Muzyka

Koncert walentynkowy w Filharmonii Łódzkiej: Excentrycy grają fajfy

KONCERT WALENTYNKOWY

 

WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET

 

14 lutego 2016 /niedziela/ 19.00

 

„EKSCENTRYCY GRAJĄ FAJFY”

Wojtek Mazolewski Quintet został zaproszony przez reżysera Janusza Majewskiego do obsady aktorskiej filmu „Excentrycy. Po słonecznej stronie ulicy” opowiadającego o jazzie w latach 50. XX w. i zarazem będącego hymnem na cześć wewnętrznej niezależności. Zainspirowało to muzyków zespołu do stworzenia projektu „Excentrycy grają fajfy”. Swingujący jazz tamtego okresu stał się punktem wyjścia do muzycznej podróży przez taneczne rytmy kolejnych dziesięcioleci, przetworzonych przez jazzowy kwintet akustyczny.

 

Podróż zapowiada się ekscytująco. Na początek cofniemy się do lat 50. – 5 marca 1953 r. umarł Stalin, w Polsce nastała tzw. odwilż. W 1954 Leopold Tyrmand wydał powieść „Zły”, w 1958 Krzysztof Komeda napisał niezapomnianą muzykę do filmów „Nóż w wodzie” Polańskiego i „Niewinni czarodzieje” Wajdy. Tego samego roku w warszawskich Hybrydach odbył się po raz pierwszy legendarny Festiwal Jazz Jamboree. Jazz i swing był wszędzie: w radiu, telewizji, na prywatkach.

 

Podczas koncertu poczujemy klimat dawnych, popołudniowych potańcówek – „fajfów” z muzyką spod znaku Duke’a Ellingtona, George’a Gershwina czy Counta Basie’go, by za chwilę poddać się urokowi kompozycji rodem z XXI wieku.

 

Zagrają Excentrycy w składzie: Wojtek Mazolewski – kontrabas; Joanna Duda – instrumenty klawiszowe; Oskar Torok – trąbka; Marek Pospieszalski – saksofon tenorowy, klarnet; Qba Janicki – perkusja

 

Bilety: normalny 60 PLN, ulgowy 45 PLN, bilet dla pary 100 PLN

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 3 lutego 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca