Literatura

„Burze w mózgu” Suzanne O’Sullivan – recenzja i mikołajkowy KONKURS!

Burze w mózgu to już druga książka neurolożki O’Sullivan wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obie pozycje zbierają opowieści o niezwykłych przypadkach medycznych, z którymi autorka spotkała się w czasie swojej praktyki. Tym co wyróżnia książki O’Sullivan na tle innych popularnonaukowych pozycji jest jej stosunek do pacjentów. Widzi ona w każdym z nich najpierw człowieka, a dopiero później medyczny problem, z którym się zmaga. Dzięki temu jej książki to zbiory niezwykłych opowieści. Ich lektura jest jeszcze o tyle przyjemniejsza, że dr O’Sullivan opisuje je z iście literackim zacięciem.

 

Poprzednia książka O’Sullivan Wszystko jest w Twojej głowie poświęcona była przypadkom chorób psychosomatycznych (recenzja). W książce Burze w mózgu autorka opisuje historie ludzi zmagających się z padaczką. Jak się okazuje jej objawy nie muszą przybierać postaci drgawek całego ciała, jakie z pewnością każdy z nas kojarzy. Jeden z bohaterów widział siedem krasnoludków przebiegających przez pokój. Inny siadał na łóżku w środku nocy i zachowywał się jak postać z horroru, wpatrując się z przerażeniem w kąt pokoju i uparcie na coś wskazując. Augusta w czasie ataku zaczynała biec przed siebie nie zważając na żadne przeszkody. Często rodziło to bardzo niebezpieczne dla jej życia sytuacje.

 

O’Sullivan oprócz opisu samych objawów choroby i jej przyczyn, o ile udało się je ustalić, poświęca dużo miejsca na historie swoich bohaterów. Z ogromną wrażliwością przedstawia ich zmagania z chorobą, to jak wpływa ona na ich codzienne funkcjonowanie. Wielokrotnie choroba nie pozwala im wieść normalnego życia, muszą zrezygnować z marzeń, planów, aktywności zawodowej. W niemal każdym opisywanym przez nią przypadku leki nie pomagały. Jej pacjenci wielokrotnie musieli zmagać się z lękiem przed kolejnym atakiem i wstydem, który po sobie pozostawał.

 

Innym sposobem na pomoc osobom cierpiącym na padaczkę jest operacja i usunięcie fragmentu mózgu odpowiedzialnego za niekontrolowane wyładowania elektryczne. Jednak operacja ta niesie ze sobą wiele zagrożeń. To, że może nie pomóc jest najłagodniejszym jej skutkiem. Wielu pacjentów po operacji wpadało w depresję, nałogi, ich osobowość potrafiła zmienić się o sto osiemdziesiąt stopni. Czasami jednak pomagała i prowadziła do całkowitego wyleczenia.  

 

Opowieści O’Sullivan czytałam z ogromną ciekawością. Z pewnością pomógł zmysł dramatyczny autorki i obrazowy język, dzięki którym historie kolejnych pacjentów czyta się jak dobrą powieść. Niepodważalną zaletą jej książki jest również wiedza medyczna, którą dr O’Sullivan sprytnie przemyca w kolejnych historiach. Ponadto samo ułożenie przypadków od najprostszych do bardziej skomplikowanych pozwalało z łatwością przyswajać kolejne informacje i nowe terminy medyczne wyjaśniające kolejne przypadki padaczek u bohaterów. Książka O’Sullivan nie jest pozbawiona także ciekawostek i historii neurologii.

 

Burze w mózgu są fascynującą podróżą przez najskrytsze rejony ludzkiego mózgu. Podróżą o tyle cenną, że dostępną dla każdego. O’Sullivan okazuje się nie tylko świetnym specjalistą, ale także nauczycielem i narratorem.

 

Suzanne O’Sullivan, Burze w mózgu

Tłumaczenie: Aleksandra Gomola

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2019

Seria z linią

 

Uwaga KONKURS!!!

Do wygrania egzemplarz książki Burze w mózgu. Opowieści ze świata neurologii Suzanne O'Sullivan. 

 

Aby ją dostać, wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

 

W jakim mieście prowadzi swoją praktykę dr Suzanne O'Sullivan?

 

Swoje odpowiedzi ślijcie na adres: literatura@wywrota.pl

Czekamy do 13.12. do godziny 12.00

Zamienimy komuś piątek trzynastego na szczęśliwy dzień! :)

 

 

Anna Bugajna

Anna Bugajna

33 Kraków
728 artykułów 10 komentarzy
kontakt: literatura@wywrota.pl
Ministerstwo Literatury
Współpraca


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 grudnia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca