Muzyka

Saagara i Wacław Zimpel poza schematami world music

27 lutego ukaże się drugi album indyjskiej grupy Saagara, której liderem jest klarnecista Wacław Zimpel. - Pogodziłem się w końcu z tym, że nie zostanę hinduskim muzykiem klasycznym i postanowiłem pociągnąć muzyków z Saagary w zachodnią stronę - opowiada artysta o dziele.
Sesja nagraniowa "2" miała miejsce w Bangalore, w grudniu 2016 roku. - Mój pobyt w Indiach zaczęliśmy od kilku koncertów. Graliśmy na nich głównie materiał z pierwszej płyty, który jest dużo bardziej osadzony w tradycji muzyki karnatyckiej (klasycznej muzyki hinduskiej z południa Indii), niż "2" - wspomina Zimpel. - Z koncertu na koncert coraz bardziej rozszerzaliśmy nasze brzmienie o instrumenty elektroniczne. Z takim kiełkującym nowym kierunkiem rozwoju naszej muzyki weszliśmy do studia.

Artysta wyjaśnił, na czym polegają główne różnice między obydwiema płytami Saagary.

- Chciałem stworzyć materiał, w którym brzmienie hinduskie podporządkowane jest logice zachodnich form - mówi o krążku "2". - Chciałem trochę odwrócić sytuację. Pierwszy album Saagary wymagał ode mnie bardzo dużego kroku w stronę tradycji karnatyckiej, która bez reszty mnie fascynuje. Ale pogodziłem się w końcu z tym, że nie zostanę hinduskim muzykiem klasycznym i postanowiłem pociągnąć muzyków z Saagary w zachodnią stronę. Zależało mi na odnalezieniu naszego oryginalnego brzmienia poza schematami world music. Muzycy Saagary bardzo kreatywnie podchodzą do przetwarzania moich pomysłów i wkładają ogromny ładunek energetyczny w nagrywane ścieżki. Tworzymy swego rodzaju symbiozę.

"2" jest trzecim albumem, nad którym Zimpel pracował z berlińskim producentem moorycem.

Pierwszym singlem z krążka jest "Uprise", którego można posłuchać pod tym adresem.

Tracklista "2":
1. Daydream
2. Spring Fever
3. Hoofbeat
4. Uprise
5. Hot Blooded
6. Ebb and Flow
7. Lanes
8. Morphidia

W dniu premiery dzieła zespół zagra darmowy koncert premierowy w warszawskim Narodowym Instytucie Audiowizualnym. Następnie muzycy ruszą w trasę, która obejmie występy między innymi w Hamburgu, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, czy w Ukrainie.

Oto harmonogram:
25 lutego - Warszawa, Redakcja "Polityki"
27 lutego - Warszawa, Narodowy Instytut Audiowizualny
5 marca - Ukraine, Zaporizhia
6 marca - Ukraine, Zaporizhia - workshop
8 marca - Kraków, 86
12 marca - Hamburg, Brückenstern
15 marca - Śrem, SOK
16 marca - Poznań, Workshop na Akademii Muzycznej
17 marca - Poznań, CK ZAMEK
18 marca - Wroclaw, NFM

Wacław Zimpel to urodzony w 1983 roku w Poznaniu klasycznie wykształcony klarnecista. Grywa jazz i muzykę improwizowaną w międzynarodowych składach, muzykę żydowską w kwartecie Ircha, nagrywa płyty i koncertuje z muzykami z Indii. Ostatnio najbardziej pochłaniają go relacje między duchowością muzyki Wschodu a koncepcjami zachodniej minimal music. Te zainteresowania słychać na solowym albumie "Lines" (2016) oraz na płycie tria LAM - nagranej z Hubertem Zemlerem na perkusji i Krzysztofem Dysem na fortepianie.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 14 lutego 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca