Literatura

Literacko-multimedialny projekt Agnieszki Kłos.

Dzisiaj we wrocławskim klubie Rura odbędzie się literacko-multimedialny projekt Agnieszki Kłos. Tym, którzy już nie pamiąteją przypominamy, że Agnieszka była jedną z laureatek pierwszego konkursu literackiego w polskim Internecie organizowanego przez nasz serwis.

Szaleństwo w literaturze miało już kilka ciekawych wcieleń. W polskim alfabecie artystycznym zatrzymało się na literce W. Witkacy żył jednak dawno temu, a jego szaleństwo opisane zostało z perspektywy mężczyzny. Jak opisuje swoje szaleństwo kobieta? Do jakich określeń sięga, po jaki kostium i wcielenia? Biorąc pod uwagę fakt, że autorka żyje w czasach współczesnych, można się domyślić, że nie ograniczy się do repertuaru romantyzmu i modernizmu, ale pójdzie dalej. W poetykę queer, poza granicę płci, znanych słów i mitologii.

W ilu miastach można żyć jednocześnie? Narratorka literackiego projektu multimedialnego "Miasto Agniuszy" udowadnia, że na co dzień każdy z nas żyje w kilku miastach naraz. Agniusza mierzy się z najpopularniejszymi wcieleniami mężczyzn w naszej kulturze. - Kobiet nie ma - mówi w swoich utworach - a po mężczyznach zostały zgliszcza. Możesz ocenić skalę kulturowego zniszczenia.

AGNIESZKA KŁOS:

Stypendystka Ministra Kultury na warsztatach literackich prowadzonych przez Jerzego Pilcha, Tadeusza Słobodzianka i Ingmara Villqista. Laureatka wielu konkursów literackich, m.in. Uniwersytetu Gdańskiego, w którym otrzymała wyróżnienie „ex quo” z Dorotą Masłowską. Pracowała w „Gazecie Wyborczej" i "Dużym Formacie". Jest redaktorką pisma „Rita Baum” i magazynu internetowego www.ritabaum.serpent.pl. Publikuje analizy, krytyki, felietony i recenzje m.in. w „Pozytywie”, „Przekroju”, portalach www.e-teatr.pl, www.swiatobrazu.pl, www.feminoteka.pl. Wykłada fotografię prasową na wyższej uczelni. Prowadzi literackie i dziennikarskie blogi w sieci, prezentuje fotografie oraz instalacje podczas indywidualnych i zbiorowych wystaw.

Agnieszka Kłos znana jako agniusza. Absolwentka Międzynarodowego Forum Fotografii „Kwadrat” we Wrocławiu, publikowała swoje fotografie, m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Magazynie Cafe”, ”Kamerze”, „Ricie Baum”. Wystawy zbiorowe: Festiwal Młodej Sztuki Wrocław Non Stop (2005), Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi (2004, 2005), „Autoportret i inscenizacja” - międzynarodowa wystawa poplenerowa, Domek Romański, Wrocław (2004), „Ifigenia” - wystawa fotograficzna w Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice w Lublinie (2004). „Pokój Ifigenii" i „Blog to tajemnica” - instalacje fotograficzne prezentowane podczas wystawy ”Iluzje” w Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice w Lublinie (2003).

Na co dzień dziennikarka („Gazeta Wyborcza”, „Metro”, „Panorama Dolnośląska”), krytyk sztuki („Pozytyw”, www.swiatobrazu.pl, www.e-teatr.pl, www.ritabaum.serpent.pl), performerka (prezeska nieformalnej grupy miejskich świń), autorka bloga literackiego (www.agniusza.blog.pl) i dziennikarskiego (www.ifigenia.blog.pl).

INTEGRACJE TWÓRCZE W JAZZ KLUBIE RURA

Ideą projektu LiteratRURA jest tworzenie miejsca integrującego artystów uprawiających różne formy ekspresji twórczej. Czarna sala Jazz Klubu Rura stała się w poniedziałkowe wieczory otwartą sceną, miejscem, w którym może zaprezentować się każdy artysta, niezależnie od dorobku twórczego. Poszukujemy młodych talentów, proponujemy konfrontacje ze znanymi i cenionymi artystami z Dolnego Śląska i całego kraju. Prezentujemy najróżniejsze formy podania tekstu poetyckiego, organizujemy slamy, akcje performatywne, spektakle i wieczory autorskie. W trakcie naszych spotkań zapraszamy do dyskusji i wyrażania swoich poglądów na temat sztuki, jazzu i życia. Eksperymentujemy, jesteśmy otwarci na ciekawe propozycje i krytyczne sugestie, nie żywimy żadnych uprzedzeń wobec inności lub mniejszości, wręcz odwrotnie - zapraszamy wszystkie osoby chcące uczestniczyć w naszym projekcie do udziału w spotkaniach i wspólnej przygody z LiteratRURĄ.

Prowadzenie: Paweł Ivo Kaczorowski

Miejsce: Jazz Klub Rura, Łazienna 4

Czas: poniedziałki, godz. 20.30

Wstęp: wolny

Zapraszamy!


przysłano: 22 maja 2006


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca