Muzyka

Kristen wykonują salto z olimpijczykami

Olimpijczycy zainspirowali muzyków zespołu Kristen. Będąc pod wrażeniem sportowców, zrealizowali klip do nagrania "Salto".
Wideo powstało na podstawie dokumentu "The Olympics in Mexico" (1968), za którego reżyserię odpowiadał Alberto Isaac. Z efektem można zapoznać się pod tym adresem.

Numer "Salto" zapowiada album "Las", który ukaże się 29 września nakładem Instant Classic. Tego samego dnia zespół zagra premierowy koncert w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie.

"Las" wypełni pięć kompozycji nagranych w składzie: Łukasz Rychlicki (gitara), Michał Biela (bas, wokal), Mateusz Rychlicki (perkusja) oraz Maciej Bączyk (ARP, Synthi AKS). W tej samej konfiguracji personalnej muzycy nagrali "The Secret Map" z 2014 roku, ale tym razem duch pracy zespołowej wydaje się być mocniej odczuwalny. - Wtedy Maciek Bączyk pojawił się bardziej jako gość, po prostu wpadł do studia z syntezatorem. A teraz wszystko wymyślaliśmy już w czwórkę - tłumaczy Łukasz Rychlicki. - To dużo zmieniło. Brzmienie stało się pełniejsze, czasami trzeba ograniczyć swoje środki, dosłownie pojedynczy dźwięk potrafi dużo wnieść. Przez to nasza gra stała się bardziej czujna.

Cztery z pięciu transowych i hipnotyzujących utworów, które tworzą "Las" zostały nagrane bez wokali. - Przede wszystkim próby graliśmy najczęściej bez mikrofonu i okazało się, że wersje instrumentalne tworzą organiczną całość, nie potrzeba niczego więcej - tłumaczy Michał Biela. - Utwór tytułowy jako jedyny graliśmy wcześniej na koncertach z wokalem, było w nim przewidziane miejsce na głos i okazało się też, że dość szybko napisany tekst pasuje do muzyki. Wszystko się w nim zgadzało właśnie w takiej formie. Mam nadzieję, że w przyszłości uda się zrobić więcej utworów z polskim tekstem, przy zachowaniu dość swobodnej formy.

Album zdobi intrygujące zdjęcie Dawida Gąsiorka. - Po prostu pasuje do płyty - tłumaczy wybór Rychlicki. - Ma w sobie pewną tajemnicę i element niedopowiedzenia, który jest też obecny w muzyce. Jest w nim życie a jednocześnie wytwarza klimat, z którym nie wiadomo co zrobić. Otwarta sytuacja, tak jak sama muzyka.

Oto tracklista albumu "Las":
"Salto"
"Amra"
"Wyspa"
"Tony"
"Las"

Najbliższe koncerty Kristen:

29 września, Warszawa, Narodowy Instytut Audiowizualny
30 września, Toruń, Kulturhaus
6 października, Wrocław, Avant Art Festival
7 października, Poznań, Las
7 listopada, Szczecin, Filharmonia Szczecińska
19 listopada Gdańsk, Żak

Formacja powstała w drugiej połowie lat 90. z inicjatywy braci Rychlickich. W twórczości kapeli mieszają się elementy post punka, rocka, jazzu a nawet popu.

Poprzednie wydawnictwo Kristen to "The Secret Map".Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 13 września 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca