Muzyka

Filharmonia Łódzka: dźwięki Rosji i Argentyny

 

W ubiegłym tygodniu – piątkowym koncertem symfonicznym – rozpoczęliśmy sezon artystyczny 2016/2017. Fotoreportaż z koncertu jest do obejrzenia na profilu FŁ na Facebooku. Na kolejny wieczór w filharmonii zapraszamy w najbliższy piątek, 30 września. Miło nam poinformować, że tego samego wieczoru Chór FŁ wystąpi gościnnie w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy biorąc udział w wykonaniu (drugim w Polsce) oratorium „Sanctus Adalbertus” Henryka Mikołaja Góreckiego.

 

30 WRZEŚNIA 2016 /PIĄTEK /19.00

KONCERT SYMFONICZNY

Rosyjska dusza”

 

I Koncert fortepianowy b-moll op. 2 to jedna z najpopularniejszych kompozycji Piotra Czajkowskiego i jeden z najbardziej znanych na świecie koncertów fortepianowych. W FŁ wykona go Yulianna Avdeeva, laureatka XVI Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2010). Rosyjska pianistka koncertuje w słynnych salach Europy, wykonując zarówno utwory dawne, jak i XX-wieczne. Rozgłos zyskały jej interpretacje na instrumentach historycznych. Występowała wielokrotnie na Festiwalu „Chopin i jego Europa”. „Avdeeva rozwija się niesamowicie z roku na rok – pisała Dorota Szwarcman. – Jej gra jest coraz bardziej dojrzała i pewna, a zarazem wrażliwa. To artystka, która ma swój styl i zdecydowaną osobowość”.

 

Podczas koncertu usłyszymy także powszechnie lubiane „Obrazki z wystawy” Modesta Musorgskiego. Orkiestrę Symfoniczną FŁ poprowadzi Michael Zilm, dyrygent nagradzany w międzynarodowych konkursach. Pochodzi ze starej karlsbadeńskiej muzycznej rodziny, urodził się w Stuttgarcie. Jako asystent Herberta von Karajana angażował się w przygotowanie wielu muzycznych przedsięwzięć. Stał za pulpitem dyrygenckim wybitnych orkiestr i zespołów. Jest doceniany za swoją twórczą pracę i oryginalność wykonywanych dzieł.

 

Wykonawcy: Yulianna Avdeeva – fortepian, Michael Zilm – dyrygent, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej

Program: P. Czajkowski – I Koncert fortepianowy b-moll op. 23, M. Musorgski – Preludium do opery „Chowańszczyzna”, M. Musorgski – „Obrazki z wystawy”

2 PAŹDZIERNIKA 2016 /NIEDZIELA /19.00

ŁÓDŹ TANGO SALON FESTIVAL 2016

 

koncert współorganizowany z Fundacją Wspierania Kultury Fabryka Tanga

 

Wykonawcy:

Quinteto Roberto Siri (Argentyna) w składzie: Roberto Siri – fortepian, dyrygent; Ines Flores – bandoneony, Oscar Pittana – kontrabas, Luis Albertol Simó – skrzypce, Juan Pablo Beltran – śpiew

Bilety: 90 PLN

 

15 PAŹDZIERNIKA 2016 /SOBOTA /17.00

SPEAKING CONCERT DLA DZIECI

ZACZAROWANY KLUCZ”

INAUGURACJA DZIECIĘCEGO UNIWERSYTETU ARTYSTYCZNEGO (DUA)

 

W łódzkiej Filharmonii nowość: Speaking Concerts – cykl koncertów edukacyjnych, których celem jest przybliżenie muzyki klasycznej odbiorcom młodym i dorosłym. „Mówione” koncerty wzbogacone są komentarzami, ciekawostkami, wizualizacjami. Speaking Concerts to projekt prof. Marcina Sompolińskiego, dyrygenta od wielu lat związanego z Akademią Muzyczną w Poznaniu i poznańską Fundacją Fabryka Sztuki. Na atrakcyjność przekazu wpływa w dużej mierze profesjonalna oprawa koncertów – w naszym przypadku muzyczny poziom gwarantuje udział Orkiestry Filharmonii Łódzkiej.

 

16 PAŹDZIERNIKA 2016 /NIEDZIELA /17.00

RECITAL ORGANOWY

 

Wykonawca:

Arkadiusz Bialic – organy

Artur Lis – wizualizacje interaktywne 
(do utworu O. Messiaena)

 

Program: A. Vivaldi/J.S. Bach – Koncert a-moll BWV 593, W.A. Mozart – Andante F-dur KV 616, G. Bovet – Salamanca, G. Ligeti – Two Studies for Organ: Couleé, J.S. Bach – Preludium i fuga Es-dur BWV 552, O. Messiaen – La Nativité du Seigneur

 

DO ZOBACZENIA W FILHARMONII

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 września 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca