Muzyka

Rusza muzyczny sezon w Jazz clubie FANTOM

COMA /DE/ Kompakt! Records

After Tauron Festiwal Nowa Muzyka 2014

4 października 2014

Jazz Club Fantom/ Bytom

 

Już 4 października będziecie mogli po raz kolejny usłyszeć i potańczyć do muzyki niemieckiego duetu Coma, jednej z rewelacji ubiegłorocznej odsłony festiwalu. Mieszanka nowej fali, klasycznego rave’u i techno, podanego z niezwykła energią to jedna z tych propozycji, które powinny zaciekawić wszystkich fanów, szukających muzyki wymykającej się gatunkowym szufladkom.

Georg Conrad i Marius Bubat to muzycy, którzy niewątpliwie cenią wyżej jakość od ilości wyprodukowanego materiału. Choć na scenie niemieckiej obecni są od przeszło sześciu lat, to na ich debiutancki, pełnowymiarowy album musieliśmy czekać aż do ubiegłego roku .

Pierwszy raz objawili się światu podczas festiwalu w Kolonii, gdzie w brawurowym stylu zdobyli przychylność, a przede wszystkim zaufanie nie tylko słuchaczy, ale i środowiska muzycznego. Zaprezentowany przez nich koktajl popowo-rockowo-rave’owy, podsycony niewielką ilością techno, upewnił wszystkich obecnych, że mają do czynienia z profesjonalnymi artystami, nieskażonymi w żaden sposób syndromem nieśmiałych debiutantów.

W istocie – choć COMA nie zabiega jakoś przesadnie o publikowanie swoich kompozycji, to właśnie za sprawą precyzyjnego dopracowania wydanych na przełomie dosłownie kilku lat EPek i singli, wywindowała się na szczyt. Opublikowany w maju 2013 album Technicolor tylko potwierdził klasę duetu, przynosząc energetyczną mieszankę rozmaitych gatunków: disco, house, dance punka, przez które przenika wyraźna fascynacja obu Niemców nowofalowymi brzmieniami z lat 80-tych. Niezależnie od tego skąd czerpią inspirację, można być pewnym, że niewielu innych artystów z obszaru muzyki tanecznej wykazuje się lepszym wyczuciem wpadających w ucho melodii, a jak pokazał między innymi ich występ na tegorocznym festiwalu Tauron Nowa Muzyka, publiczność pod każdą szerokością geograficzną, przyjmuje ich z niezmiennym zachwytem.

Bilety: 30 pln

 

 

TAYLOR McFERRIN

Before Tauron Nowa Muzyka 2015

21 października 2014

Jazz Club Fantom/ Bytom

 

W ramach pierwszego Before TNM 2015 w Bytomiu zagra dla Was syn Bobbiego McFerrina, Taylor McFerrin, który zdecydowanie nie ustępuje talentem swemu legendarnemu ojcu. Doceniony między innymi przez Erykę Badu i Roberta Glaspera młody wokalista i kompozytor zadebiutował w tym roku w szeregach zasłużonej wytwórni Brainfeder, a jego album „Early Riser” to prawdziwa uczta dla wszystkich, szukających niecodziennych połączeń jazzu, popu, soulu, rapu i wszelkich odmian „czarnej muzyki”, zagranych i zaśpiewanych z współczesną wrażliwością.

Taylor McFerrin, nowojorczyk, którego Broken Vibes okazało się jednym z największych objawień ostatniej dekady, pokazując, jak z klasycznych jazzowo-soulowych kawałków, stworzyć całkowicie współczesną muzykę, pełną zapętlonych sampli, połamanych rytmów i beat boxingu, w którym McFerrin dorównuje najlepszym hip-hopowcom. Wszystko to okazało się idealnym przepisem na sukces, o którym świadczyć może stała obecność jego utworów w audycjach najbardziej wpływowych angielskich DJ-ów prezentujących muzykę z pogranicza jazzu i współczesnych brzmień oraz koncerty u boku takich gwiazd jak The Roots, Erykah Badu czy Talib Kweli. Jego występy to porywający one man show, podczas którego zlepia na żywo dźwięki generowane z samplerów, sekwencerów i komputerów z brzmieniem żywych instrumentów oraz głosem modyfikowanym na dziesiątki sposobów, tworząc fascynujące widowisko.

Bilety: 40 pln


 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 września 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca