Muzyka

Książek na Elektoralnej - Arcydzieła na fortepian

Krzysztof Książek Sonatą h-moll Chopina otworzy nowy cykl koncertów w Mazowieckim Instytucie Kultury. Pierwszy koncert Arcydzieł na fortepian już 14 stycznia o 19:00 przy Elektoralnej 12. W ramach cyklu zaprezentujemy subiektywną listę 10 arcydzieł muzycznych w wykonaniu wybitnych młodych i uznanych pianistów.

 

Arcydzieło – w pierwotnym rozumieniu dzieło przedstawiane mistrzowi przez czeladnika. Miało świadczyć o osiągnięciu dojrzałości zawodowej. Swoisty egzamin dojrzałości artystycznej. Jak rozumieć arcydzieło dziś, gdy z definicją samego działa sztuki, która zadowoliłaby wszystkich zainteresowanych,  jest coraz trudniej? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w Mazowieckim Instytucie Kultury w nowym cyklu koncertów Arcydzieła na fortepian.

 

Na koncercie inaugurującym cykl 14 stycznia o godz. 19:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury przy Elektoralnej 12 w Warszawie wystąpi Krzysztof Książek – półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych na ubiegłorocznym XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, uczeń profesora Stefana Wojtasa, laureat najwyższych nagród na wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, nominowany do tegorocznych Paszportów „Polityki” w kategorii Muzyka poważna; w 2014 otrzymał Stypendium Krystiana Zimermana. Pianista zaprezentuje Sonatę h-moll op. 58 Fryderyka Chopina. Prelekcję Co to jest arcydzieło wygłosi dr hab. Elżbieta Konończuk z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku.

 

„Cykl ma przedstawić, z konieczności ograniczoną i subiektywną, listę 10 arcydzieł muzyki fortepianowej (od końca XVIII wieku do połowy XX wieku) – mówi Lech Dzierżanowski, autor koncepcji artystycznej cyklu – dzieł kluczowych zarówno w historii muzyki jak i w twórczości danych kompozytorów, zestawionych z wykładami prezentującymi 10 arcydzieł z innych obszarów kultury.”

 

Koncerty będą odbywać się raz w miesiącu, zawsze w czwartki. Towarzyszyć im będą krótkie prelekcje specjalistów z rozmaitych dziedzin, których zadaniem będzie nakreślenie tła kulturowego prezentowanych arcydzieł muzycznych. „Każdy utwór muzyczny jest zestawiony z odpowiednim tematem wykładu w bardziej lub mniej oczywisty sposób (jak na przykład nawiązanie do Arietty - drugiej części Sonaty c-moll op. 111 Beethovena, w Doktorze Faustusie Manna) będzie też punktem wyjścia do dyskusji kończącej spotkanie” dodaje Dzierżanowski. Taka formuła sprawdziła się w ubiegłorocznym cyklu Dziesięć spojrzeń na Chopina i zyskała wielu entuzjastów.

 

 

Więcej informacji na www.mik.waw.pl

Bilety do nabycia na http://bilety.mik.waw.pl/

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 6 stycznia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca