Literatura

Gianni Vattimo w Polsce

W czwartek 24 listopada o godz. 12.00 Krytyka Polityczna zaprasza na spotkanie z Giannim Vattimo, wybitnym włoskim filozofem, politykiem i działaczem społecznym, autorem książki Nie być Bogiem. Autobiografia na cztery ręce, która ukazała się we wrześniu nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Spotkanie pod hasłem Forza Italia? będzie okazją przyjrzenia się współczesnej sytuacji i najnowszej historii Włoch oczami filozofa. Czy Włochy stoją nad przepaścią? Skąd wziął się Berlusconi? Czy jego upadek stwarza szanse lewicy? Czy włoska lewica spod znaku '68 poniosła klęskę?


Prowadzenie: Jakub Majmurek | Krytyka Polityczna.
24.11, godz. 12.00, Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63, Warszawa
sala na piętrze | wstęp wolny

 

Tego samego dnia o godz. 18.00 Gianni Vattimo gościć też będzie w Świetlicy Krytyki Politycznej w Łodzi, gdzie w rozmowie z Tomaszem Piątkiem opowie o swojej pracy i o swoim życiu.
24.11, godz. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101, Łódź 

 

Gianni Vattimo to nie tylko jeden z najważniejszych współczesnych filozofów, twórca koncepcji "słabego myślenia" i "słabego chrześcijaństwa" i wytrawny interpretator Heideggera, ale także działacz społeczny i polityczny, od lat związany z różnymi nurtami włoskiej lewicy, pełniący m.in. funkcję deputowanego w Parlamencie Europejskim. Do jego najważniejszych prac należą m.in. Koniec nowoczesności (1985, wyd. polskie 2006) i Społeczeństwo przejrzyste (1989, wyd. polskie 2006). Jako felietonista stale współpracuje z prasą, publikował w „La Stampa”, „L’Espresso”, „Il Manifesto”, „L’Unitŕ”, „El Pais” i „Clarin”.


Autor Nie być Bogiem. Autobiografii na cztery ręce, która ukazała się we wrześniu nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Nie być Bogiem to nietypowa biografia, napisana w formie dialogów z pisarzem Piergiorgio Paterlinim. Vattimo opowiada o trzech niedających się oddzielić aspektach swojego życia: filozofii, politycznym zaangażowaniu i miłości. Filozofia określa jego polityczne wybory, a życie intymne staje się problemem politycznym. W tle narracji Vattimo rysuje się historia intelektualnego i politycznego życia Włoch ostatniego półwiecza.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 kwietnia 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca