Muzyka

Połączenie współczesności i przeszłości!

Aleksandra Galewska to typ artystki, która nieustannie zaskakuje swoją brawurą i nowatorstwem. Aktualny materiał muzyczny jest tego najlepszym dowodem.

Pomysłowość i oryginalność to atrybuty pożądane w dziedzinie muzyki. Niezwykłą osobą posiadającą owe wartości jest Aleksandra Galewska, kryjąca się pod artystycznym pseudonimem Pani Galewska. Multi-instrumentalistka zaistniała na polskim rynku muzycznym dzięki udziałowi w Szansie na sukces, a także w pierwszej edycji The Voice of Poland. Wokalistka od samego początku realizuje własne założenia, czego doskonałym przykładem jest drugi autorski album. Premiera krążka zatytułowanego „Pani Galewska and William Blake” odbyła się 12 grudnia 2014 roku. Artystka, chcąc tworzyć w zgodzie z samą sobą, postanowiła nie wiązać się kontraktami z żadną wytwórnią, dlatego też płyta dostępna jest w wersji cyfrowej.

 

Galewska wszystkie kompozycje tworzyła przy pomocy komputera. Pracując nad ogólnym kształtem albumu wokalistka odnalazła się w roli kompozytora, producenta, głównego wykonawcy oraz wydawcy. Jak sama mówi „To świetna przygoda i wspaniałe uczucie móc od początku do końca decydować o kształcie i brzmieniu każdego elementu składowego utworów, mimo iż posiada się w tej dziedzinie doświadczenie podobne do doświadczenia w rodzeniu dzieci – w moim przypadku zerowe. Jednak prawie każda mama rodzi pierwsze dziecko zdrowe, z dwiema rękami i dwiema nogami, szanse na powodzenie są zatem spore. Statystycznie więc wszystko dobrze się kończy”.

 

Zagłębiając się chociażby w warstwę tekstową słuchacz ma przyjemność obcowania z wysublimowaną poetyką, gdyż oprawa muzyczna powstała w zupełności do tekstów Williama Blacka ze zbioru „Songs of Innocence and of Experience”. Jest to również niezwykła okazja na przybliżenie twórczości tego wspaniałego poety. Mimo, iż wiersze powstały w XVIII wieku, posiadają bardzo współczesny język nasycony ogromną ilością środków poetyckich. Połączenie XVIII-wiecznych tekstów z niezwykle eksperymentalną muzyką, dało w efekcie fantastyczny album. Warstwa słowna każdej z piosenek została podkreślona śmiałymi i efektownymi środkami muzycznymi.

 

Materiał muzyczny jest bardzo spójny, zwłaszcza pod względem brzmienia. Przeplatanie utworów melancholijnych, energetycznych i refleksyjnych w połączeniu z elektroniką dało w efekcie nowy rodzaj muzyki, który nie w sposób przydzielić do żadnego gatunku. Wokal jest typowo soulowy, jednak warstwa instrumentalna bardziej elektroniczna i eksperymentalna. Galewska doskonale wie, jak oczarować słuchacza swym nietuzinkowym głosem, który intryguje i zachęca do odkrywania nowych tajemnic skrywanych na płycie.

 

Album tworzy dwanaście kompozycji, niezwykle spójnych i wartościowych. Płytę rozpoczyna kompozycja „Human Abstract”, która otwiera słuchaczowi drzwi do muzycznego świata wykreowanego przez artystkę. W piosenkach elektronika często miesza się z soulem, jazzem i funkiem. Na tle generowanych elektronicznie podkładów, intrygująca barwa wokalistki brzmi niezwykle oryginalnie i charyzmatycznie. Wystarczy w tym miejscu wspomnieć o kompozycji „Nurse's song”, która doskonale odzwierciedla założenia artystki. Silnie zarysowana rytmika wraz z elektronicznymi dźwiękami stanowią interesującą oprawę muzyczną dla intrygującego głosu i ciekawej warstwy słownej. Moim ulubieńcem na płycie jest zdecydowanie utwór „London”. Hipnotyzujący głos Galewskiej brzmi niesamowicie, a stosowane zabiegi muzyczne jedynie podkreślają wielką pomysłowość wokalistki. „Infant sorrow” to utwór, który dostarcza niezapomnianych wrażeń. Początkowo minimalistyczne wykorzystanie instrumentarium staje się podstawą do pogłębiania i narastania poziomu muzycznej energii, po przez stopniowe dodawanie kolejnych elektronicznych dźwięków. Kompozycja „Sun flower” tworzy osobliwy nastrój. Utwór jest bardzo refleksyjny, a przejmujący głos wokalistki i delikatna warstwa instrumentalna jedynie nadają piosence wspaniałego wydźwięku.

 

Aleksandra Galewska to typ artystki, która nieustannie zaskakuje swoją brawurą i nowatorstwem. Aktualny materiał muzyczny jest tego najlepszym dowodem. Brzmieniowo jest słyszalne, iż muzykę tworzono w warunkach studia domowego, jednak ogromne zdolności wokalistki pozwoliły na to, aby całość nabrała wyrazistego kształtu. Jest rzeczą pewną, iż charyzmatyczny głos Galewskiej jest na tyle pamiętny, iż żaden słuchacz nie przejdzie wobec niego bez żadnej znamiennej reakcji.

 

                                                                                                                Mateusz Marzec

 

 

Tytuł: Pani Galewska & William Blake
Wykonawca: Pani Galewska

Data premiery: 2014-12-12

Mat

1273 artykuły 1 komentarz
Ukończył szkołę muzyczna I Stopnia w klasie tuby. Częste występy publiczne oraz współpraca w orkiestrach dętych pogłębiły w nim chęć kształcenia się w kierunku muzycznym. W 2013 roku rozpoczął studia na kierunku muzykologii w Krakowie. W…
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 sierpnia 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca