Muzyka

Cenzura i wrzenie wokół Kazika! Niedźwiecki, Kydryński, Wrona - legendy odchodzą z Trójki!

Do czego doprowadzi cenzura mediów publicznych w Polsce rządzonej przez PIS? Do upadku mediów?, demokratycznej Polski?, czy władzy PIS? Czy piosenka puszczona w Trzecim Programie Polskiego Radia spowoduje rewolucję?

Największe sławy radiowej Trójki: Marek Niedźwiecki, Hirek Wrona i Marcin Kydryński odchodzą z programu, po tym jak w piątek, 15 maja władze tej stacji ocenzurowały notowanie legendarnej Listy Przebojów Trójki, na której szczyt dotarł nowy singiel Kazika Twój ból jest lepszy niż mój.

 

CENZURA w TRÓJCE 

 

Notowania ostatniej edycji Listy Przebojów Trójki ze zwycięską piosenką Kazika zostały usunięte ze stron Polskiego Radia, podobnie wszelkie wspominające o tym artykuły.

 

Próbując „uzasadnić” to jawne łamanie podstaw demokracji, prawa do swobodnej wypowiedzi i wolnych mediów, dyrektor i redaktor naczelny Programu III Polskiego Radia, Tomasz Kowalczewski stwierdził w oświadczeniu, że „ Podczas elektronicznego głosowania nad Listą Przebojów Trójki w dn. 15.05.2020 r. został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy.”

 

Z kolei wiceminister Janusz Kowalski napisał na Twitterze, że popularny Niedźwiedź  "był zarejestrowany jako tajny współpracownik komunistycznej bezpieki" – próbując w ten sposób zdyskredytować znanego dziennikarza i jednocześnie przekierować uwagę z własnego działania, będącego powrotem do najgorszych komunistycznych praktyk, na rzeczone komunistyczne inklinacje Niedźwieckiego (sic!).

Niedźwiecki, Kydryński, Wrona – legendy odchodzą z Trójki! 

 

W tej sytuacji nikogo potrafiącego czytać ze zrozumieniem, nie dziwi chyba jednoznaczna reakcja jednego z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy muzycznych w Polsce – Marka Niedźwieckiego, który rzucił pracę w Trójce i wydał następujące oświadczenie:

 

„ W związku z sytuacją, która zaistniała wokół piątkowego notowania LP3 oraz posądzeniem mnie o nieuczciwość w przygotowywaniu audycji, którą prowadzę od ponad 35 lat, kończę współpracę z Programem III Polskiego Radia”.

 

W geście solidarności i proteście na to jawne łamanie prawa, ale i niesmaczne zachowanie przedstawicieli rządu i dyrekcji Trójki, odchodzą  z niej również – Hirek Wrona i prowadzący od 31 lat swoją muzyczną Siestę – największy czarodziej Polskiego Radia – Marcin Kydryński. W wyemitowanej dzisiaj Sieście dziennikarz łamiącym się momentami głosem pożegnał się ze słuchaczami, ogłaszając swoją solidarność z Niedźwieckim i niezgodę na cenzurę polityczną w Trójce. Na zakończenie wypowiedzi pod adresem przedstawicieli rządu Marcin Kydryński powiedział:

Dodam od siebie, że warto im w upadku pomóc. Zaczynając od niezgody na ich szaleństwo. I nie zaszkodzi pamiętać: w Portugalii Rewolucja Goździków, która obaliła dyktatora, też zaczęła się od włączonej w radiu piosenki Paola de Carvalho".

To już nie jest tylko komentarz ani niemy protest – to jest przypomnienie nam wszystkim, obywatelom wolnego państwa europejskiego, że mamy prawo protestować i w sposób pokojowy, ale stanowczy, walczyć o swoje prawa!

 

Wystąpienie Marcina Kydryńskiego można obejrzeć na instagramowym profilu Mariusza Szczygła: https://www.instagram.com/tv

 

 

Kazik Satszewski – satyra na hipokryzję władzy 

 

 

O co ta cała afera? Z jakiego powodu rząd RP i zarząd Trzeciego Programu Polskiego Radia dokonały zamachu na wolność słowa i niezależność mediów w Polsce?

 

Ano z powodu genialnie prostej i kąśliwie trafnej satyry na hipokryzję polskiej władzy w utworze Kazika Staszewskiego Twój ból jest lepszy niż mój, promującej nowy album artysty „Zaraza”. Płyta powstała we współpracy z multiinstrumentalistą i kompozytorem  Wojtkiem Jabłońskim.

 

Singiel Kazika ukazał się 8 maja. 17 maja oficjalny clip utworu na Youtube miał już prawie 4 200 000 odsłon. Kto jeszcze nie słyszał – powinien. Kazik jak zwykle jest bezpośredni i dotyka tematu, o którym mówi się w mediach społecznościowych znacznie dłużej niż od 10 kwietnia – tematu pozycji pana Jarosław Kaczyńskiego i jego świty w naszym kraju – pozycji absolutnie uprzywilejowanej i nie liczącej się z prawem, nawet z tym prawem, które partia rządząca sama ustanawia dla całego narodu.

 

Wszyscy znamy sytuację z 10 kwietnia 2020. Kwarantanna, cmentarze zamknięte, obostrzenia wprowadzone, odległość między ludźmi na ulicy i w sklepach musi być zachowywana, działa zakaz zgrupowań. Prezes PIS, Jarosław Kaczyński w otoczeniu premiera Morawieckiego i sporej grupy polityków, ochroniarzy i obsługi technicznej pojawia się pod symbolicznym grobem prezydenta Lecha Kaczyńskiego w celu uczczenia pamięci brata i innych ofiar katastrofy smoleńskiej. Żadne zasady kwarantanny nie są zachowane. 

 

Kazik komentuje to zdarzenie w utworze „Twój ból...”, nie rozumiejąc najwidoczniej łamania zasad kwarantanny. Załóżmy jednakowoż, że uzasadnienie przedstawicieli rządu tłumaczącego wspomnianą sytuację ma sens. W oświadczeniu czytamy, że Jarosław Kaczyński "nie był tam jako osoba prywatna, tylko w delegacji, która była częścią uroczystości państwowych".

 

Pytam, jeśli nawet Kazik jest stronniczy i niesprawiedliwie ocenia sytuację, to czy to jest uzasadnienie stosowania cenzury wobec jego utworu w państwowych mediach? Kazik to szanowany Artysta. Ma prawo mówić, o czym zechce. Szczególnie, że mimo bezpośredniości przekazu, nie ma w jego utworze ani nawoływania do agresji, ani żadnych zagrażających porządkowi społecznemu treści. To zwykła ironia i sarkazm.

 

Pan premier Morawiecki na swoim profilu FB twierdzi, że cała afera wokół piosenki Kazika jest tematem zastępczym, który odwodzi społeczeństwo od skupienia na walce z Koronawirusem. Premier nie zauważa chyba, że problemem nie jest już w tej chwili kwestia zasadności uczczenia pamięci Lecha Kaczyńskiego i innych poległych w katastrofie smoleńskiej – czego formę odważył się zakwestionować legendarny polski muzyk Kazik, tylko problemem, który wstrząsnął zarówno środowiskiem dziennikarzy, jak i artystów jest podjęcie  agresywnej i niezgodnej z konstytucjonalnym prawem do wolności wypowiedzi akcji ocenzurowania audycji radiowej w Programie III Polskiego Radia.

 

Tematem zastępczym jest raczej domniemana agenturalna przeszłość Marka Niedźwieckiego. Nie interesuje mnie dzisiaj czy redaktor Niedźwiecki podpisał w czasach komunizmu jakieś cyrografy, interesujące jest natomiast to, że właśnie w tej chwili władza ujawnia te informacje, tym samym dyskredytując dziennikarza wykonującego swoją pracę w sposób, który nie podoba się politykom. To są techniki komunistycznego reżimu. Czy mamy rozumieć, że służby będące na usługach rządzącej partii trzymały tego „asa w rękawie”, tego „haka” na "Niedźwiedzia" – na taką właśnie okazję? Dlaczego wcześniej nie ogłoszono agenturalnej przeszłości dziennikarza?

 

Do czego doprowadzi cenzura mediów publicznych w Polsce rządzonej przez PIS?

Do upadku wolnych mediów?, demokratycznej Polski?, czy władzy PIS?

Czy piosenka puszczona w Programie III Polskiego Radia doprowadzi do rewolucji?

 

Mam wrażenie, że czas na odważne przemyślenie tych pytań właśnie nadszedł.

 

Redaktor prowadzący -

Paweł Kaczorowski

 

* * *

 

Kazik, Twój ból jest lepszy niż mój – z albumu „Zaraza”, SP Records,

Premiera 8 maja

słowa: Kazik Staszewski,

muzyka: Kazik Staszewski, Wojtek Jabłoński,

KULTOWE Studio

 

 

Tekst piosenki:

 

Zamknięte cmentarze to na skutek zdarzeń

ostatnich tygodni, ostatnich wydarzeń

na łańcuchy patrzę, ocieram łzy

tak jak i Ty

tak jak i Ty

 

Otwiera się brama, ja nie wierzę oczom

czy jednak się rzeczy inaczej potoczą

podbiegam, Twoje karki krzyczą stój,

bo Twój ból jest lepszy niż mój,

Twój ból jest lepszy niż mój

 

Ból ukoić możesz Ty jeden

wszyscy inni wpadli w biedę

limuzyny dwie jedna cały cmentarz Twój

lepszy niż mój

 

Na ulicach i w mieszkaniach

duch miłości się wyłania

limuzyny dwie jedna cały cmentarz Twój

większy niż mój

 

Cztery lata temu dziesiątego kwietnia

Marii prosto pod koła córka uciekła

Maria nie przekroczy bramy dziś tej,

bo Twój ból jest lepszy niż jej

Twój ból jest lepszy niż jej

 

Józef miał ojca, żonę i syna

I tego się dnia dla nich czas ten zatrzymał

Józef nie wspomni dzisiaj dnia tego

Twój ból jest lepszy niż jego

Twój ból jest lepszy niż jego

 

Ból ukoić możesz Ty jeden

wszyscy inni wpadli w biedę

limuzyny dwie jedna cały cmentarz Twój

lepszy niż mój

 

Na ulicach i w mieszkaniach

duch miłości się wyłania

limuzyny dwie jedna cały cmentarz Twój

lepszy niż mój

 

Ja tam po prawdzie nie kocham cmentarzy

gdy mama mnie prosi to z nią tam pojadę

na grobie ojca kładę kwiatów strój

Twój ból jest lepszy niż mój

Twój ból jest lepszy niż mój

 

Co za piękny dzień dzisiaj nam wszystkim dano

pamiętać o wszystkich, których zabrano

po drugiej stronie stoją i ronią łzy

tak jak i Ty

tak jak i Ty

tak jak i Ty

tak jak i Ty
 

 

 

***

 

Redakcja serwisu Wywrota.pl poszukuje współpracowników do działu muzycznego:

 

https://www.wywrota.pl/muzyka/

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia


Redakcja

Redakcja

23 z Internetu
7596 artykułów 1720 tekstów 66 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Majowy
Majowy 18 maja 2020, 02:28
Ujmująco dyskretny cień przesady
Irena   Świerżyńska
Irena Świerżyńska 19 maja 2020, 04:26
Witam - było jest i będzie - odpowiem wierszem
Pustka i ciemność w oddali mgła
cicho, cicho sza
dziś gryzie wsza
pulsuje kopie
honor odbiera.

Urząd bogaty królewskie szaty
konsylium pan zbiera.
Po co i komu takie klimaty
nowe maniery w teatrze cieni.

Zawitał petent
to tylko mysz szara
do nory
zaśpiewał pan urzędowy
zapomniał dziś głowy ?

Ciemna piwnica cię czeka
chwilowe zaćmienie
a jednak
żywa natura, obraz prawdziwy
postać człowieka
ten myśli i czuje świat nowy buduje
łata już dziury
nie czeka kiedy zadepczą
zagryzą biurkowe szczury.

Wraca stare w młodym duchu
ironia, kpiny
wyniosłe ucho
zgnębić , odebrać nadziei puch
tamte kroki stary ruch.

Opuść tę rolę
bogate teorie wiedzy
puste, płytkie zagony życia
twoja miedza dziś mierzy
lodem pulsuje i mrozem śnieży

Irena Świerżyńska - z tomiku - Znajdziesz swa duszę - wydane 2017 r
20 maja 2020, 17:31
Upolityczniony gniot. Dwóch żuli jakby wyszli z kryminału.
Pamiętający Komunę
Pamiętający Komunę 21 maja 2020, 19:12
Zasiedziałe kanalie - nadal knujecie
Nemo
Nemo 23 maja 2020, 18:25
Wielu z tych dziennikarzy pracowało w latach 80. W stanie wojennym. I teraz oni bronią wolności słowa, a wtedy realne łamanie kręgosłupów im nie przeszkadzało. Stanowili wentyl bezpieczeństwa dla komuny. I nie przekonuje mnie narracja, że za PRL Trójka była takim fajnym radiem, a teraz jest niby takim złym. A już na pewno nie przekona mnie twierdzenie, że Kaczyński jest gorszy od Jaruzelskiego. Nie kupię tak absurdalnego tłumaczenia. A Trójkę należało już dawno oczyścić.
25 maja 2020, 18:22
Trójkowi mają wode zamiast mózgu. Radiowcy dali sie pokroić za Kazika. Teraz zostali na bruku z wilczym biletem. A Kazik smieje sie z powodu darmowej reklamy swej kolejnej niszowej płytki. Warto bylo ginąć za gniota?
przysłano: 18 maja 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca