Film

Jaki kolor ma życie? Śniadanie z książką Dereka Jarmana

Jaki kolor ma życie? Śniadanie z książką Dereka Jarmana

Jaki kolor ma spotkanie z pierwszą miłością? Którą z barw przybiera fascynacja pasjonującym filmem? Jaki odcień opisuje uczucie gniewu? Wszystkie te pytania na pierwszy rzut oka brzmią dziwnie, jednak po lekturze książki „Chroma. Księga kolorów”, nabierają zupełnie nowego znaczenia.

21.10, g. 11:30 Śniadanie z książką: Chroma, Gość: Paweł Świerczek, Dagmara Rode, 60’, Sala Warsztatowa, Łódzki Dom Kultury
Podczas 8. edycji Festiwalu Kamera Akcja, w ramach cyklu  Śniadanie z książką porozmawiamy o publikacji Dereka Jarmana – brytyjskiego pisarza, poety i reżysera.Uczestnikami dyskusji będą Paweł Świerczek, który podjął się przetłumaczenia książki „Chroma. Księga kolorów” na język polski oraz Dagmara Rode – filmoznawczyni i badaczka twórczości Jarmana.

Książka Dereka Jarmana ma formę zbioru krótkich esejów, w których pierwsze skrzypce gra kolor w różnych ujęciach: antropologicznym, filmoznawczym, filozoficznym, kulturoznawczym i… życiowym. Autor próbuje przekazać swoje spojrzenie na różne sprawy przez pryzmat fascynacji barwami (która była zresztą obecna w niemal wszystkich jego dziełach filmowych). Pisze o tym, jak odcienie różnych kolorów mogą oddziaływać na ludzką psychikę i zachowania, jakie mogą wywoływać nastroje lub wspomnienia. Publikacja jest również swoistą podróżą w świat autora – zawiera bowiem elementy autobiograficzne, co jest szczególnie ciekawe w obliczu faktu, że Derek Jarman pisał ją tuz przed śmiercią, kiedy z powodu powikłań po AIDS częściowo stracił wzrok.

Na uwagę zasługuje forma polskiego wydania książki oraz jej oprawa. We wnętrzu publikacji pozostawiono szerokie marginesy przeznaczone na notatki czytelnika. Do książki dodawane są również kolorowe fiszki, nawiązujące do tematyki książki, pozwalające zaznaczać odbiorcy najważniejsze – z jego perspektywy – fragmenty. Okładka natomiast jest biała, jednak pokryto ją specjalną folią, która, w zależności od kąta padania światła i jego natężenia – mieni się w tęczowych barwach, oddając ich nieuchwytny i nieopisywalny charakter.

Analiza barw dokonywana przez Dereka Jarmana pod względem ich parametrów (temperatury czy odcienia) jest niezwykle szczegółowym studium tematyki kolorów, jednak jedno jest pewne – nie odbiera to jej magicznego ładunku mistyczności i symboliki. Śniadanie z książką „Chroma. Księga kolorów” jest wspaniałą okazją do dyskusji – z jednej strony o tym, w jaki sposób kolor wpływa na odczytywanie świata i jego zjawisk, a z drugiej – jakie znaczenia niesie ze sobą w sztukach audiowizualnych.

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 6 pazdziernika 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca