Sonata Gödla?

Każdy kwadrat jest prostokątem, ale nie każdy prostokąt jest kwadratem. Skoro muzyka jest matematyką, czy matematyka może wydać arcydzieło? Podczas kolejnego koncertu Arcydzieł na fortepian 3 marca o godz. 19:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury zabrzmią Sonata A-dur op. 101 Beethovena i… twierdzenie Gödla – jedno z najciekawszych odkryć matematycznych XX w.

 

W starożytności i średniowieczu muzyka, jako jedna ze sztuk wyzwolonych, umieszczana była w quadrivium wśród arytmetyki, geometrii i astronomii, czyli wśród nauk o liczbach. Muzyka jest w pewnym stopniu matematyką, co z punktu widzenia humanisty lubiącego muzykę może wydawać się podejrzane, a nawet oburzające. Przecież muzyka potrafi pomieścić i wyrazić wiele emocji. Bliżej jej raczej do literatury, poezji, malarstwa niż do formalnej dyscypliny nauk ścisłych. A jednak piękno i geniusz muzyki zamknięte są we wszystkich jej rytmicznych długościach, wysokościach dźwięków, odległościach między nimi i ich częstotliwościach.

 

Skoro jednak muzyczne dzieło sztuki jest z matematyką tak ściśle związane, czy matematyka może być dziełem sztuki? Czy teoria matematyczna może być arcydziełem? Tym zależnościom przyjrzymy się podczas kolejnego wieczoru z cyklu Arcydzieła na fortepian. 3 marca o godz. 19:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury zderzymy Sonatę A-dur op. 101 Ludwiga van Beethovena z twierdzeniem Gödla, należącym do najbardziej niezwykłych odkryć matematycznych XX w.

 

Sonatę Beethovena zagra Piotr Pawlak – młody pianista łączący talent muzyczny i matematyczny. Laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych i międzynarodowych olimpiad matematycznych. Wykład pt. O twierdzeniu Gödla wygłosi prof. dr hab. Stanisław Krajewski z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego – filozof, doktor matematyki, profesor nauk humanistycznych, współautor (wspólnie z ks. Michałem Hellerem) książki Czy matematyka i fizyka to nauki humanistyczne?

 

Arcydzieła na fortepian, 3 marca 2016 r., godz. 19:00
Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawa, ul. Elektoralna 12

 

 

Więcej informacji na www.mik.waw.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 26 lutego 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło