Muzyka

Alternatywny songwriter z recenzją w "The Sun"

"Ten album wybija się na zatłoczonym muzycznym rynku" – w ten sposób najsłynniejsza brytyjska bulwarówka nie opisała kolejnego dzieła Oasis, Coldplay, czy Kaiser Chiefs. Słowa te dotyczyły płyty "The lake acts like an Ocean" Thomasa Denvera Jonssona. 


Kogo? Nie zdziwiłbym się gdyby większość z Was zadała sobie przed chwilą takie pytanie. Pochodzący ze Szwecji Jonsson to niszowy wykonawca pisanych przez siebie piosenek. Nie zdobył nigdy popularności wśród mas, za to jego muzyka robi wielkie wrażenie na krytykach muzycznych. Utwory Jonssona budzą skojarzenia z nurtem alt.country. Ponadto można w nich odnaleźć ślady bluesa i folku. W muzyce artysty szczególnie podoba mi się surowe brzmienie i wykorzystanie niestandardowych instrumentów, jak np. tuba.


Jak sam mówi "media w Szwecji nie są przesadnie zainteresowane rodzimymi artystami, stąd czuje się zmuszony szukać swojej publiczności za granicą". Jak dotąd idzie mu naprawdę nieźle, czego dowodzą recenzje w "The Sun", "The Times", "Uncut", czy udane występy na żywo w Europie. Gdy piszę ten tekst, artysta jest w trakcie trasy koncertowej po Polsce. Zachęcam do zapoznania się z muzyką Thomasa Denvera Jonssona na żywo.


Pamiętam dobrze, jak na koncercie Audrey we wrocławskiej Bezsenności pomyślałem sobie "szkoda, że artyści z tamtych rejonów nie zaglądają zbyt często w nasze strony". Nie chcę zapeszać, ale najwidoczniej coś się w tej kwestii zmienia!


Autorem tekstu jest Janek Samołyk - wrocławski gitarzysta, wokalista oraz autor piosenek. Jest kojarzony z nurtem indie-pop. Pisze i śpiewa, zarówno po angielsku, jak i w ojczystym języku. Więcej informacji o artyście: janeksamolyk.com


Tekst możecie czytać dzięki współpracy z portalem skandynawia.pl


Dominik

Dominik Meller Dominik premium

40 potrójne miasto na północy Polski
122 artykuły 577 komentarzy
Od zawsze sądzi, że przesłuchał o jedną płytę za mało. Uwielbia opowiadać, szczególnie o muzyce. Uzależniony od koncertów i żywej kultury. Jak sam mówi, ma słabość do pięknych rzeczy. Dużo słów o muzyce.
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 kwietnia 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca