Literatura

Piotr Sommer i Bohdan Zadura w Tajnych Kompletach

18.01.: PIOTR SOMMER w TAJNYCH KOMPLETACH

 

18 stycznia o godz. 18.00 w Tajnych Kompletach z okazji drugiej premiery tomu „Wiersze ze słów” (wcześniej opublikowanego w 2009 roku we Wrocławiu w limitowanym nakładzie) odbędzie się spotkanie z Piotrem Sommerem. Okładkę książki, wydanej przez Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, zaprojektował Paweł Susid. Książka zawiera 35 wcześniej drukowanych wierszy i 3 nowe teksty, o których z autorem podczas spotkania porozmawia Paweł Kaczmarski. Piotr Sommer (ur. 1948) opublikował m.in. zbiory wierszy „Pamiątki po nas” (1980), „Kolejny świat” (1983), „Czynnik liryczny i inne wiersze” (1988), tom szkiców literackich „Po stykach” (2005), antologię przekładów z poetów amerykańskich „O krok od nich” (2006), tomik wierszy dla dzieci „Przed
 snem” (2008), a także „Rano na ziemi” (2009). Jest redaktorem naczelnym „Literatury na Świecie”.

 

 

25.01.: PREMIERA WIERSZY WYBRANYCH ZADURY

 

W poznańskim Wydawnictwie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury ukazały się właśnie „Wiersze wybrane” Bohdana Zadury. Z tej okazji 25 stycznia o godz. 18.00 Tajne Komplety będą gościć poetę oraz Joannę Orską, która dokonała autorskiego wyboru wierszy do książki. Z gośćmi Tajnych rozmawia Paweł Kaczmarski.

 

„Bohdan Zadura jest poetą wybitnym - pisze Piotr Śliwiński. - Pod koniec lat 60., kiedy debiutował, a następnie przez co najmniej dekadę świadczył o nadspodziewanie dużych możliwościach estetyki klasycznej. A potem nadeszła w jego twórczości faza ironii i luzu, a czasami szyderstwa i gniewu. Język się rozwiązał, za to wzrok i słuch wyostrzyły. Wiersz, który niegdyś trzymał się z daleka od patosu i misji, teraz kontruje tzw. normalność, wykazując jej fałszerstwa i mielizny. Wspólnym mianownikiem różnych faz pisarstwa Zadury jest więc jego nieostentacyjna, niebijąca po oczach i sumieniu, za to autentyczna niezależność”.

 

Bohdan Zadura (ur. w 1945 r. w Puławach), poeta, prozaik, krytyk literacki, tłumacz, redaktor naczelny „Twórczości”. Dotychczas opublikował kilkanaście tomów poetyckich, m.in. „Podróż morska” (1971), „Prześwietlone zdjęcia” (1990), „Cisza” (1994), „Kaszel w lipcu” (2000), „Ptasia grypa” (2002), „Wszystko” (2008) i „Nocne życie” (2010), uhonorowane wrocławską nagrodą poetycką Silesius 2011 w kategorii „książka roku”.

 

Joanna Orska (1973) - krytyk literacki, historyk literatury, pracownik naukowy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka książek: „Liryczne narracje. Nowe tendencje w poezji polskiej 1989-2006” i „Przełom awangardy w dwudziestowiecznym modernizmie w Polsce”. Publikuje w „Odrze”, „Studium”, „Nowych Książkach”. Mieszka we Wrocławiu.


przysłano: 8 maja 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca