Wywrota

Językowa szermierka L.U.Ca

Po Warszawie i Łodzi przyszedł czas na Kraków. To tu 26 października zmierzymy się z trzecią edycją Rymoliryktanda, czyli ogólnopolskiego dyktanda wymyślonego przez jednego z najbardziej cenionych współczesnych tekściarzy młodego pokolenia – Łukasza L.U.Ca Rostkowskiego. Gdzie odbędzie się ortograficzny pojedynek? O tym zdecydujecie sami!

 

Tego arcytrudnego dyktanda jeszcze nikomu nie udało się napisać bezbłędnie. Nic w tym dziwnego. Każde zdanie tekstu ułożonego przez L.U.C najeżone jest ortograficznymi niuansami a dyktujący go artysta nierzadko ucieka się do charakterystycznej dla niego desylabizacji i zabawy słowem. Jakby tego było mało, uczestnikom słownego pojedynku przeszkadzają niespodziewane zdarzenia niczym z gier komputerowych, które skutecznie wytrącają piszących ze skupienia. Ukończyć to starcie nie jest więc łatwo, ale warto próbować. Oprócz zabawy i niezwykłej atmosfery Na zwycięzcę czeka nagroda pieniężna w wysokości 10.000zł, nagrody przewidziano także dla zdobywców drugiego i trzeciego miejsca (5.000 i 3.000).

 

O tym, gdzie dokładnie odbędzie się Rymoliryktando, zdecydują sami uczestnicy. – Chcemy wyprowadzać kulturę słowa na ulice miast, także do sfer wykluczonych z uczestnictwa w kulturze. Chcielibyśmy wyjść w przestrzeń miasta i zarażać przechodniów bogactwem naszego języka – mówi Łukasz L.U.C Rostkowski. – Zachęcamy więc do podsyłania propozycji miejsc na adres:  Ry2013@eluce.pl.

 

Kraków nieprzypadkowo stanie się w tym roku „stolicą słowa pisanego”. Miasto ubiega się bowiem o zaszczytny tytuł Miasta Literatury UNESCO. – Rymoliryktando to projekt mający na celu podkreślenie wagi słowa oraz zwrócenie uwagi na piękno języka polskiego, nie wyobrażam więc sobie, żeby mogło nas przy nim zabraknąć – uważa Izabela Helbin dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. – Wydarzenie doskonale wpisuje się w cykl realizowanych przez nas działań, poprzez które promujemy literacki wizerunek miasta, wśród których wymienić można wparcie dwóch ważnych wydarzeń – Festiwalu Conrada i Festiwalu Miłosza, a także współpracę z Targami Książki oraz organizację przedsięwzięcia pod hasłem „Drugie życie książki” – dodaje.

 

Ogólnopolskiemu dyktandu towarzyszyć będą performensy i koncert o wyjątkowej formule, a także debaty i dyskusje naukowe. Nad wiarygodnością i poziomem przedsięwzięcia jak co roku czuwać będzie dr Katarzyna Kłosińska z Rady Języka Polskiego.

 

Więcej informacji na: www.rymoliryktando.pl

Zdjęciaprzysłano: 19 sierpnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca