Muzyka

Jazz w Akwarium | Nowicki/Święs/Frankiewicz Trio

PATHFINDER, NOWICKI / ŚWIĘS / FRANKIEWICZ TRIO

to projekt trójki cenionych polskich muzyków jazzowych: Radek Nowicki na saksofonach, Andrzej Święs na kontrabasie i Sebastian Frankiewicz za perkusją. Każdy z muzyków posiadł wystarczające kwalifikacje do rozpoczęcia autorskiej kariery, liczne nagrody na konkursach i festiwalach, będące dowodem instrumentalnego kunsztu. Współpraca fonograficzna i koncertowa z twórczymi muzykami jazzowymi z Polski i zagranicy to niekwestionowane atuty tego składu. Nowicki / Święs / Frankiewicz Trio wykorzystuje swoje mistrzostwo techniczne do inteligentnej gry z tradycją, która konfrontowana z nierzadko rebeliancką postawą daje zdumiewający efekt. Balansując między free jazzem a tonalnym graniem, odnajdują swój głos, który brzmi świeżo i inspirująco. Premiera płytowa miała miejsce na jednym z największych festiwali jazzowych w Europie, jakim bez wątpienia jest Copenhagen Jazz Festival, na którym Nowicki /Święs / Frankiewicz Trio dało porywający koncert.” Obecnie zespół jest przed wydaniem kolejnej płyty pt. „Overtones”.

 

(...) a very strong debut with great performances and a lot of interesting moments, which should make the trio members proud of their work. Definitely worth investigating!

By Adam Baruch

 

„Trio saksofonisty Radka Nowickiego, kontrabasisty Andrzeja Święsa i perkusisty Sebastiana Frankiewicza wystąpiło na Copenhagen Jazz Festival 2012, zbierając entuzjastyczne opinie. Tworzą je muzycy z dużym doświadczeniem, ale ciągle młodzi i żądni odkrywania własnej drogi w jazzie. Z tym większym oczekiwaniem sięgnąłem po ich album „Pathfinder” i od razu stwierdziłem, że właśnie takich nagrań wciąż brakuje wśród polskich płyt - ambitnych, intrygujących i przyjaznych dla uszu. Album zawiera oryginalne kompozycje muzyków. Wyjątkiem jest „Pyramid Song” grupy Radiohead. Dlaczego tak często jazzmani sięgają właśnie po ich utwory? Bo są melodyjne, mają złożoną strukturę i wyzwalają inwencję improwizatorów. Za sprawą tria „Pyramid Song” stał się nokturnem w coltrane’owskim stylu. Frazy saksofonu przeszywają powietrze i wdzierają się głęboko w serce wzbudzając żałość i smutek. Są i radosne tematy, jak „Gardens of the Vistula” Frankiewicza z szybkim rytmem perkusji i powoli rozwijającą się melodyjną linią saksofonu. Ujmujący wstęp do swojej kompozycji „For Aunt Marry” zagrał na kontrabasie Andrzej Święs. Liryczną melodię rozwija na saksofonie sopranowym Radek Nowicki. Naturalne brzmienie akustycznych instrumentów uchwycił Jan Smoczyński w swoim Studiu Tokarnia. Do tak żarliwej i ciekawej muzyki chętnie się wraca.”

Marek Dusza

„Listen to it twice or better four or five times, put on some headphones and listen to it again – at some point it will light up and the interplay will become tangible. This is true even though the Tokarnia Studio did a very good job, the audio quality is stunning. It’s simply that we have here one of those albums that take their time to become accessible but experience has shown that those are the ones that persist! It will be exciting to see where this young trio that was founded only last year will be heading. And I’m reallly looking forward to hearing them live! This debut certainly is fascinating, and it’s not solely the warm tone that sets these three apart from other saxophone trios.”

By Dirk Blasejezak

Jazz w Akwarium | Nowicki/Święs/Frankiewicz Trio

kup bilety WARSZAWA
Akwarium - Skwer Hoovera 2019-12-04
4 grudnia 2019
WARSZAWA

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: eventim
przysłano: 15 listopada 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca