Muzyka

Tricky znów zagra w Polsce

Tricky wraca na koncerty do Polski z materiałem z nowego albumu "Ununiform". To najbardziej triphopowy krążek legendy z Bristolu od wielu lat. Płyta ukazuje się 22 września zaś artystę zobaczymy na czterech listopadowych koncertach: 20 listopada w Warszawie (Niebo), 21 listopada w Poznaniu (CK Zamek), 22 listopada w klubie Kwadrat w Krakowie i na finał - 23 listopada we Wrocławskim Centrum Kongresowym.
"Ununiform" to pierwszy właściwy album Tricky'ego od czasu, gdy trzy lata temu przeprowadził się do Berlina. Na płycie towarzyszą mu wspaniałe wokalistki, m.in. Martina Topley-Bird, Franceska Bellmonte czy Asia Argento. Po mrocznym i nieco chaotycznym "Skilled Mechanics", jeden z pionierów trip-hopu oraz współzałożyciel Massive Attack na obczyźnie odnalazł spokój i twórczą wenę, powracając z dziełem dojrzalszym, zaskakującym tonem wewnętrznej harmonii i pogodzenia z losem.

Znaczący jest szczególnie powrót do współpracy w studio z Martiną Topley-Bird, która miała ogromy udział w sukcesie jego najsławniejszych krążków: "Maxinquaye", "Nearly God", "Pre-Millenium Tension" i "Angels With Dirty Faces". Jej głos słyszymy w opublikowanej właśnie singlowej piosence "When We Die". Świetny autorski materiał uzupełnia znakomita przeróbka przeboju Courtney Love i jej grupy Hole "Doll Parts".

Większość "Ununiform" powstawała w nowym mieście Tricky'ego, jednak cztery kawałki nagrał w stolicy Rosji. Podczas zimowej moskiewskiej sesji Anglik zaprosił do gwiazdy lokalnej sceny hiphopowej i beatowej - na płycie towarzyszą mu zatem świetni raperzy Scriptonite i Smoky Mo oraz producenci: Gazgolder i Vasiliy Vakulenko (odpowiedzialny za beat w pięknym singlowym "The Only Way").

Ciekawe, że Tricky wychodząc na prostą - zarówno na poziomie psychicznym jak i finansowym - stworzył krążek, który najmocniej nawiązuje do jego klasycznych dokonań i przypomina brzmienie jego pierwszych produkcji z okresu "Maxinquaye". Świetny singel "The Only Way" (do sprawdzenia tutaj) sam artysta opisał jako "Hell Is Round The Corner pt.2". - Niczego już nie muszę udowadniać, czuję się komfortowo czerpiąc z tego, co wcześniej sam zrobiłem - komentuje. Tę zmianę można też potraktować jako odpowiedź na nagrania artystów, którzy śmiało przyznają się do inspiracji muzyką Tricky'ego z lat 90. - od The xx po młodych i utalentowanych twórców jak Gaika czy CASisDEAD.

Brytyjczyk wrócił do korzeni nie tylko metaforycznie. Dorastał w rodzinach zastępczych i nigdy nie interesował się historią swojego rodu. Dopiero za sprawą wystawy "Bristol Soundsystem Culture" odkrył, że jego dziadek w latach 60. był twórcą jednego z pierwszych brytyjskich soundsystemów, zdobywając lokalną sławę jako DJ Tarzan The High Priest. Warto też zwrócić uwagę, że poza Martiną i Franceską Bellmonte na płycie pojawia się też inna z dawnych sympatii muzyka - znana aktorka Asia Argento, a także młode wokalistki: Terra Lopez, Mina Rosa czy Avalon Lurks. Głos tej ostatniej słyszymy w poruszającej przeróbce piosenki Courtney Love i jej grupy Hole "Doll Parts". - Ludzie mi mówią, że ta płyta brzmi jak Tricky, ale co to faktycznie oznaczak - pyta retorycznie twórca. Płyta "Ununiform" to piękna, intensywna, osobista odpowiedź na to pytanie. Równie obiecująco zapowiadają się zatem koncerty Tricky'ego, którego w listopadzie czterokrotnie zobaczymy w Polsce: w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu.

Bilety już w sprzedaży: Biletomat.pl, Eventim.pl, Ticketpro.pl oraz salony EMPiK, Mediamarkt, Saturn.

źródło: megafon.pl
przysłano: 21 września 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca