Wywrota

Jak wybrać karmę dla kota?

Wybór odpowiedniej karmy to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć każdy opiekun kota. Odpowiednio dobrane żywienie ma znaczący wpływ na dobrostan zwierzęcia. Badania pokazują, że dobra karma może wydłużyć życie pupila nawet o kilka lat, a także pozwala uniknąć chorób. Największy dylemat dotyczy tego, czy wybrać mokrą karmę czy karmę suchą? Wyjaśniamy zatem, jak wybrać najlepszą mokrą karmę dla kota oraz czy warto podawać kotu suchą karmę.

 

Karma mokra czy sucha – jak powinno się żywić kota?

 

Ogólnie rzecz biorąc, warto oprzeć dietę kota na karmie mokrej. Mokra karma dla kota powinna stanowić podstawę żywienia pupila, ponieważ nie tylko dostarcza składników odżywczych, ale też zapobiega odwodnieniu. Koty nie piją wody tak chętnie jak psy, przez co są narażone na niedobory w tym zakresie. Tymczasem podczas jedzenia mokrej karmy wchłaniają blisko 80% wody.

Ponadto mokra karma ma bardziej intensywny zapach i smak niż sucha karma dla kota. To ważne cechy, zwłaszcza jeżeli masz kota niejadka. Konsystencja i smak mokrej karmy z pewnością zachęcą nawet najbardziej wybredne kociaki. Co równie istotne – mokra karma dla kota jest też łatwiejsza do strawienia.

Karma sucha jako uzupełnienie diety kota

 

Karma sucha nie powinna być głównym źródłem pożywienia, ale może być świetnym uzupełnieniem kociego jadłospisu. Do głównych zalet tej karmy należy łatwość przechowywania. Taka karma się nie psuje.

Podawanie kotu takiej karmy może stanowić urozmaicenie, jeśli chodzi o smak czy konsystencję posiłków. Gryzienie suchej karmy pomaga też w czyszczeniu zębów kota i zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego.

Taką karmę należy oczywiście dobierać zgodnie z wiekiem i stanem zdrowia zwierzęcia. Jeśli kot ma problemy zdrowotne lub z zębami, to zawsze warto skonsultować wprowadzenie suchej karmy z weterynarzem.

Jaka mokra karma dla kota?

 

Nasuwa się jednak pytanie: jak wybrać najlepszą mokrą karmę dla kota? Najlepsza karma mokra to taka, która zaspokaja wszystkie potrzeby zwierzęcia.

Musi być dobrana pod kątem preferencji smakowych, ale także z uwzględnieniem problemów zdrowotnych. Na rynku znajdziesz karmy dla kotów z alergiami, chorobami układu moczowego, nadwagą i innymi problemami. Dostępne są też lekkostrawne karmy dla zwierząt, które mają problemy z trawieniem.

Pod uwagę należy wziąć także wiek kota. Karma dla kociego seniora powinna zawierać drobne kawałki, łatwe do gryzienia. Ponadto trzeba przeanalizować skład. Dobra mokra karma dla starszego kota musi być łatwa w trawieniu i zawierać nieco więcej składników odżywczych.

Jaki skład powinna mieć dobra karma mokra dla kota?

W mokrej karmie nie powinno być konserwantów i sztucznych barwników, które są szkodliwe dla kociego organizmu. Warto unikać także zbóż, cukrów, dodatków warzywnych w zbyt dużej ilości (nie powinny być wysoko w składzie produktu). Również produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego nie są mile widziane w dobrych karmach.

Mokre karmy powinny mieć natomiast wysoką zawartość białka i niską zawartość węglowodanów. Po czym więc poznać dobrą mokrą karmę? W składzie najlepszych mokrych karm znajdziesz takie składniki karmy jak: dobrej jakości mięso (a nie produkty pochodzenia zwierzęcego), podroby (wątróbka, nerki i serca), tauryna, witaminy i minerały, oleje, kwasy omega-3 (mają doskonały wpływ na stan sierści kota).

Podsumowując; skomponowanie prawidłowej diety dla kota nie jest trudne. Podstawę jadłospisu powinna stanowić mokra karma, natomiast uzupełnieniem może być karma sucha. Wybierając karmę, zwróć uwagę na skład produktu. Dobieraj karmę do upodobań swojego kota, a także jego wieku i stanu zdrowia. W ten sposób dostarczysz swojemu pupilowi wszystkiego, co dla niego najlepsze.

Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7905 artykułów 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 marca 2024 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca