Muzyka

Legenda światowej wiolinistyki - GIDON KREMER - w Krakowie!

Już w najbliższy piątek w ramach prestiżowego cyklu „Gwiazdy z Sinfoniettą” w Krakowie wystąpi Gidon Kremer ‒ legendarny wirtuoz skrzypiec, uważany za jednego z najwszechstronniejszych i najbardziej oryginalnych artystów naszych czasów. W sali krakowskiego ICE Congress Centre zabrzmią dzieła Panufnika, Weinberga i Szostakowicza, a Orkiestrę poprowadzi Jurek Dybał.

 

Ścieżka kariery Gidona Kremera jest być może jedną z najbardziej niekonwencjonalnych wśród wszystkich czołowych światowych skrzypków. Urodzony w Rydze artysta rozpoczął naukę gry w wieku czterech lat, pod kierunkiem swojego ojca oraz dziadka. Studia odbył w Konserwatorium Moskiewskim, w klasie samego Dawida Ojstracha i jest uważany za jednego z najwybitniejszych wychowanków tego genialnego skrzypka i pedagoga. Późniejsze sukcesy w licznych konkursach międzynarodowych rozpoczęły wyjątkową karierę wirtuoza, który zyskał międzynarodową sławę jako jeden z najważniejszych i najbardziej oryginalnych artystów swojego pokolenia. Grę Kremera charakteryzuje indywidualny styl łączący nowoczesność z poszanowaniem tradycji, a jego niezwykle bogaty repertuar kipi różnorodnością – od skrzypcowych „standardów” epoki klasycyzmu i romantyzmu, poprzez dzieła mistrzów XX i XXI wieku, po utwory kompozytorów zupełnie współczesnych. Z trudem szukać drugiego solisty o światowej renomie, który w ciągu ostatnich 30 lat zrobiłby tak wiele dla muzyki najnowszej.

 

W wykonaniu Gidona Kremera krakowscy melomani usłyszą utwór, który zajmuje szczególne miejsce w repertuarze wirtuoza – Koncert skrzypcowy Mieczysława Weinberga, którego nieco zapomnianą do niedawna twórczość Kremer niestrudzenie promuje. W Koncercie pobrzmiewają echa zagmatwanych losów polskiego kompozytora, który po wybuchu II wojny światowej wyemigrował do ZSRR, gdzie z jednej strony miał szansę doskonalić warsztat pod okiem Miaskowskiego i Szostakowicza – swojego wieloletniego przyjaciela i mentora; z drugiej strony zmagał się zaś z prześladowaniami, na które narażone były ówcześnie osoby pochodzenia żydowskiego. Szostakowiczowi zawdzięcza Weinberg nie tylko odzyskaną wolność po aresztowaniu w 1953 roku, lecz również język muzyczny, zauważalnie bazujący na dokonaniach rosyjskiego mistrza. Zestawienie w programie Koncertu Weinberga z I Symfonią Szostakowicza jest zatem z góry zamierzone. Natomiast napisana w 1942 roku Uwertura tragiczna Panufnika, która dopełnia repertuar wieczoru, uważana jest za jeden z najbardziej poruszających utworów tego kompozytora. Dzieło to w szczególny sposób oddaje tragizm czasów, w których przyszło żyć wszystkim wymienionym twórcom, nawiązując do specyfiki historycznych zawirowań językiem muzycznym. Zapowiada się zatem wieczór pełen wirtuozerii i wzruszeń. Tak znakomici goście, jak Gidon Kremer, nie goszczą w Polsce zbyt często – nie może Państwa zabraknąć na tym koncercie!

Serdecznie zapraszamy!

 

 

GWIAZDY Z SINFONIETTĄ – GIDON KREMER

29 KWIETNIA 2016 / PIĄTEK / GODZ. 19:00

ICE KRAKÓW CONGRESS CENTRE, SALA TEATRALNA S2

KRAKÓW, UL. MARII KONOPNICKIEJ 17

 

WYKONAWCY:

Gidon Kremer – skrzypce

Jurek Dybał – dyrygent

Sinfonietta Cracovia

 

PROGRAM:

Andrzej Panufnik – Uwertura tragiczna

Mieczysław Weinberg – Koncert skrzypcowy op. 67

Dymitr Szostakowicz – I Symfonia f-moll op. 10

 

BILETY:

Ticketpro.pl, Eventim.pl i InfoKraków

60, 40 PLN – normalny, 30 PLN – ulgowy

 

www.sinfonietta.pl

www.facebook.com/SinfoniettaCracovia

www.twitter.com/sinfocracovia


przysłano: 25 kwietnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca