Literatura

„Piąte królestwo” Honeta i „O rzeczach i ludziach” Sośnickiego

W styczniu w Biurze Literackim premiera „Piątego królestwa” Romana Honeta, nowej książki nominowanego do Nike autora tomu „baw się”, oraz dożynkowych „O rzeczach i ludziach (1991-2010)” Dariusza Sośnickiego, laureata Nagrody „Czasu Kultury” (1994) i Nagrody Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych (2002).

 

Urodzony w 1969 roku Dariusz Sośnicki, absolwent poznańskiej filozofii, w latach 90. redagował „Już Jest Jutro” i „Nowy Nurt”, obecnie prowadzi dział polskiej prozy w Wydawnictwie W.A.B. „O rzeczach i ludziach” gromadzi wszystkie jego dotychczasowe tomy uzupełnione o nowe, niepublikowane dotąd utwory.

 

„W wierszu obok siebie żyją rzeczy, które w rzeczywistości nigdy by się pewnie nie spotkały. Dotyczy to także ludzi i zwierząt. No i słów. Przychodzą z różnych stron, łatwo pokonują czas, przestrzeń i najróżniejsze granice, pokazując ich umowność czy iluzoryczność” - powiada autor.

 

Roman Honet mówił w jednym z wywiadów: „traktuję pisanie śmiertelnie poważnie, nawet jeśli czasem posady tej powagi się chwieją. I mam wobec pisania poważny dług. Nie dręczy mnie koniecznością, nie żąda wyjaśnień. [...] Poezja, którą szanuję, z którą mi jest, w lekturze i pisaniu, po drodze, musi podawać nieszablonową metaforykę.”

 

Twórczość Honeta - mroczna i gęsta od znaczeń - szybko zyskała uznanie krytyki i czytelników. Posiada, jak pisał Andrzej Franaszek „obezwładniającą zdolność budowania poetyckiego obrazu, niespodziewanego porównania, odsłaniającego istotny sens. Czytając te wiersze niejednokrotnie mam poczucie, że jedynie domyślam się pełnego sensu...”.

 

Roman Honet i Dariusz Sośnicki będą gośćmi „Czytania w Biurze”, które odbędzie się 20 stycznia 2011 w siedzibie wydawnictwa. Wieczór poprowadzą Michał Larek i Piotr Śliwiński. Wydarzeniu towarzyszy wystawa prac laureatów konkursu „poeZJEM” oraz emisja filmu „Z Fortu do Portu” autorstwa Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej.

 

Czytaj więcej o premierowych tomach w Biurze Literackim

 

http://biuroliterackie.pl/biuro/biuro?site=210&news_ID=2010-10-16
http://biuroliterackie.pl/biuro/biuro?site=210&news_ID=2010-10-18
 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Marcin Sierszyński
Marcin Sierszyński 22 pazdziernika 2010, 22:33
Honet!
przysłano: 16 sierpnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca