Muzyka

Opowieści improwizowane Rozdział VI: Roz-wiązania

20 kwietnia w Kawiarni Między Wierszami odbędzie się kolejne jazzowe spotkanie pod szyldem Opowieści Improwizowanych. „Tym razem będziemy się opierać na improwizowanym wiązaniu różnych instrumentów i roz-wiązywaniu muzycznych połączeń. Podobnie jak w chemicznych wiązaniach będziemy żonglować instrumentami i dźwiękami tworząc na żywo nowe „cząsteczki” - od solowego brzmienia instrumentu poprzez rozmaite duety i trio po pełne brzmienie kwartetu" – mówi Jakub Paulski, gitarzysta i pomysłodawca projektu Opowieści Improwizowanych.

 

Na saksofonie zagra wrocławski muzyk Adam Bławicki, który jak nikt inny łączy amerykańską tradycje jazzową ze słowiańskim liryzmem i melodyką. Na scenie towarzyszyć mu będzie kontrabasista Rafał Różalski. Razem z Witoldem Janiakiem i Kamilem Miszewskim nagrał płytę „Zagrajcie swoją muzykę…”, gdzie na bazie tradycyjnych melodii ludowych budują jazzową opowieść o naszej kulturze, tradycji i tożsamości. Skład uzupełnią pomysłodawcy Opowieści Improwizowanych – pianista Miłosz Oleniecki i gitarzysta Jakub Paulski. Oleniecki współtworzy muzyczny kolektyw P.Unity, współpracował z m.in. Michałem Urbaniakiem czy Wojtkiem Mazolewskim, jak również i popowymi artystami: Natalią Nykiel, Kasią Lins czy amerykańskim piosenkarzem Nickiem Sinckler. Jakub Paulski współtworzy wiele jazzowych składów, m.in.: Sound of Affection, Jakub Paulski Quartet, Jakub Paulski Trio, jest częścią grupy teatralnej Afront, specjalizującej się w spektaklach improwizowanych.

 

- „Dla każdego z nas improwizacja i swoista uporządkowana swoboda tworzenia muzyki na żywo jest jednym z ważniejszych elementów życia. Przeniesiemy słuchacza w świat naszych autorskich kompozycji. Zaproszeni muzycy przygotowali swoje utwory, które będą wykonane po raz pierwszy w wyjątkowych aranżacjach i oprawie brzmieniowej. Co więcej, część utworów została specjalnie skomponowana na to wydarzenie i będzie miała swoją premierę w Między Wierszami” – mówi Jakub Paulski.

 

Opowieści Improwizowane to otwarte dla publiczności spotkania muzyków, których spoiwem jest improwizacja. Każdy z muzyków poprzez swoją wrażliwość, muzyczny zmysł, ale także dzięki wspólnemu zrozumieniu i graniu przekazuje publiczności swoje muzyczne historie, inspiracje i emocje. Do tej pory w ciągu poprzednich Opowieści na spotkania gościli m.in.: skrzypek Jakub Wosik, gitarzysta Mikołaj Poncyliusz, wokalista Rafał Iwański, saksofonista Łukasz Poprawski oraz Franciszek Pospieszalski. Cykl Opowieści Improwizowanych jest współfinansowany przez Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

 

Koncert odbędzie się w ramach wydarzenia Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych 2018.

 

 

20 kwietnia,

godz. 19:30            

wstęp wolny

Księgarnia Między Wierszami, ul. Grochowska 288

https://www.facebook.com/events/496470247417278/

https://www.facebook.com/events/1863163773694974/

 

Adam Bławicki

wielowymiarowy saksofonista jazzowy, aranżer, kompozytor. Poprzez swoją muzykę pragnie łączyć amerykańską tradycję ze słowiańskim liryzmem i melodyką. Często awangardowy i nieszablonowy. Bazując na dorobku kulturowym szuka w muzyce własnego „ja” i często je znajduje. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie saksofonu jazzowego dr hab. Janusza Brycha. Wielokrotny laureat nagród indywidualnych i zespołowych na festiwalach: Krokus Jazz Festiwal, Blue Note Poznań Competition, XX Ogólnopolski Przegląd Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych, XXI Big Band Festiwal Nowy Tomyśl. Współpracował z zespołami Jakub Paulski Quartet, Kuba Lechki Quintet, Dominik Gawroński Quintet, oraz Eklektik Orchestra, Wrocław Respect Orchestra, Bartek Pernal Orchestra.

 
Rafał Różalski

kontrabasista. Ukończył wydział jazzu na tzw. „Bednarskiej”, obecnie student Akademii Muzycznej w Łodzi. Laureat licznych nagród na konkursach (m.in. Tarnów Jazz Festival, Blue Note Festival). Występuje w licznych składach, m. in: Witold Janiak trio z którym nagrał i wydał płytę „Zagrajcie Swoją Muzykę”.


Miłosz Oleniecki

pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Absolwent szkoły muzycznej im. K. Szymanowskiego w Warszawie (klasa fortepianu prof. M. Niemiry), Wydziału Jazzu Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (klasa fortepianu jazzowego prof. W. Majewskiego) oraz Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Kształcił się pod okiem wybitnych pianistów takich jak: Aaron Goldberg, Bogdan Hołownia czy Jan Jarczyk. Współtworzy muzyczny kolektyw P.Unity, przy którego debiutanckim albumie „Mango EP” odpowiedzialny był również za produkcję muzyczną. Jest liderem autorskiego tria jazzowego w którego skład wchodzą Rafał Różalski i Rafał Dutkiewicz. Współpracował z artystami uprawiającymi najróżniejsze style muzyczne - od popu, jazzu, country, poprzez hip hop, aż po muzykę elektroniczną oraz eksperymentalną czy improwizowaną - takimi jak Michał Urbaniak, Wojtek Mazolewski Quintet, Łukasz Zagrobelny, Natalia Nykiel, Ortega Cartel, Lavocholics, Janusz Tytman, Nick Sinckler, Michał Sołtan, Kasia Lins, Martina M.

 
Jakub Paulski

gitarzysta, lider m.in.: Jakub Paulski Quartet, Opowieści Improwizowane, Violin&Guitar Duo. Współpracuje z różnorodnymi zespołami wykonującymi muzykę̨ jazzową, klasyczną, rozrywkową oraz tworzy muzykę̨ do spektakli teatralnych. Od kwietnia roku 2015 jest częścią zespołu Soup City - detektywistycznego spektaklu familijnego z udziałem utalentowanych młodych lalkarzy wraz z muzyką jazzową na żywo. Od 2016 roku dołączył do grupy teatralnej Afront specjalizującej się w spektaklach improwizowanych do których tworzy muzykę na żywo. Laureat licznych konkursów muzycznych, m.in.: 3 miejsce w Azoty International Jazz Contest z zespołem Sound of Affection; 1 miejsce w X Europejskich Integracjach Muzycznych w Żyrardowie z zespołem Sound of Affection; 2 miejsce w Blue Note Jazz Competition 2017 z zespołem Jakub Paulski Quartet.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 kwietnia 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca