Muzyka

Jazzowe lato czas zacząć

Richard Bona, Dal Rovere, Roberto Magris Quartet, Urszula Dudziak, Jarek Śmietana, Piotr Orzechowski - największe gwiazdy światowego jazzu spotkają się w Krakowie by wziąć udział w 17. edycji Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami.

 

Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami został zorganizowany po raz pierwszy w 1996 r. w trakcie obchodów 40-lecia Piwnicy pod Baranami. Twórca i dyrektor festiwalu - Witold Wnuk, zainspirowany przez legendarnego Piotra Skrzyneckiego, przedstawił w lipcu całomiesięczną serię codziennych koncertów w Piwnicy. Z roku na rok festiwal powiększał swoją formułę prezentując, obok codziennych koncertów w Piwnicy pod Baranami, koncerty w Filharmonii, Operze Krakowskiej, Radiu Kraków, Centrum Manggha, klubach jazzowych Krakowa oraz wielkie plenerowe koncerty i wydarzenia - jak Niedziela Nowoorleańska i Noc Jazzu.

 

Obecnie festiwal jest największym polskim festiwalem jazzowym i jednym z większych w Europie. Ideą organizatorów jest prezentacja wszystkich jazzowych stylów i różnorodnych artystów, dlatego zapraszają do Krakowa zarówno muzyków o światowej randze jak i tych którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. Podczas festiwalu przyznawana jest także nagroda Baranka jazzowego dla wybitnych artystów jazzowych związanych z historią jazzu w Krakowie i Piwnicy pod Baranami.

 

Tegoroczną edycję tradycyjnie otworzy Niedziela Nowoorleańska (1 lipca) – w programie m.in. koncerty w kawiarniach na Rynku Głównym, (Beale Street Band, Boba Jazz Band, Big Band Małopolska, Leliwa Band), Parada Nowoorleańska spod Barbakanu oraz koncert na dużej scenie na Rynku Głównym (50-lecie Jazz Band Ball Orchestra & Joce Lyle & Boba Jazz Band z grupą taneczną Swing&Sway).

 

2 lipca (poniedziałek) w kinie Kijów.Centrum obędzie się Jedna ze światowych premier nowego projektu Scofielda z Kurtem Rosenwinkelem. Z kolei wieczorem 14 lipca (sobota) rozpocznie się Krakowska Noc Jazzu podczas, której wystąpią m.in. Laboratorium i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyr. Adama Klocka, Brooklyn Funk Essentials i Urszula Dudziak Show, Maria Dal Rovere i Roberto Magris Quartet.

 

W dniach 20-22 lipca (piątek-niedziela) w Akademii Muzycznej odbędzie się Solo Piano Weekend podczas, którego wystąpią: Piotr Wyleżoł, Alan Broadbent, Piotr Orzechowski, Vladislav Sendecki, Dominik Wania i Bobo Stenson.

 

Koncert finałowy odbędzie się 30 lipca (poniedziałek) na dziedzińcu Pałacu Pod Baranami – wystąpią: Randy Brecker & High Definition oraz Olejniczak/Śmietana z Revival Project. Dzień później (31 lipca, wtorek)) odbędzie się Koncert Specjalny w Centrum Manggha, podczas którego wystąpi Sekstet Jana Ptaszyna Wróblewskiego Jarczyk/Olejniczak/Stefański Project & Randy Brecker.

 

Epilog festiwalu będzie miał miejsce 12 sierpnia w kinie Kijów.Centrum w którym wystąpi Richard Bona Mandecan Cubano - muzyka Bony, zwycięzcy Grammy, inspirowana wspólnym dziedzictwem bogatym folklorem i tradycyjną muzyką Zachodniej Afryki i Kuby stała się sensacją sceny międzynarodowej.

 

Przez cały miesiąc organizatorzy zapraszają również na codzienne o godz. 21:00 na koncerty w Piwnicy Pod Baranami oraz na koncerty dodatkowe w Harris Piano Jazz Bar, Klubie Alchemia i na barce holenderskiej przy Bulwarze Kurlandzkim na Wiśle.

Organizatorami Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy Pod Baranami są: Fundacja My Polish Heart i Cracovia Music Agency. Wydarzenie wspiera m.in. Gmina Miejska Kraków. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie www.cracjazz.com.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 czerwca 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca