszamy!.

 

Projekt Uchodźcy? Zapraszamy! jest realizowany przez Fundację na rzecz Różnorodności Społecznej w partnerstwie z Towarzystwem Edukacji Antydyskryminacyjnej i Fundacją Przestrzeń Wspólna w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

 

W ramach projektu Patrzę na: uchodźcy odbędzie się tez pokaz dla szkół 21.04. o godz.9.00 – zapisy mailowe pod adresem kkaminski@przestrzenwspolna.pl z dopiskiem Poznań (pełna informacja w załączniku).

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Jacek
Jacek 22 pazdziernika 2016, 22:20
Uchodźcy niestety się z Europejczykami nie zintegrują. Nie będą przestrzegać ich praw. Kto jest za ich przyjmowaniem, niech sobie weźmie do własnego domu i za nich materialnie odpowiada
przysłano: 14 kwietnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca