Muzyka

Premiera teledysku Ola Igboaka (OIA) "Medytacje"!

 

"Medytacje" to piąty klip artystki, która kryje się pod pseudonimem OIA. Tym razem wokalistka zabiera nas w metaforyczną i dosłowną podróż.

 

Teledysk do "Medytacji" powstał w upalnym Lagos, największym mieście Nigerii i jego dawnej stolicy. W tworzeniu klipu pomagała miejscowa ekipa z operatorem i reżyserem Benem Elekwachi, a do wielu miejsc przepustką była zgoda lokalnej policji. OIA uchwyciła sceny z życia zwykłych ludzi, którego doświadczenie jest dla artystki sednem każdej podróży. W klipie zobaczymy nie statystów, a autentycznych mieszkańców Lagos, czekających przy Tafa Balewa Square na autobus, który może nie przyjechał, tłoczących się na miejscowym bazarku i przemierzających ulice tętniącej życiem dzielnicy Obalende czy Ikoyi.

 

-Szok był podwójny - mówi OIA - Moja obecność wzbudzała sporą sensację. Jako Europejka, miałam wiele przywilejów. Mieszkałam w wygodnym hotelu i po mieście poruszałam się samochodem. To coś zupełnie odmiennego od codzienności mieszkańców, dla których jestem pełna podziwu. Wielu z nich mieszkało w prowizorycznie wybudowanych domach, nie mówiąc już o dostępie do tak podstawowych miejsc jak sklep, lekarz czy nawet chodniki.

 

-Styczność z tak odmiennym środowiskiem zbudowała we mnie ogromny szacunek dla ludzi, którym ma co dzień brakowało dosłownie wszystkiego, ale na pewno nie optymizmu - dodaje OIA.

 

W "Medytacjach" OIA śpiewa "gdy jestem w podróży, rozciągam swój umysł / chłonę to jak gąbka okiem i żołądkiem". O tym, że podróże wzbogacają, nie trzeba mówi chyba nikomu. Z wyprawy do Lagos OIA przywiozła ogromną motywację. Jej źródło tkwi w zauważeniu olbrzymiego kontrastu między realiami Afryki a Europy i wynikających z tego faktu perspektyw. Utwór uczy optymistycznej empatii, która wynika z wychylenia się poza własne podwórko, przyjrzenia się obcym kulturom, czerpania z odmienności. W refrenie wokalistka wylicza miejsca dla niej ważne lub takie, które w pewien sposób ją inspirują. - To nie tylko artystyczne natchnienie, ale też rozwój samej siebie. Z tych wszystkich podróży przywiozłam jedno przeświadczenie: wszyscy jesteśmy do siebie podobni, mimo różnic kulturowych pozostajemy ludźmi - mamy swoje strachy, doskwiera nam słońce i tak samo irytujemy się, gdy autobus nie przyjeżdża na czas.

 

Jak powstał tekst "Medytacji"? Utwór OIA napisała jako notatkę na swoim telefonie. Jak sama przyznaje, to u niej częsta praktyka. Cho, jak dodaje z przekąsem, dość ryzykowna, bo już nie raz skasowała coś przypadkiem. "Medytacje" to nie tylko dosłowna podróż. To podróż wgłąb siebie, którą dokonuje się podczas wyjazdu poza swój kraj lub krąg kulturowy. - Tekst piosenki wyraża moją ogromną wdzięczność za to, co mam - mówi OIA. Utwór powstał częściowo w kuchni artystki, gdzie dogrywała chórki. Produkcją zajął się Maciek Rompski, który czuwał także nad całością płyty.

 

"Medytacje" to część płyty "Wyspa", debiutanckiego albumu OIA, okrzykniętego przez Jazzsoul.pl jedną z najlepszych soulowych płyt 2016 roku. Album łączy melodyczny pop, soul i delikatną elektronikę. OIA nie boi się odważnie mówić o sprawach dla niej ważnych – na płycie uwagę zwracają zaangażowane, mocne teksty. Za całością tekstów i muzyki stoi pochodząca z Krakowa, a mieszkająca w Londynie OIA, która kończy studia w tamtejszym The Institute of Contemporary Music. Jest absolwentką psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Muzyczną edukację pobierała w klasie skrzypiec, a później w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Udzielała się w chórkach takich artystów jak Junior Stress czy Lilu, a także w Chórze Katedry Wawelskiej. Do tej pory artystkę mogliśmy usłyszeć m.in. w Radiu Kraków, radiowej Trójce czy TVP Polonia.

 

Album "Wyspa" dostępny w serwisach Spotify, iTunes, Deezer, Google Play, Amazon Music, Tidal oraz na empik.com

OIA - “Medytacje”

Premiera teledysku: 21 marca 2017

 

https://www.facebook.com/oiaartist/?fref=ts

 

Mat

1273 artykuły 1 komentarz
Ukończył szkołę muzyczna I Stopnia w klasie tuby. Częste występy publiczne oraz współpraca w orkiestrach dętych pogłębiły w nim chęć kształcenia się w kierunku muzycznym. W 2013 roku rozpoczął studia na kierunku muzykologii w Krakowie. W…
Zasłużeni dla serwisu


przysłano: 22 marca 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca