Muzyka

Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej "BAZUNA" 2009

37. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej
BAZUNA 2009
 26- 28 czerwca 2009 r. 
Lubań k. Kościerzyny
BAZA OWCZARNIA - AKADEMIA PRZYGODA


Zapraszam wszystkich wielbicieli grających, jak i słuchających pięknych brzmień instrumentów i wokali w klimatach poezji śpiewanej.

Jest to następny  artykuł z serii ,

" Co? gdzie? kiedy?- czyli z gitarą i piórem za Pan Brat"

autorstwa Janusza "CYBULL-a" Skwiry- Barda.

        W poniższym zaproszeniu przybliżę wam co nie co historie tego przepięknego festiwalu. Nie wszyscy się orientują, że festiwal " BAZUNA" jest starszym przeglądem piosenki studenckiej niż Łódzka "YAPPA", choć nieco gorzej nagłośnionym. Ale do rzeczy:Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej BAZUNA od roku 1971 organizowany jest nieprzerwanie przez Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej "FIFY". Jest jedyną w Polsce imprezą tego typu z założenia wędrującą - od pierwszych edycji w gdańskim klubie "ŻAK" poprzez tzw. cykl zamkowy (Gniew, Malbork, Kwidzyn) po przeglądy z lat ostatnich odbywające się w Trójmieście i okolicach. Załączona mapa ukazuje wędrówkę Przeglądu BAZUNA w całej jej historii.

Przegląd BAZUNA składa się z dwóch podstawowych części: konkursu i nocnych koncertów gości.

  • Konkurs ma za zadanie wyłonić zbiór najbardziej wartościowych piosenek, wartych rozpowszechnienia, część z nich - z przeznaczeniem do śpiewania w środowisku turystycznym w całym kraju. Wyłonieni zostają najbardziej obiecujący wykonawcy - zespoły i soliści. Nagradzanymi wykonawcami Przeglądu w latach 70-tych XX w. byli m.in. Rudi Schuberth oraz zespoły WOLNA GRUPA BUKOWINA, NASZA BASIA KOCHANA i BABSZTYL, w latach 80-tych do grupy tej dołączyło STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO. Prześmiewczo-satyryczną grupą I Z POZNANIA I Z TORUNIA, gwiazdy BAZUNY 1982, kierowali popularni dzisiaj: śpiewający autor Mariusz Lubomski oraz oddany człowiek mediów, Rafał Bryndal. Laureatami lat ostatnich stały się postaci polskiej sceny znani szeroko poza kręgiem studenckim: Magda Wójcik z zespołu GOYA oraz Piotr Rogucki z zespołu COMA. Ze swym ówczesnym zespołem INCOGNITO laury Przeglądu zdobywała Natalia Grosiak, wokalistka zespołu MIKROMUSIC. Na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni występowała tak Natalia jak i Agata Gałach, dłuższy staż w tym teatrze ma za sobą kolejny nasz laureat, Tomasz Steciuk (zespół TOBIE SIEBIE JA), obecnie aktor warszawskiego teatru Roma. Laury naszej imprezy mają także na swym koncie cenieni wykonawcy sceny folkowej: ORKIESTRA p.w. ŚW. MIKOŁAJA, Ula Kapała i zespół STARA LIPA.
  • Koncerty nocne w swej głównej części ukazują wykonawców środowisk studenckich, laureatów naszej imprezy i imprez pokrewnych, wyłanianych na przestrzeni lat. Stałymi gośćmi imprezy są zespoły: SŁODKI CAŁUS OD BUBY, KRĄŻEK oraz BEZ JACKA. Profil koncertów gości jest jednak szerszy, niż ściśle studencki krąg, dość wspomnieć, że gośćmi imprezy byli m.in. Tomasz Szwed, KWARTET JORGI, Jacek Kleyff, kabaret Grzegorz Halama Oklasky. Uczestnikami koncertów nocnych, obok wykonawców znanych są często młodzi jeszcze laureaci, ich występy gościnne mają przede wszystkim walor promocyjny.

Werdykt jury BAZUNY zawiera listę piosenek - laureatek (tzw. złotą dwudziestkę). Na czele tej listy znajduje się Rajdowa Piosenka Roku - zwykle jest nią piosenka o znamionach przeboju, mająca największą szansę na "przyjęcie się" w środowisku turystycznym. Jedna z nagród przyznawana jest za utwór - najlepszą nową interpretację piosenki znanej. Nagrodzony zostaje najlepszy wykonawca, jednemu z wykonawców przyznawana jest nagroda specjalna im. Jacka i Janka Stefańskich. Od roku 2006 wyróżniającej się indywidualności muzycznej części konkursowej przyznawana jest Nagroda Specjalna im. Józka Kanieckiego, zmarłego w styczniu tegoż roku znakomitego skrzypka - bursztynowe skrzypce wykonywane przez firmę STENEX. W roku 2008 zainicjowano nową nagrodę Przeglądu, dedykowaną autorom wyróżniających się tekstów.

Werdykt Przeglądu zamyka Nagroda Publiczności, wybierana jedynie głosami widzów imprezy. Treść werdyktu wraz ze słowami piosenek nagrodzonych ukazuje się w trakcie niedzielnego koncertu laureatów w postaci śpiewnika.

BAZUNA jest uznanym w Polsce przeglądem, jednym z najstarszych organizowanych do dnia dzisiejszego, prezentującym szeroki krąg piosenki studenckiej. Laureaci BAZUNY często zdobywają nagrody (w tym główne) innnych, także bardziej znaczących ogólnopolskich przeglądów i festiwali. Występują oni w specjalnych koncertach - prezentacjach, zarówno jednorazowych jak i cyklicznych (odbywające się od lat cykle koncertowe m.in. w ramach gdańskiego Jarmarku Św. Dominika, przed laty w Kazimierzu Dolnym, w Toruniu i Elblągu). Nazwa przeglądu BAZUNA, poprzez jego laureatów, obecna jest przez cały rok w różnych miejscach kraju, także poza studencka sceną.PROGRAM

26 VI16.00dobry początek

19.00koncert powitalny


POD DUDĄ


PÓŻNE POPOŁUDNIE


Andrzej Starzec z zespołem


VERGIL VAN TROFF


i Łukasz Majewski


turystyczne jam session (Maciej Służała, Kamil Badzioch)27 VI11.00konkurs - część I

15.00konkurs - część II

19.30nocny maraton


CARABOO


RAZ DO ROKU


SŁODKI CAŁUS OD BUBY


BEZ JACKA


KRĄŻEK


NA BANI28 VI12.00koncert laureatów


Prowadzenie koncertów nocnych: Tomasz Olszewski i Kamil Badzioch.

Zgłoszenia do konkursu

Zgłoszenie powinno zawierać:

  • skład zespołu i instrumentarium,
  • kontakt - nr telefonu i e-mail,
  • zapotrzebowanie techniczne (liczba mikrofonów, wejść liniowych, inne - specjalne),
  • teksty dwóch piosenek, przy każdej z nich należy podać autorów słów i muzyki oraz akordy gitarowe podstawowej linii melodycznej
  • nagranie konkursowych piosenek - elektronicznie, format mp3 (nie jest wymagana wysoka jakość techniczna nagrania).

Akompaniament piosenek musi być wykonany w konkursie na żywo. Dopuszczalne są instrumenty klawiszowe (bez ścieżki programowanej) i perkusja.

Całość zgłoszenia należy wysłać elektronicznie pod adres: konkurs@bazuna.art.pl (włącznie z nagraniem muzycznym). Istnieje możliwość nadesłania tekstów i nagrań większej liczby piosenek, z sugestią dotyczącą wyboru utworów konkursowych z naszej strony. Na podstawie w.w. zgłoszeń zostanie przeprowadzona kwalifikacja.

Prowadzony jest system nominacji - laureaci wybranych przeglądów i festiwali uzyskują zaproszenie do konkursu bez wstępnej kwalifikacji. Lista wykonawców zakwalifikowanych do konkursu dostępna będzie na stronie internetowej BAZUNY na początku czerwca br.


   Jak to było w 2008r na "BAZUNIE" zobaczcie sami, ja tam byłem grałem piłem i się z wami tym podzieliłem:


Fotka 2Uczestnicy konkursu - zaczynamy:
Łukasz Nowak, laureat nagrody Lucyny i Waldka Mieczkowskich, WIATR I SÓL

Fotka 3

Zespół ZAMAŁOPIWA, z piosenką "Lekkość" (oryginalna muzyka niegdyś przydała się niejakiemu Domenico Modugno w utworze "Volare")


Fotka 4

Anna Kossakowska ze stricte autorskim repertuarem
Fotka 5

reprezentacja zespołu CARABOO, który laureatem BAZUNY został już po raz trzeciFotka 6


Janusz Skwira i jeden z jego protestsongów

www.cybull-bard-uliczny.pl.tlFotka 7


reprezentacja zespołu RAZ DO ROKU - to najlepszy zespół Przeglądu, zarazem wykonawca Rajdowej Piosenki RokuFotka 8


z tegoż zespołu Agata Szumnarka została tegoroczną Miss Foto Przeglądu
Fotka 9


Mariusz "Kudłaty" Poświątny z Klubu Turystów Pieszych BĄBELKI (co widać w tle)Fotka 10
publiczność, jak zwykle, aktywnie śledzi przebieg imprezyFotka 11Maciej Służała, etatowy juror Przeglądu, za organizację samodzielnego stanowiska obserwacyjnego otrzymał nagrodę od reszty jurorskiego gronaFotka 12
Nocny maraton zaczynamy - zespół SASKIA, powrót do Wejherowa po latach

Fotka 13


Ania Kloc i SAMI O SOBIE, laureaci roku ubiegłego, w roku bieżącym goście imprezy
Fotka 14

 gość specjalny tegoż zespołu i naszej imprezy, Adam Ziemianin
Fotka 15


z organizacją stanowisk przeciwdeszczowych publiczność na naszej imprezie problemów nie miała nigdy

Fotka 16


połączone siły zespołów BEZ JACKA i SŁODKI CAŁUS OD BUBY (ujęcie w części programu tego drugiego zespołu)
Fotka 17


reprezentanci legendarnej grupy SETA (planujący pogodę sobotniego maratonu chyba zbyt przejęli się tekstem standardu "Wody tatrzańskie")


Fotka 18
gwarantująca dobrej jakości odbiór dźwięku ekipa VKA - w górnych partiach dyrektor główny, Krzysztof Voigt

                                               Źródło informacji oraz foto strona festiwalu:

                                                                  http://bazuna.art.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 22 maja 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca