Muzyka

10 Urodziny Śpiewnego Świata. Koncert Kapeli Hanki Wójciak i performance ZARANNA

 

 

Kiedy słucham piosenek piosenek Kapeli Hanki Wójciak odstawiam proszki i oddycham głęboko, wychodzę na balkon zaczerpnąć świeżego powietrza, a już po chwili tańczę albo robię jogę. Wypełnia mnie czarodziejski, czasem szamański głos (siła i przestrzenność głosu artystki i struga isntrumentalnych ilustracji),  urzeka wokaliza i niesie masa pozytywnej energii wydobywanej z bogatego instrumentarium akustycznych instrumentów. Głębia w połączeniu z ciepłą, iskrzącą wręcz barwą i tą najprostszą i najpiękniejszą intencją śpiewaczą i muzyczną: miłością życia, żarem życia. Słucham i budzę się w innym świecie. Zaśpiewanym. To ma taką moc. Taki flow. 

 

Nie ma piękniejszej chwili

 

Liryczne i refleksyjne teksty. Ludowe opowieści, smutne i proste ludyczne obrazy o samotności i miłości, o śmierci i pożądaniu, i o tej ekscytacji z jaką wybucha słońce w oczach młodej kobiety, co idzie w świat. Wokalistka jest w swojej ludycznej poetyce świadoma i swobodna, potrafi też urzekać aktorskimi interpretacjami tekstu,  w jej doskonale wykształconym głosie, mieści się mnóstwo energii źródeł, czystego zachwytu życiem. Skrzypce, kontrabas, mandolina, gitary, tamburyna, bębny i bębenki. Świetne aranżacje. Chóry, polifonie i harmonie. Bukiet możliwości. Pieśń jako forma kontaktu ze światem. Pięknie.

 

Gdy z takim nastawieniem czytam w zapowiedziach koncertu Kapeli Hanki Wójciak i performance'u ZARANNA, że będzie to „podróż w czasie, ku zaraniu współdzielonego Uniwersum, ku zaraniu pieśni”, budzi się we mnie pragnienie uczestnictwa w tym święcie Śpiewnego Świata.

 

Paweł Kaczorowski, red. serwisu Wywrota.pl

 

Pieśń powitalna Kapeli Hanki Wójciak

 

 

A oto zapowiedź Organizatorów - Nowohuckiego Centrum Kultury:

 

Już za miesiąc w Nowohuckim Centrum Kultury swój jubileusz sceniczny będzie świętować Hanka Wójciak.

W niezwykłym koncercie wezmą udział: KAPELA Hanki Wójciak w składzie: Hanka Wójciak, Tomasz Czaderski, Jacek Długosz, Mateusz Frankiewicz, Jakub Piechnik, Tomasz Pawlak oraz zaproszeni Goście: Susanna Jara, Asia Nawojska i Alicja Tanew.  

 

Hanka Wójciak –  wokalistka, autorka tekstów i muzyki, dziennikarka. Laureatka m.in. Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej, Studenckiego Festiwalu Piosenki, Festiwalu Twórczości Korowód, Rock & Chanson Festival. Jej głos można usłyszeć m.in. na płytach Jarka Śmietany, Anny Treter, Naked Mind. Założycielka i liderka KAPELI Hanki Wójciak, z którą wydała dwie autorskie płyty: Znachorka (2014) i Zasłona (2017).

 

 

DOBRY WIECZÓR U HANKI WÓJCIAK  

koncert i performance Hanki oraz Jej Przyjaciół w 10 urodziny pewnego „Śpiewnego Świata”…


 

Kiedy 10 lat temu wygrywała 46. Studencki Festiwal Piosenki radość mieszała się z goryczą. „Wyrosła” i „w świat poszła” – emocje i uczucia, które nią targały, zaklinała w piosenki. Nie potrafiąc odmienić rzeczywistości, stworzyła przestrzeń, w której mogła „wykrzyczeć w niebo wszystkie żale”, odmieniać przeznaczenie „siłą czarów znachorki” czy prosić „jasne duchy” o siłę i utulenie. To wtedy zawiązała się jej KAPELA i pojawili się LUDKOWIE, którzy chcieli słuchać tych opowieści, wyśpiewywać je wspólnie, śpiewem i tańcem nacieszyć się „do syta”. 


 

Ta dziewczyna to ja Hanka Wójciak. Dziś, przepełniona wdzięcznością, po góralsku Was przywołuję: 


 

Chebojcie na 10-te urodziny Śpiewnego Świata, który bez Was byłby NIEMOŻLIWY. 


 

Oj, LUDKOWIE, żebyście wiedzieli, jakie szykujemy Wam niespodzianki! Performance ZARANNA będzie jedną z nich, umożliwi nam on swoistą podróż w czasie, ku zaraniu współdzielonego Uniwersum, ku zaraniu pieśni.


 

Nie zabraknie piosenek, które dobrze znacie z albumów ZNACHORKA i ZASŁONA, acz kilka z nich zabrzmi zupełnie inaczej niż się spodziewacie! Zaśpiewam dla Was także pieśni, o których… ptaszki ćwierkają, że to zaczyn naszej trzeciej płyty: ZAMIŁOWANA.


 

Dobry Wieczór odbędzie się w NOWOHUCKIM CENTRUM KULTURY – przestrzeni, w której poczujecie się bezpiecznie, gdzie będziecie zaopiekowani; w miejscu nakręcającym kulturę!


 

Na scenie pojawią się trzy magnetyczne osobowości: Susanna Jara, Asia Nawojska i Alicja Tanew moje śpiewne duszki, jakże wspaniałe w swej inności! Dzięki Nim ten wieczór będzie niepowtarzalny, jedyny. 


 

O reszcie niespodziewajek cicho sza…


 

Chebojcie LUDKOWIE!


 

Hanka


 

W koncercie jubileuszowym 10 października na Scenie NCK wystąpią: 

 

KAPELA Hanki Wójciak w składzie: 


Hanka Wójciak śpiew 

Tomasz Czaderski instrumenty perkusyjne 

Jacek Długosz gitara 

Mateusz Frankiewicz kontrabas 

Jakub Piechnik mandola 

Tomasz Pawlak skrzypce 

 

oraz zaproszeni Goście: 

 

Susanna Jara śpiew 

Asia Nawojska śpiew, piano 

Alicja Tanew śpiew, piano 

 

10 pazdziernika 2020, 19:00 NCK - Nowohuckie Centrum Kultury
Kraków
Paweł Kaczorowski - Ivo

Paweł Kaczorowski - Ivo

45 Polska
68 artykułów 18 tekstów 486 komentarzy
Paweł Kaczorowski - pseudonim: "Ivo" (PiK): ur. w 1975 r., studiował filozofię na UWr.; krytyk literacki, poeta, performer, moderator wydarzeń artystycznych Twórca projektów, m.in.: LiteratRura i Freedniówka Artystyczna 2006'; Nisza Krytycznoliteracka …
Zasłużeni dla serwisu
Komitet Centralny


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 11 września 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca