Wywrota

Ogromne zainteresowanie pokazem wirujących derwiszy

 

Starzy Przyjaciele, Nowi Liderzy” to hasło towarzyszące obchodom 600. rocznicy polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. Z tej okazji 28 maja wypełniona Sala Kongresowa Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie „zawirowała” w rytmie muzyki sufickiej. Gospodarzem wieczoru był Ambasador Turcji Yusuf Ziya Özcan.

Wśród wielu gości obecnych w Sali Kongresowej PKiN pojawili się między innymi przedstawiciele Kancelarii Prezydenta i Premiera, Sejmu, Senatu, Ministerstw, a także pracownicy ambasad
i dyplomaci.

Ceremonia Sema, przeniosła widza w świat tureckiej kultury i obyczajów. Na scenie zaprezentowali się wirujący derwisze z bractwa Mevlany, które powstało w XIII wieku w Konyi, w Turcji. Artyści pojawili się w Polsce na jedynym koncercie, na specjalne zaproszenie Pana Ambasadora Yusufa Ziya Özcana.

 

To unikalny, jedyny taki koncert w Polsce, którym chcemy uczcić 600-lecie stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją. Zainteresowanie wydarzeniem przerosło nasze oczekiwania. Żałujemy, że nie mogliśmy zaprosić wszystkich chętnych.” – komentuje Ambasador Turcji Yusuf Ziya Özcan.

 

Na czym polega fenomen wirujących derwiszy? Chodzi o sposób, w jaki wprowadzają się w duchowy trans – robią to wirując wokół własnej osi w charakterystycznym tańcu. Nieodłącznymi elementami tego widowiska są także muzyka oraz gra świateł. Przyglądanie się temu niecodziennemu sposobowi modlitwy wprawia w zachwyt i na stałe zapisuje się w pamięci widzów. Derwiszom na scenie towarzyszył tego wieczoru Zespół Tureckiej Muzyki Sufickiej z Konyi (Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu), należący do Ministerstwa Kultury i Turystyki Republiki Turcji.

 

Wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej informacji na temat Turcji oraz nadchodzących wydarzeń, zachęcamy do wejścia na stronę Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji http://www.turcja.org.pl/.

 

 

 

 

Informacje dla mediów:

Bartłomiej Staniaszek, Account Executive, Synertime

e-mail: b.staniaszek@synertime.pl, tel.: (48 22) 544 05 15

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 31 maja 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca