Muzyka

Nowa płyta Oli Igboaki „Belo” – rewelacyjnej wokalistki i tekściarki – zapis duchowego przebudzenia

Nowa płyta Oli Igboaki „Belo” to strumień pozytywnej energii, wspaniałe wokalizy, niebanalne i odważne teksty, intrygujące aranżacje – słowem: rewelacja. Polecam gorąco! – Paweł „Ivo” Kaczorowski

 

Jej debiutancka płyta – Wyspa, wydana pod pseudonimem OIA , prezentująca oryginalną mieszankę soulu, popu i elektroniki, uznana była przez wielu dziennikarzy muzycznych za album 2016 roku.

 

Album Belo, utrzymany jest w klimacie muzyki soul, określanym przez artystkę mianem poetyckiego, refleksyjnego z elementami hip hopu. Tak naprawdę ciężko to przypisać jakiejkolwiek sztywnej kategorii muzycznej i być może dlatego artystka jest tak intrygująca zarówno muzycznie jak i tekstowo. Nie podąża za modą i trendami. Jest wierna swoim fascynacjom artystycznym, które w dużej mierze oscylują wokół „czarnych” brzmień. Artystka przyznaje, że tak naprawdę muzyka podporządkowuje się słowu. To ono odgrywa największą rolę przy tworzeniu każdej piosenki.

 

Artystka opowiada o swojej nowej płycie:

 

Dlaczego Belo? Ponieważ wszystkie teksty napisałam w mieście Belo Horizonte w Brazylii, gdzie pojechałam przyjrzeć się terapii ADI/TIP opartej na bezpośrednim dostępie do podświadomości. Był to absolutnie magiczny i przełomowy czas mojego życia. W Belo brałam udział w codziennych sesjach opartych na długotrwałej wizualizacji z zamkniętymi oczami. Po każdej takiej sesji od razu opisywałam obrazy, które wyłoniły się z mojej podświadomości - moja głowa kipiała od emocji i obrazów gotowych do przelania w wiersze. Nigdy nie pisało mi się tak szybko i lekko, prawie tak jakby słowa nie przychodziły ode mnie.

 

Proces twórczy i duchowe przebudzenie

 

Ta płyta to dość osobista podróż w głąb siebie i próba zrozumienia natury człowieka, swojego potencjału oraz siebie w połączeniu z czymś większym niż tylko „ja”. Spojrzałam na wszystko spokojniej i dojrzalej, doznałam pewnego rodzaju przebudzenia. Wynikiem tego procesu jest piękne doświadczenie dobroci, zrozumienia, wybaczenia, łagodności, połączenia i otwarcia się na nowe. Stąd też nazwa Belo ma dla mnie podwójne znaczenie – Belo jako miasto, gdzie to się stało oraz „belo” z portugalskiego – piękno. Belo, gdzie czas dla mnie na dwa tygodnie stanął zupełnie w miejscu. 

 

Po powrocie do domu w Londynie napisałam muzykę jak zwykle przy pianinie. Partie instrumentalne zostały nagrane w Londynie, gdzie mieszkam, z muzykami poznanymi podczas studiów w The Institute of Contemporary Music Performance. Wokale nagrałam w Krakowie. Jest to wyjątkowa dla mnie płyta pod jeszcze jednym względem, otóż w trakcie sesji nagraniowych byłam w piątym miesiącu ciąży...


 

*
Ola Igboaka to pochodząca z Krakowa, a mieszkająca w Londynie wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, absolwentka londyńskiego The Institute of Contemporary Music. Jest też absolwentką psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Muzyczną edukację pobierała w klasie skrzypiec, a później w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Udzielała się w chórkach takich artystów jak Junior Stress czy Lilu, a także w Chórze Katedry Wawelskiej. Do tej pory jej utwory mogliśmy usłyszeć m.in. w Radiu Kraków czy Programie Trzecim Polskiego Radia.


*

Ola Igboaka

Album: Belo – premiera 01.05.2020

Dystrybucja: Agora Digital

Teksty i muzyka: Ola Igboaka

 

Płyta w całości dostępną jest na platformie YouTube - posłuchajcie! 

 

Na temat twórczości Oli przeczytaj również:

1. Mateusza Marca recenzję pierwszej płyty Oli Igboaka, pt. Wyspa:  Fantastyczna podróż

2. Wywiad Mateusza z Aleksandrą: Moja muzyka jest manifestem niezależnego myślenia!

 

Tekst, na podstawie materiałów nadesłanych przez Artystkę - redakcja

Redakcja

Redakcja

23 z Internetu
7609 artykułów 1720 tekstów 66 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


przysłano: 20 czerwca 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca