Muzyka

Rosyjski underground w Arsenale na T-Mobile Nowe Horyzonty!

W trakcie 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty (18-28 lipca) w ramach Sceny Muzycznej usłyszymy dwa nietuzinkowe projekty rosyjskie, wykraczające znacznie poza pojęcie mainstreamu.  W Arsenale zagrają NOM – ekscentryczny kolektyw artystyczny oraz duet Elektro Moskva, który zabierze słuchaczy w kosmiczną podróż po ZSRR.

 

Ekscentryczna, wielopostaciowa, pełna niebezpiecznie inteligentnego sarkazmu i nie poddająca się jakiemukolwiek zaszufladkowaniu – tak krytycy opisują twórczość jednej z najbardziej niezwykłych rosyjskich grup, czyli kolektywu artystycznego znanego szerzej pod nazwą NOM. Obecni już od ponad trzydziestu lat na scenach zarówno muzycznych, jak i teatralnych, potrafią wciąż podczas swoich występów wypełnić szczelnie publicznością niejedną wielką salę widowiskową – paradoksalnie zawsze bardziej przynależąc do sfery  niezależnego undergroundu niż mainstreamowej kultury. W brzmieniu NOM można odnaleźć absolutnie wszystko – od rosyjskich ludowych pieśni, poprzez klasyczny i progresywny rock, punk czy pop, na elementach zaczerpniętych prosto z opery skończywszy. NOM będzie można usłyszeć 26 lipca.

 

Elektro Moskva to drugi, poza NOM, projekt rosyjski prezentowany w ramach Sceny Muzycznej T-Mobile Nowe Horyzonty. Stanowić będzie uzupełnienie filmu pod tym samym tytułem. Elena Tikhonova (VJ) i Dominik Spritzendorfer (DJ) – reżyserzy „Elektro Moskva” zabiorą widzów w podróż z kina do przestrzeni Arsenału, po drodze prezentując poszczególne sfery rosyjskiej muzyki elektronicznej, od kosmicznych, wpadających w ucho rytmów lat 60-tych, poprzez dźwięki sowieckiej Nowej Fali, do mocno zróżnicowanej muzyki współczesnej. Dźwięki syntezatorów „wyprodukowanych w ZSRR” odkryją przed słuchaczami mariaż niespodziewanych, rozrywkowych melodii zza żelaznej kurtyny. Członkowie Elektro Moskva, Elena i Dominik, 19 lipca przedstawią swoją selekcję muzyczną zobrazowaną miksami najciekawszych dźwięków z sowieckich archiwów.


W Klubie Festiwalowym w Arsenale usłyszymy też obdarzoną niezwykłym głosem Diamandę Galás – będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii sceny muzycznej festiwalu. Zagra również Tomahawk z Mikem Pattonem, król drum’n’bass Roni Size w duecie z MC Dynamite oraz dama amerykańskiego gotyku – Rykarda Parasol w towarzystwie Meli Koteluk i Misi Furtak.  Scena muzyczna to także koncerty i premiery: Semantik Punk, L.U.C & Motion Trio, Igor Boxx i Agim Dzeljilji jako Nervy, IP Group, muzyka filmowa na żywo: Minimatikon i Mikołaj Trzaska oraz DJ Nights – codzienna muzyka na żywo w wykonaniu najlepszych dj-ów i nie tylko (m.in. Niewinni Czarodzieje, My Head Is Dubby, Adrianna Styrcz & Kuba Libre, 2Much, Poppa Fats’). Po raz pierwszy w ramach sceny muzycznej za sprawą Funky New Orleans odbędzie się uliczna parada dźwięków, która przejdzie z Kina Nowe Horyzonty do Arsenału, gdzie zainauguruje koncert i wieczorne jam session.

 

Bilety i karnety do nabycia na www.nowehoryzonty.pl 
Więcej informacji o muzyce na www.nowehoryzonty.pl oraz www.facebook.com/NoweHoryzontyArsenal

 


przysłano: 30 czerwca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca