Organizatorzy 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni ogłosili listę tytułów, które przeszły selekcję do Konkursu Głównego i do Konkursu Inne Spojrzenie.
Do Konkursu Głównego zakwalifikowało się siedemnaście filmów. O Złote Lwy walczyć będą m.in. "Amok" Katarzyny Adamik, "Atak paniki" Pawła Maślony, "Cicha noc" Piotra Domalewskiego, "Człowiek z magicznym pudełkiem" Bodo Koxa, "Ptaki śpiewają w Kigali" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" Marii Sadowskiej, "Twój Vincent" Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, "Pokot" Agnieszki Holland i "Wyklęty" Konrada Łęckiego.O Złotego Pazura rywalizować będzie natomiast osiem produkcji. - W dotychczasowym, dość powszechnym rozumieniu sekcja Inne Spojrzenie obejmowała filmy eksperymentujące, odmienne formalnie, często "galeryjne", z naciskiem na odmienność i nowatorstwo. Postanowiliśmy rozszerzyć tę formułę - o Konkursie Inne Spojrzenie mówi Wojciech Marczewski, przewodniczący rady programowej festiwalu. - Już w samym pojęciu "Inne Spojrzenie" kryje się indywidualny, odmienny od powszechnie akceptowanego punkt widzenia autora (autorów) na skomplikowaną, wielowątkową rzeczywistość. Czasami prowadzi to do łamania uznanych norm gatunkowych, czasami do skrajnie osobistego opisu świata, czasami łączy je w nową, odkrywczą całość. Poszukiwania te mają głęboki sens, a czasami wytyczają nowe drogi w sztuce, jak i w rozpoznawaniu rzeczywistości. Zmieniają nawyki i przyzwyczajenia widzów, stają się inspiracją dla innych twórców. Pragnęlibyśmy, by sekcja ta (podobnie jak Un Certain Regard w Cannes) stanowiła szeroki przekrój interesujących formalnie i tematycznie nowych propozycji filmowych. Dlatego też pozwalamy sobie zaprezentować w tegorocznym zestawie zarówno interesujące naszym zdaniem filmy fabularne, eksperymentalne, popularno-naukowe, jak również aktorski film dla dzieci. Ten ostatni gatunek filmowy niestety zanika, a jest szalenie potrzebny naszej kinematografii. Warto go wspierać!
Poniżej przedstawiamy listę zakwalifikowanych filmów.
KONKURS GŁÓWNY 42. FPFF:
"Amok", reżyseria: Katarzyna Adamik
"Atak paniki", reżyseria: Paweł Maślona (debiut, premiera)
"Catalina", reżyseria: Denijal Hasanović (debiut, premiera)
"Cicha noc", reżyseria: Piotr Domalewski (debiut, premiera)
"Człowiek z magicznym pudełkiem", reżyseria: Bodo Kox (drugi film, premiera)
"Czuwaj", reżyseria: Robert Gliński (premiera)
"Najlepszy", reżyseria: Łukasz Palkowski (premiera)
"Pokot", reżyseria: Agnieszka Holland
"Pomiędzy słowami", reżyseria: Urszula Antoniak (premiera)
"Ptaki śpiewają w Kigali", reżyseria: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze (premiera)
"Reakcja łańcuchowa", reżyseria: Jakub Pączek (debiut, premiera)
"Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej", reżyseria: Maria Sadowska (drugi film)
"Twój Vincent", reżyseria: Dorota Kobiela (debiut, premiera)
"Volta", reżyseria: Juliusz Machulski
"Wieża. Jasny Dzień", reżyseria: Jagoda Szelc (debiut, premiera)
"Wyklęty", reżyseria: Konrad Łęcki (debiut)
"Zgoda", reżyseria: Maciej Sobieszczański (debiut, premiera)
KONKURS INNE SPOJRZENIE 42. FPFF:
"Dzikie róże", reżyseria: Anna Jadowska (premiera)
"Dziura w głowie", reżyseria: Piotr Subbotko (debiut, premiera)
"Niewidzialne", reżyseria: Paweł Sala (drugi film, premiera)
"Photon", reżyseria: Norman Leto (drugi film, premiera)
"Szatan kazał tańczyć", reżyseria: Katarzyna Rosłaniec
"Tarapaty", reżyseria: Marta Karwowska (debiut)
"Theatrum Magicum", reżyseria: Marcin Giżycki (premiera)
"TodMachine", reżyseria: Bogusław Kornaś (debiut, premiera)
Krytycy i dziennikarze filmowi zwracają uwagę, że kilku produkcji zabrakło. - Kilka nieobecności zastanawia. Nie ma w Konkursie Głównym "Twarzy" Małgorzaty Szumowskiej, która nie zakwalifikowała się też do konkursu w Wenecji - na swoim blogu Spór w kinie pisze krytyk filmowy Krzysztof Spór. - Należy oczekiwać, że film ten pojawi się dopiero na Berlinale, czyli nieco później niż planowane. Do udziału w konkursie w Gdyni nie zakwalifikował się też film "Butterfly Kisses" i pytanie brzmi czy nie spodobał się komisji kwalifikacyjnej, a może nie spełniał warunku regulaminowego (zdecydowanie mniejszościowa polska koprodukcja). Nie ma też w konkursie filmu "Gwiazdy", choć jest w tym zestawie raczej rozczarowujący film Juliusza Machulskiego "Volta". Nie ma w konkursie filmu Andrzeja Jakimowskiego "Pewnego razu w listopadzie...", ale nie wiadomo, czy dlatego, że nie zdążono go ukończyć. Podobnie sprawa ma się z filmem "Ach śpij kochanie". Zastanawia brak w konkursie filmu "Serce miłości" Łukasza Rondudy, który zyskuje spore uznanie w środowisku i będzie miał pokaz na Nowych Horyzontach.
42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 18-23 września 2017 roku.